Do Sejmu trafiła autopoprawka do rządowego projektu specustawy powodziowej. Dotyczy wprowadzenia nowego mechanizmu pomocowego dla poszkodowanych przedsiębiorców w związku z powodzią w formie świadczenia interwencyjnego na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.
Świadczenie interwencyjne
Do Sejmu trafiła autopoprawka do rządowego projektu specustawy powodziowej. Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, przekazał, że znajdzie się w niej nowe wsparcie w formie świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.
W celu uzyskania świadczenia interwencyjnego poszkodowany przedsiębiorca będzie składał wniosek do ZUS. W ramach świadczenia przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o uzyskanie środków odpowiadających maksymalnie wysokości poniesionej przez niego szkody.
Dodatkowy płatny urlop
Ponadto w autopoprawce znajdzie się dodatkowy płatny urlop w wymiarze do 20 dni dla pracowników poszkodowanych w wyniku powodzi. Z urlopu będzie można skorzystać w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osób bliskich.
Za urlop pracownicy zachowają prawo do 100 proc. należnego wynagrodzenia. Zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne uprawnionych pracowników będzie dokonywał Marszałek województwa ze środków FGŚP.
Co zawiera projekt nowelizacji ustawy powodziowej
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi o szereg rozwiązań, m.in. możliwość przyznania:
- nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów,
- dodatkowych zasiłków opiekuńczych.
Ponadto zaproponowano wprowadzenie: udogodnień pracowniczych, wsparcia kredytobiorców, skrócenia i uproszczenia procedur dla gmin jako inwestora w gospodarce wodnej, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
W projekcie nowelizacji przewidziano także zmiany w kilkudziesięciu ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym, o grach hazardowych, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.