8 dni urlopu na żądanie, do 5 dni urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, zmiany w delegowaniu pracowników i pracy w godzinach nadliczbowych [Projekt nowelizacji]
REKLAMA
REKLAMA
- 8 dni urlopu "na żądanie"
- Do 5 dni urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym
- Obniżenie wymiaru czasu pracy
- Zmiany w delegowaniu pracowników i pracy w godzinach nadliczbowych
We wtorek, 24 września Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szereg rozwiązań, które mają na celu ułatwienie radzenia sobie ze skutkami powodzi we wrześniu 2024 r. Projekt został skierowany w środę, 25 września do I czytania w Sejmie. Sejm w czwartek, 26 września skierował projekt do prac w komisji nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
REKLAMA
8 dni urlopu "na żądanie"
Projekt zakłada zwiększenie o cztery dodatkowe dni liczbę dni urlopu "na żądanie" w ramach urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownicy zamieszkujący na terenie, który został wymieniony w wykazie gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi mogą skorzystać łącznie z 8 dni urlopu "na żądanie".
Do 5 dni urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym
W projekcie uwzględniono także możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać pracownicy zamieszkujący na terenie, który został wymieniony w wykazie gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi. Taki pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy. Urlop udzielony w tym wymiarze nie może przekroczyć 5 dni.
Obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym z powodzią, zwalczać je lub usuwać skutki. W tym celu musi złożyć wniosek na dwa dni przez zmniejszeniem wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek, chyba że jest to niemożliwe z określonych przyczyn. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Wymiar obniżonego czasu pracy nie może być niższy niż płowa pełnego wymiaru czasu pracy.
Zmiany w delegowaniu pracowników i pracy w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
Osoby zamieszkujące tereny objęte powodzią nie mogą być zatrudniane przez pracodawcę w godzinach nadliczbowych. Nie mogą być także delegowane poza stałe miejsce zamieszkania bez wyrażenia na to zgody. Zgoda pracownika nie jest wymagana w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Ponadto, w projekcie nowelizacji uwzględniono także m.in. zmiany dotyczące terminów dochodzenia roszczeń związanych z ustaniem stosunku pracy, okres przedawniania roszczeń ze stosunku pracy, a pracownicy z terenów dotkniętych powodzią są zwolnieni z obowiązku przedłużania orzeczeń lekarskich oraz przeprowadzania badań lekarskich (dotyczy to czasu określonego w projekcie ustawy). Nowelizacja zakłada wejście w życie zmian z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W projekcie zawarto także wsparcie dla kredytobiorców, w zakresie mieszkalnictwa, w zakresie zdrowia. Dodatkowo, projekt zakłada, że osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, dostaną kolejny zasiłek w wysokości 1 tys. zł "w celu pokrycia kosztów zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów w związku z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu".
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Druk nr 672
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat