NFZ skróci kolejki na rehabilitację. Niestety ograniczając do niej dostęp. Zdaniem resortu obecnie skierowań jest za dużo. Czy o to chodziło pacjentom?

oprac. Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
NFZ rehabilitacja pacjenci / NFZ skróci kolejki na rehabilitację. Niestety ograniczając do niej dostęp. Zdaniem resortu obecnie skierowań jest za dużo. Czy o to chodziło pacjentom? / Shutterstock / Shutterstock

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej oraz poprawy jakości życia osób, które borykają się z chorobami. NFZ postanowił więc skrócić czas oczekiwania na nią. Niestety ograniczając do niej dostęp. Zdaniem resortu obecnie skierowań jest za dużo.

Zdaniem resortu, główną przyczyną długich kolejek jest nadmiarowość wystawianych skierowań

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, który ma rozwiązać problem długiego oczekiwania pacjentów na zabiegi z tego zakresu. Lektura przygotowanych przepisów nasuwa jednak wniosek, że nie o to chodziło pacjentom. Zdaniem resortu główną przyczyną długich kolejek na zabiegi z zakresu rehabilitacji jest nadmiarowość wystawianych skierowań, które nie zawsze odpowiadają rzeczywistym potrzebom pacjentów, co z kolei jest spowodowane brakiem jasnych kryteriów różnicujących te potrzeby.

To dlatego w opublikowanym projekcie doprecyzowano, że kryteria dotyczące dalszego postępowania wobec pacjenta mają wynikać z oceny stanu klinicznego lub funkcjonowania pacjentów przed, w trakcie i po zakończeniu rehabilitacji leczniczej, przy pomocy zestawu standardowych, obiektywnych i porównywalnych skal medycznych oraz narzędzi pomiarowych, a w przypadku świadczeń gwarantowanych udzielanych w warunkach domowych wprowadza się alternatywę dla porady lekarskiej w postaci wizyty fizjoterapeutycznej specjalisty w dziedzinie fizjoterapii.

Ponadto, projekt zawiera definicje celu terapeutycznego, specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, udokumentowanego doświadczenia, a definicja „porady lekarskiej rehabilitacyjnej” została zastąpiona definicją „porady lekarskiej”. Doprecyzowuje również czas trwania świadczenia dla zabiegów w kriokomorze – łączna liczba zabiegów w ciągu roku kalendarzowego nie będzie mogła w tym wypadku przekroczyć 40. W załączniku do projektu rozporządzenia zdefiniowano wymagania dla stanowiska intensywnego nadzoru medycznego.

O wyborze właściwej formy rehabilitacji decyduje lekarz

Przypomnijmy, że celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej oraz poprawy jakości życia osób, które borykają się z chorobami. O wyborze właściwej formy rehabilitacji decyduje lekarz. Do jej rozpoczęcia niezbędne jest skierowanie. Obecnie, porada lekarska rehabilitacyjna, która ma zostać zastąpiona w przepisach poradą lekarską, obejmuje:

  1. ogólną ocenę stanu zdrowia – badanie lekarskie,
  2. skierowanie na konsultację i badania dodatkowe,
  3. testy czynnościowe,
  4. ocenę aktywności ruchowej,
  5. ocenę odruchów ścięgnisto-okostnowych,
  6. pomiar długości kończyn i obwodów,
  7. ocenę chodu i lokomocji,
  8. punkcje lecznicze i iniekcje dostawowe,
  9. zlecenie na wyroby medyczne (przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze) oraz inne zlecenia i wnioski,
  10. skierowanie na fizjoterapię i leczenie uzdrowiskowe,
  11. końcową ocenę procesu usprawniania.

Rehabilitacja może być prowadzona

  1. ambulatoryjnie – dla pacjentów wymagających rehabilitacji lub fizjoterapii, którzy poruszają się samodzielnie;
  2. w domu – dla pacjentów wymagających rehabilitacji lub fizjoterapii, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mogą dotrzeć do świadczeniodawców udzielających świadczeń ambulatoryjnych;
  3. w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, lecz nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego;
  4. stacjonarnie – dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.
Prawo
Ogólnokrajowa infolinia KAS. Zapisz te numery: 22 330 03 30 i 801 055 055
01 paź 2024

Rusza scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej. Pod numerami telefonów 22-330-03-30 i 801-055-055 klienci KAS uzyskają ogólne informacje podatkowo-celne, a po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN, również informacje indywidualne, objęte tajemnicą skarbową.

