REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

prąd dopłata bon energetyczny
Dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Wzrost cen energii utrudnia walkę ze skutkami powodzi. Poszkodowani otrzymają więc 1000 złotych więcej zasiłku z przeznaczeniem na pokrycie kosztów energii.

Wzrost cen prądu utrudnia walkę ze skutkami powodzi

REKLAMA

Walka ze skutkami powodzi, która wyrządziła szkody w południowo-zachodniej Polsce przybiera różne formy, bo potrzeby osób i placówek, które zostały poszkodowane są różne. Bez wątpienia mają jednak również wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest konieczność wykorzystania podczas uprzątania domów i posesji oraz ich osuszania, znacznie większej ilości prądu niż podczas codziennego użytkowania. Problem ten ma obecnie szczególne znaczenie, bo już długo przed powodzią temat cen prądu był jednym z najczęściej poruszanych w przestrzeni publicznej – czy to w kontekście bonu energetycznego, czy „paragonów grozy”, których spodziewają się odbiorcy energii. 

REKLAMA

Co prawda od 1 lipca 2024 roku stawka za prąd (energię elektryczną czynną) dla gospodarstw domowych została zamrożona na poziomie 500 zł/MWh, jednak to i tak oznacza podwyżkę, bo przed tym dniem obowiązywała stawka 412 zł/MWh. Na rachunkach znajdują się również pełne opłaty dystrybucyjne i przestały obowiązywać limity zużycia prądu. Wszystko to stawia w bardzo trudnej sytuacji osoby, które muszą obecnie mierzyć się z koniecznością osuszania mieszkania czy domu.

1000 złotych dopłaty do zasiłku powodziowego z przeznaczeniem na koszty prądu

W odpowiedzi na te potrzeby Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zwiększenie zasiłku powodziowego o kwotę 1000 złotych brutto na pokrycie zwiększonych kosztów nabycia energii. Rząd przyjął tę propozycję. Wsparcie ma zostać udzielona przy wykorzystaniu istniejących mechanizmów wsparcia – poprzez zwiększenie już istniejącego świadczenia – zasiłku powodziowego. Zasiłek ten jest przyznawany na wniosek rodziny lub osoby samotnie gospodarującej, które poniosły szkodę w wyniku powodzi, albo gminy sąsiadującej, na terenie której przebywają w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania. Jest przyznawany niezależnie od dochodów i nie podlega zwrotowi. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, że:

  • w wyniku powodzi doznano szkody majątkowej (wraz z określeniem jej wartości),
  • nie ubiegano się o zasiłek na terenie innej gminy
  • wyraża się zgodę na weryfikację danych zawartych we wniosku.

Oświadczenie jest składane pod rygorem poniesienia odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Zasiłek jest wypłacany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Po jego wypłacie organ dokonuje weryfikacji prawdziwości danych zawartych we wniosku. W sytuacji, gdy w wyniku tych czynności ustali, że rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, która otrzymała zasiłek, nie poniosła szkody w wyniku wystąpienia powodzi, wydaje decyzję o jego zwrocie, określając termin nie krótszy niż 7 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spadek i co dalej? Co trzeba zrobić po nabyciu spadku?

Co trzeba zrobić po nabyciu spadku? Jak ustalić majątek zmarłego? Co wchodzi w skład spadku? Te pytania często zadają sobie osoby, które coś odziedziczyły, ale nie do końca wiedzą, co to jest właśnie to “coś”. Warto wiedzieć, że nabycie spadku wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi.

Dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Wzrost cen energii utrudnia walkę ze skutkami powodzi. Poszkodowani otrzymają więc 1000 złotych więcej zasiłku z przeznaczeniem na pokrycie kosztów energii.

Rewolucja w L4: ma płacić ZUS, a nie pracodawca i to 90 albo nawet 100% wynagrodzenia. Niektórzy na tym stracą

Resort pracy zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany, od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, przez ZUS, w miejsce wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy zyskają. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%. 

WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna

Ta szczególna sytuacja wiąże się z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego. W przeciwieństwie do spadkobierców, którzy oczekiwali zwolnienia z obowiązku zapłaty zaległych składek.

REKLAMA

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

REKLAMA

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

REKLAMA