Nowe obowiązku i grzywny. Powstanie rejestr psów i kotów, prowadzony przez ARiMR

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Nowe obowiązku i grzywny. Powstanie rejestr psów i kotów, prowadzony przez ARiMR / Shutterstock

Powstanie specjalny rejestr oznakowanych psów i kotów. Będą w nim gromadzone przez ARiMR dane umożliwiające identyfikację oznakowanych psów i kotów oraz ich właścicieli. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się niedawno informacja o pracach nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale 2024 r. Szykują się nowe obowiązki dla właścicieli czworonogów, a także kary grzywny za ich niedopełnienie.

ARiMR poprowadzi Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów 

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów ma być prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za budowę systemu będzie odpowiadać przede wszystkim minister właściwy ds. informatyzacji, który będzie współpracował z ministrem właściwym ds. rolnictwa. KROPiK będzie systemem publicznym, a jego start ogłoszony zostanie odpowiednim komunikatem.

Jak wyjaśniono: "KROPiK będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia, z uwzględnieniem szczególnych uwarunkowań wykorzystywania psów w resorcie obrony narodowej oraz w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt".

Wskazano, że rejestr zapewni nieodpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. KROPiK ma być też połączony z mObywatelem, co ma pozwolić na dostęp do rejestru także właścicielom psów i kotów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie m.in. aktualizowanie danych o zwierzęciu z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u weterynarza, przypominanie o obowiązkowych szczepieniach czy zgłoszenie zgubienia lub znalezienia zwierzęcia.

Psa lub kota w KROPiK rejestrować będzie weterynarz

Jak wynika z proponowanych przepisów, psa lub kota rejestrować będzie weterynarz. Właściciel zwierzęcia będzie mógł z kolei samodzielnie zmienić wprowadzony do rejestru adres, miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela, a także datę śmierci psa lub kota lub informację o śmierci zwierzęcia, jeżeli data śmierci nie będzie znana.

"Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację: obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane; fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt" - przewiduje projekt ustawy.

Identyfikacja psa lub kota będzie się odbywać przez wszczepienie elektronicznego transpondera

Projektowane przepisy zakładają ponadto, że identyfikację psa lub kota poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera przeprowadzi lekarz weterynarii, nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. "Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia" - wyjaśniono.

Kara grzywny za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją

Nowe przepisy uregulują też kwestie związane z psami używanymi do celów specjalnych np. w MON. W takim przypadku dostęp do danych identyfikacyjnych psów oraz ich właścicieli będzie ograniczony. Zgodnie z projektem kontrolę oznakowania i rejestracji psów oraz kotów będą mogli przeprowadzić policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy Inspekcji Weterynarii. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

Prawo
Nowe obowiązku i grzywny. Powstanie rejestr psów i kotów, prowadzony przez ARiMR
29 wrz 2024

Powstanie specjalny rejestr oznakowanych psów i kotów. Będą w nim gromadzone przez ARiMR dane umożliwiające identyfikację oznakowanych psów i kotów oraz ich właścicieli. Za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją będzie groziła kara grzywny.

Rząd wyjaśnia: W orzeczeniu o niepełnosprawności 3 symbole a nie np. 5 [Pełnomocnik rządu Ł. Krasoń]
29 wrz 2024

To częste pytanie osób niepełnosprawnych. Dlaczego tylko 3 schorzenia w orzeczeniu o niepełnosprawności. Dlaczego może być wymieniony symbol dla udaru, resekcji, serca, ale nie dla 4ej i 5ej przyczyny. Odpowiedzi udzielił Łukasz Krasoń Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w odpowiedzi na poselską interpelację. 

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Będzie zmiana przepisów? MRPiPS: roczniki inne niż 1953 wcześniejszych emerytów miałyby sztuczną kapitalizację emerytury powszechnej
29 wrz 2024

W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że zniesienie mechanizmu potrącania, wynikającego z art. 25 ust. 1b (którego niekonstytucyjność orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku 4 czerwca 2024 r.), wobec ubezpieczonych z roczników innych niż 1953, wywołałoby taki skutek, że wcześniejsi emeryci korzystaliby ze sztucznej kapitalizacji wartości emerytury powszechnej. Zdaniem MRPiPS powstałaby wtedy sytuacja, w której im dłużej pobierana byłaby emerytura wcześniejsza, tym wyższa byłaby wysokość emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Taki stan rzeczy kolidowałby – zdaniem MRPiPS - z fundamentalną, ubezpieczeniową zasadą powiązania wysokości świadczenia z wysokością odprowadzonych składek.

Jednorazowe 1000 zł dla rodziców przedszkolaków i uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Komisja nadzwyczajna za
29 wrz 2024

Jednorazowe 1000 zł dla rodziców przedszkolaków i uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Komisja nadzwyczajna za. W sobotę sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wraz z poprawkami. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednorazowego zasiłku losowego w celu zapewnienia potrzeb edukacyjnych dzieci.

Po 30 IX zaświadczenie dla 5400 osób niepełnosprawnych. Być może zaświadczenia będą wysłane po prostu pocztą [Nowelizacja PDF]
28 wrz 2024

5400 osób niepełnosprawnych skorzysta na najnowszej zmianie prawa. Cel nowelizacji? Także 17-latkowie i 18-latkowie, którym niedługo wygaśnie orzeczenie o niepełnosprawności, będą mogli skorzystać z nowej instytucji przedłużenia orzeczeń o niepełnosprawności. Teraz opiekunowie muszą zadbać o jak najszybsze otrzymanie zaświadczeń z nowym terminem ważności orzeczenia. I na tej podstawie odzyskać wszystkie stracone świadczenia. Jest możliwe, że zaświadczenia zostaną przez PZON wysłane pocztą.

NSA: Nagrody w policji a zasada ciągłości. Trzeba wiedzieć do kogo wniosek o nagrodę [Policja, SOP, przeniesienie]
28 wrz 2024

Problem dotyczył sytuacji, gdy mundurowy zmienił formację. Przez pół roku był policjantem, a potem trafił np. do SOP (Służba Ochrony Państwa). Każdy mundurowy ma prawo do nagrody rocznej. Jak mu ją wypłacić za okres służby w Policji? Wniosek składa się do policji (była formacja) czy do SOP (aktualna formacja?) NSA rozstrzygnął ten problem. Wniosek składamy do SOP, który wypłaci nagrodę także za okres służby w policji (w wyroku za 7 miesięcy).

800 plus po rozwodzie (piecza naprzemienna nad dzieckiem). ZUS każe oddać połowę świadczenia a WSA uchyla decyzje ZUS-u
29 wrz 2024

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (art. 5 ust. 2a), w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. W praktyce jednak przed orzeczeniem rozwodu świadczenie przyznawane jest jednemu z rodziców w pełnej wysokości. Czy zatem ZUS ma podstawy do żądania w takiej sytuacji zwrotu połowy wypłaconych świadczeń? - odpowiedź na to pytanie zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 768/23.

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli
27 wrz 2024

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli? Czy nauczyciele mogą przyjąć prezent z okazji Dnia Nauczyciela? Co na to standardy ochrony małoletnich?

Wyższe dodatki i nagrody oraz dłuższy urlop dla pracowników. Wszystko dzięki nowym zasadom naliczania stażu pracy. Od kiedy?
29 wrz 2024

Pracownicy dostaną wyższe dodatki stażowe i nagrody oraz dłuższy urlop. Zależą one bowiem od ich stażu pracy, którego zasady naliczania lada moment się zmienią. Czy wiesz na czym polegają zmiany i od kiedy będą obowiązywały?

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi
27 wrz 2024

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który ma na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy aktywnej rezerwy.

pokaż więcej
Proszę czekać...