NFZ skróci kolejki na rehabilitację. Niestety ograniczając do niej dostęp. Zdaniem resortu obecnie skierowań jest za dużo. Czy o to chodziło pacjentom?
01 paź 2024

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej oraz poprawy jakości życia osób, które borykają się z chorobami. NFZ postanowił więc skrócić czas oczekiwania na nią. Niestety ograniczając do niej dostęp. Zdaniem resortu obecnie skierowań jest za dużo.

MEN składa kolejne deklaracje. Choć się stara, to samo rozwiązanie problemu znów pozostanie w rękach rodziców. Co będzie z WFem w roku szkolnym 2024/2025?
01 paź 2024

MEN składa kolejne deklaracje. Wynika z nich, że choć się stara, to samo rozwiązanie problemu znów pozostanie w rękach rodziców. Co będzie z WFem w roku szkolnym 2024/2025? Jak uczniowie poradzą sobie ze złymi nawykami i brakiem motywacji?

Emerytura niska, a na koncie miliony. Dlaczego musimy płacić za pobyt w DPS zamożnego seniora z niską emeryturą? Resort rodziny nie pozostawia nam złudzeń
01 paź 2024

Emerytura niska, a na koncie miliony. Kto zapłaci za pobyt w DPS zamożnego seniora z niską emeryturą? Resort rodziny nie pozostawia nam złudzeń – trzeba pamiętać o konstytucyjnej ochronie własności i prawie właściciela do swobodnego dysponowania rzeczą.

Najbogatsze gminy w Polsce. Dochód na mieszkańca na 2024 rok wyniósł tam od 7995,40 złotych do 23.773,77 złotych. Jak zmienią się te liczby na 2025 rok?
01 paź 2024

Najbogatsze gminy w Polsce. Dochód podatkowy na jednego mieszkańca kształtuje się w nich w przedziale od 7995,40 złotych do 23.773,77 złotych. Na przeciwległym krańcu zestawienia jest gmina ze wskaźnikiem w wysokości 580,51 złotych.

Zbliża się termin opłacenia składek. Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 r.?
01 paź 2024

Zbliża się termin opłacenia składek za rolników, małżonków i domowników. Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 r. należy opłacić w terminie do 31 października br.

Czy możesz skorzystać z wcześniejszej emerytury? Sprawdź, czy spełniasz warunki do emerytury pomostowej
30 wrz 2024

Wielu pracowników, zwłaszcza tych wykonujących zawody wymagające znacznego wysiłku fizycznego lub psychicznego, rozważa możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Choć takie rozwiązanie nie jest dostępne dla wszystkich, określone grupy zawodowe mogą skorzystać z tzw. emerytury pomostowej. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, trzeba jednak spełnić szereg warunków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat emerytury pomostowej.

Co przysługuje w pracy rodzicowi dziecka z niepełnosprawnością?
30 wrz 2024

Rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy jednocześnie są aktywni zawodowo, mają możliwość skorzystania z licznych ułatwień w pracy, które pomagają im godzić obowiązki zawodowe z opieką nad chorym dzieckiem. Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególne uprawnienia, które pozwalają na dostosowanie warunków zatrudnienia do indywidualnych potrzeb rodzica i dziecka.

Aktywny Rodzic - ruszył nabór wniosków! Gdzie należy składać?
01 paź 2024

Od dzisiaj, 1 października rodzice najmłodszych dzieci mogą składać wnioski do ZUS o zupełnie nowy rodzaj świadczenia na pokrycie opłat związanych z opieką żłobkową. Rządowy program Aktywny Rodzic (tzw. babciowe) to trzy formy wsparcia: „aktywnie w żłobku”,„aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w domu”.

Nowelizacja przepisów: 1780,96 zł renty socjalnej. Do tego 2520 zł dodatku dopełniającego
30 wrz 2024

Osoby pełnoletnie, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o rentę socjalną. Świadczenie to może być przyznane na stałe lub na wskazany okres. Wkrótce do renty socjalnej będzie przysługiwać dodatek dopełniający.

pokaż więcej
Proszę czekać...