REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd udaje, że nie widzi problemów studentów, choć twierdzi, że im pomaga. Jak przeżyć za 400 do 1000 złotych? Te kwoty nie zmieniły się od 8 lat.

student rząd życie
Rząd udaje, że nie widzi problemów studentów, choć twierdzi, że im pomaga. Jak przeżyć za 400 do 1000 złotych? Te kwoty nie zmieniły się od 8 lat.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Biedny jak polski student. Jak przeżyć za 400 do 1000 złotych? Kwoty kredytu studenckiego nie zmieniły się od 8 lat. W tym czasie wzrosła inflacja, wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimum socjalne.

Kredyt studencki na preferencyjnych warunkach - czy da się za niego żyć?

REKLAMA

Na początku każdego roku akademickiego media obiegają informacje dotyczące braku dostępu do akademików i cen wynajmu mieszkań/pokoi. Warto jednak pochylić się nad jeszcze jednym problemem, z którym borykają się studenci, a mianowicie kredytem, którego preferencyjne warunki w założeniu powinny umożliwić studiowanie młodym ludziom, którzy znajdują się w gorszej sytuacji finansowej.

REKLAMA

Kredyt studencki to specjalny rodzaj kredytu udzielanego preferencyjnych warunkach, o który może ubiegać się ściśle określona grupa młodych ludzi. Może zostać przyznany niezależnie od innych świadczeń stypendialnych, który otrzymuje wnioskujący, jednak warunkiem koniecznym do jego przyznania jest spełnienie kryterium dochodowego – dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać w roku ubiegania się o niego 4000 złotych netto. Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony jest kryterium wieku – o kredyt może się ubiegać student do ukończenia 30 roku życia lub doktorant, który nie skończył 35 lat. Wniosek może złożyć również osoba dopiero ubiegająca się o przyjęcie studia, z zastrzeżeniem, że wypłata kredytu będzie możliwa dopiero po uzyskaniu statusu studenta. Wniosek składa się raz i zostaje on przyznany na cały okres studiów. Choć kredyty studenckie są udzielane przez banki komercyjne, to możliwość zastosowania w tym zakresie preferencyjnych warunków jest związana z dopłatami z Funduszu Kredytów Studenckich finansowanego z budżetu państwa, a zasady ich udzielania i wysokość zostały określone w obowiązujących przepisach.

 

Kwoty nie zmieniły się od 8 lat. Student nie ma co marzyć o minimum socjalnym na życie

REKLAMA

O wysokości środków, które wpłyną na konto z tytułu kredytu studenckiego decyduje sam wnioskujący. Może to być od 400 zł do 1000 zł. Spłata środków rozpocznie się dopiero 2 lata po ukończeniu studiów. Ten okres to czas na podjęcie pracy i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Odsetki od kredytu wynoszą połowę stopy redyskontowej weksli NBP, a okres spłaty rozkłada się na okres dwukrotności pobierania kredytu, a więc miesięcznie absolwent spłaca połowę tego co otrzymywał w czasie studiów.

Czy kredyt studencki to dobre rozwiązanie dla kontynuującej naukę młodzieży? Nie da się nie zauważyć, że oferowane kwoty nie zmieniły się od 8 lat, czyli od 2016 roku. W tym czasie ceny wzrosły o ponad połowę, a minimalne wynagrodzenie wzrosło ponad dwukrotnie. Co więcej, kwota kredytu nie osiąga nawet tzw. minimum socjalnego, które dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi obecnie 1773 złotych (w 2016 roku było to niecałe 1100 złotych). Oznacza to, że studenci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej nie mogą liczyć na to, że kredyt studencki pozwoli im na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb życiowych. W konsekwencji nie można już mówić o tym, że pełni on rolę, dla której został stworzony, czyli umożliwia kontynuowanie nauki osobom, dla których przeszkodą jest w tym zakresie sytuacja finansowa ich rodziny. Środki, które wpłyną miesięcznie na konta studentów, nawet w najwyższej możliwej wysokości, w wielu miastach wystarczą jedynie na opłacenie miejsca w mieszkaniu, przy czym w wypadku niektórych lokalizacji nie pokryją w pełni nawet tego kosztu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA