REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli

dzień nauczyciela, prezent
Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli? Czy nauczyciele mogą przyjmować prezenty z okazji Dnia Nauczyciela? Co na to standardy ochrony małoletnich?

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Obchodzony jest w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. 14 października jest świętem wszystkich pracowników oświaty. W tym roku, Dzień Nauczyciela – 14 października – wypada w poniedziałek. Warto jednak zastanowić się, czy w związku z wprowadzonymi standardami ochrony małoletnich, nauczyciele mogą przyjmować prezenty.

REKLAMA

Zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli: standardy ochrony małoletnich już obowiązują

28 lipca 2023 r. uchwalono tzw. Ustawę Kamilka. Chodziło o wzmocnienie systemu ochrony dzieci przed skrzywdzeniem. W lutym zaczęły obowiązywać standardy ochrony małoletnich. Placówki pracujące z dziećmi miały czas do 15 sierpnia 2024 r., by je wprowadzić. Od tego czasu osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z wymienioną w ustawie działalnością z dziećmi muszą m.in. przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Standardy te regulują także m.in. zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie opublikowało wytyczne dotyczące wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w poszczególnych placówkach. W załącznikach do wytycznych odniesiono się m.in. do działań z dziećmi. Są tam takie informacje jak to, by doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, unikanie faworyzowania, czy zakaz nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych. Odniesiono się w nich także do przyjmowania prezentów. Warto pamiętać, że przygotowane przez resort sprawiedliwości wytyczne są materiałem pomocniczym, który ma pomóc placówkom w opracowaniu standardów.

 

Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października: w szkołach [wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości]

W wytycznych do standardów ochrony dzieci w szkole opublikowanych na stronie ministerstwa sprawiedliwości odniesiono się do przyjmowania prezentów przez nauczycieli. "Nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno Ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych" – napisano. 

Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października: w przedszkolach [wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości]

W wytycznych do standardów ochrony dziecka w przedszkolach także uwzględniono przyjmowanie prezentów, jednakże różni się ono trochę od tych zaprezentowanych dla szkół. "Pracownikowi placówki nie wolno przyjmować pieniędzy, prezentów od dziecka, rodzica, rodzica zastępczego, opiekuna prawnego dziecka. Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadku kwiatów wręczanych z okazji świąt bądź innych uroczystości obchodzonych w placówce" – napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała podręcznik "Standardy ochrony dzieci w żłobkach i placówkach oświaty", który ma na celu popularyzację standardów ochrony dzieci. Chodzi o zasady dotyczące zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy. W podręczniku także odniesiono się do kwestii prezentów, które mogą otrzymywać pracownicy placówek oświatowych. W zasadach bezpiecznych relacji personel-dziecko wskazano, że z założenia prezentów przyjmować nie można, ale nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym. "Nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani rodziców/opiekunów dziecka. Nie wolno Ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka. Nie wolno Ci zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków" – napisano w podręczniku.

Podsumowanie

Warto zapoznać się z funkcjonującymi standardami ochrony małoletnich w danej placówce, by mieć pewność, czy dana placówka ma kategoryczny zakaz przyjmowania prezentów, kwiatów oraz innych upominków z okazji np. Dnia Nauczyciela, czy zakończenia roku szkolnego. Najprawdopodobniej jednak większość placówek będzie stosowało wytyczne podobno do tych zaprezentowanych w podręczniku Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w których okazjonalne podarki związane ze świętami w roku szkolnym mogą być przyjmowane przez nauczycieli.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA