REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 20.000 złotych dla samozatrudnionych w przejściowych problemach. Jeszcze wyższe kwoty dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

dotacja przedsiębiorstwo samozatrudnienie
Prawie 20.000 zł dotacji dla samozatrudnionych mających problemy. Wyższe kwoty mogą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 20.000 zł dotacji dla samozatrudnionych mających okresowe problemy. Większe kwoty mogą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To propozycja PARP dla przedsiębiorców zmagających się z konsekwencjami kryzysu gospodarczego.

Wsparcie przedsiębiorstw w okresowych trudnościach to odpowiedź na kryzys

Od czasów pandemii COVID-19 wielu przedsiębiorców nieustająco zmaga się z trudnościami będącymi konsekwencją kryzysu gospodarczego. Zdarzenia, które nastąpiły po okresie niepokoju i obostrzeń związanych z mającą w tamtym czasie zwiększoną zachorowalnością społeczeństwa, nie ułatwiają sprawy. Wojna w Ukrainie, inflacja, a teraz powódź w południowo-zachodniej Polsce sprawiają, że wielu przedsiębiorcom coraz trudniej utrzymać się na rynku. Odpowiedzią na tę sytuację ma być przygotowany przez PARP program wsparcia firm w okresowych trudnościach. Budżet programu to 66.000.000 złotych, a wysokość wsparcia będzie wynosiła dla:

REKLAMA

  • przedsiębiorstwa niezatrudniającego pracowników (samozatrudnienie) do 19.298 złotych,
  • mikro i małego przedsiębiorstwa do 77.192 złotych,
  • średniego przedsiębiorstwa do 154.384 złotych.

O dotację mogą się ubiegać mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa z terenu RP

Celem programu jest pomoc przedsiębiorcom, którzy zmagają się z różnymi problemami, takimi jak kryzys gospodarczy w regionie, spadek popytu na oferowane przez firmę usługi czy produkty, utrata wykwalifikowanych pracowników lub choroba kluczowych pracowników (dostosowanie przedsiębiorstw do zmian/radzenie sobie w trudnościach). Wkład własny nie jest wymagany, a o dotację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:

  • posiadają siedzibę główną lub stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polski potwierdzone wpisem do odpowiedniego rejestru (KRS lub CEIDG);
  • mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą (MMŚP) – w razie wątpliwości co do określenia statusu firmy można skorzystać z Kwalifikatora MŚP dostępnego na stronie PARP;
  • nie podlegają wykluczeniu z możliwości otrzymania środków Unii Europejskiej na podstawie prawodawstwa unijnego i krajowego wprowadzającego sankcję wobec podmiotów i osób, które w bezpośredni lub pośredni sposób wspierają działania wojenne Federacji Rosyjskiej lub są za nie odpowiedzialne;
  • aktywnie prowadzą działalność gospodarczą, która nie jest zawieszona, zarejestrowaną minimum 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia rundy, w której składany jest formularz rekrutacyjny przedsiębiorcy;
  • przeprowadzili autodiagnozę na stronie https://swo-autodiagnoza.parp.gov.pl, a jej wynik wskazuje, że są przedsiębiorcami/ przedsiębiorczyniami znajdującymi się w okresowych trudnościach (przez okresowe trudności należy rozumieć wynik autodiagnozy na poziomie ostrzegawczym, który stanowi podstawę do kwalifikowalności przedsiębiorstwa w projekcie).

Pieniądze trzeba przeznaczyć na działania doradcze i rozwojowe

Uzyskane z programu środki mogą zostać przeznaczone na podjęcie dwóch rodzajów działań:
- doradczych mających na celu opracowanie diagnozy w oparciu o wynik wykonanej autodiagnozy,
- rozwojowych.

Działania rozwojowe mają mieć formę usług realizowanych stacjonarnie lub zdalnie (w czasie rzeczywistym). Nie można przeznaczyć środków na usługi świadczone w formie e-learningu.
Zgodnie z założeniami projektu, wsparcie ma trafić do przedsiębiorców, których firmy są na wczesnym etapie problemów, które można jeszcze rozwiązać poprzez użycie narzędzi pozafinansowych. Usługi rozwojowe, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy należy wybrać z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), wyłącznie spośród usług z opcją „możliwość dofinansowania”. Nabory wniosków prowadzą beneficjenci (operatorzy) wyłonieni przez PARP. Terminy składania wniosków to: 

  • 9 stycznia 2026 roku,
  • 30 kwietnia 2026 roku,
  • 31 stycznia 2027 roku,
  • 30 kwietnia 2027 roku.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek: Czujniki dymu i czadu w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz miejscach noclegowych

Od 23 grudnia 2024 r. obowiązują przepisy nakładające obowiązek posiadania czujki dymu i czadu w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych. Obowiązkowe czujki dymu to reakcja na tragiczne statystyki dotyczące pożarów i zatruć.

Kto dostanie rentę z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku?

Dla osób, które nie spełniają wymaganych warunków do uzyskania renty przepisy przewidują specjalny tryb ubiegania się o świadczenie. Wprawdzie decyzja Prezesa ZUS ma charakter uznaniowy, jednak jej granice są restrykcyjnie określone przez przepisy.

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety (nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli)

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, to nie to samo co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami.

ZUS: wdowy i wdowcy już teraz powinni sprawdzić, czy mają prawo do renty wdowiej. 1 stycznia 2025 r. rusza przyjmowanie wniosków

ZUS przypomina, że od nowego roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć te świadczenia od 1 lipca 2025 roku, o ile spełniają określone kryteria.

REKLAMA

Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. był gościem RMF 24. W trakcie rozmowy został zapytany o ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Co z wolną Wigilią w 2025 r.?

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce. Profesor z SGH: to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady przyznania i wypłaty

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 tak, że trzeba się martwić. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

REKLAMA