KAS: Ukrainka wjeżdżała do Polski z gotówką o równowartości ponad 1,7 mln zł. Zgłosiła tylko 20 tys. euro
REKLAMA
REKLAMA
- Nielegalny przewóz gotówki zdarza się cały czas
- Na granicy UE obowiązuje limit 10 tys. euro przewożonej gotówki
Nielegalny przewóz gotówki zdarza się cały czas
"Jednak podczas szczegółowej kontroli okazało się, że kobieta przewozi znacznie większą kwotę pieniędzy. Było to ponad 355 tys. euro oraz 46 tys. dolarów amerykańskich. To równowartość 1,7 mln zł" – dodała rzeczniczka IAS w Rzeszowie. Gotówka ukryta była w reklamówce, która znajdowała się w bagażu kobiety.
Jak podkreśliła podkom. Chabowska, wobec podróżnej wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. "Na poczet kary zabezpieczono 50 tys. zł" – powiedziała. Pozostałą gotówkę kobieta mogła wziąć ze sobą i wjechać do Polski.
To już kolejny w ostatnich tygodniach wykryty przypadek nielegalnego przewozu dewiz przez polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu.
Jak podała rzeczniczka, niedawno 40 tys. dolarów przewoziła w bagażu kobieta, która przyjechała do Polski pociągiem z Charkowa.
"Deklaracji dewizowej nie złożył także podróżna, która przekraczała polsko-ukraińską granicę pociągiem z Odessy. W jej bagażu funkcjonariusze wykryli 30 tys. dolarów. Kolejna podróżna z Odessy nie zgłosiła przewozu ponad 33 tys. funtów brytyjskich" – wyliczyła podkom. Chabowska.
Od początku 2024 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy wykryli ponad 130 przypadków nielegalnego przewozu gotówki w różnych walutach o równowartości ponad 2,6 mln euro. Ponad 60 proc. tych zdarzeń zostało wykrytych przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka.(PAP)
huk/ mark/
REKLAMA
Na granicy UE obowiązuje limit 10 tys. euro przewożonej gotówki
Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że osoby wjeżdżające do Unii Europejskiej lub wyjeżdżające z UE mają obowiązek zgłaszać organom celnym przewóz środków pieniężnych, jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro. Zgłoszenia tego można dokonać za pomocą unijnej deklaracji środków pieniężnych .
Podstawą prawną dla tego obowiązku jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1889/2005.
Przepisy UE definiują środki pieniężne jako:
- banknoty i monety (w tym walut, które nie są już w obiegu, ale które można nadal wymienić w banku),
- zbywalne papiery na okaziciela (czeki, czeki podróżne, weksle własne lub podpisane przekazy pieniężne, w których nie został podany odbiorca),
- monety o zawartości złota co najmniej 90 proc.
- kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 99,5 proc.
A więc wszystkie te środki pieniężne podlegają zgłoszeniu jeżeli ich łączna wartość wynosi co najmniej 10 tys. euro.
Niezgłoszenie przewozu dewiz zagrożone jest karą grzywny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat