Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
rząd obywatel informacje / Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka / ShutterStock

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

Najpopularniejsza aplikacja rządowa w Europie. Rząd zbiera informacje o obywatelach

Digitalizacja działalności państwa jest w toku. Co i rusz obywatele mają do czynienia z nowymi ułatwieniami, które z jednej strony usprawniają codzienne funkcjonowanie w zakresie załatwiania spraw urzędowych, ale z drugiej budzą niepokój. Nie każdy obywatel chce, aby jego codzienne działania były monitorowane, a raporty z nich zapisywane w systemach elektronicznych. Tymczasem rząd nie ustaje w rozwoju swojego zaawansowania technologicznego, a zdaniem Wiceministra Cyfryzacji aplikacja mObywatel jest najpopularniejszą aplikacją rządową w Europie. To zachęca do prac nad jej rozwojem. Plany obejmują rozwój różnych modułów, a jednym z nich jest mStłuczka, która pozwoli na szybkie i łatwe zgłoszenie kolizji drogowej i uczyni niepotrzebnym spisywanie papierowego protokołu zdarzenia. Aplikacja będzie umożliwiała spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli, co znacząco przyspieszy likwidację szkody. Co istotne, w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, tego rodzaju oświadczenie z miejsca zdarzenia jest wystarczające do dalszego załatwienia sprawy. Osoby, które skorzystają przy jego sporządzaniu z aplikacji mStłuczka, będą miały pewność, że w oświadczeniu zostaną zawarte wszystkie niezbędne dane dotyczące zdarzenia, a sporządzone przez nie szkice prawidłowo odzwierciedlają zdarzenie, które miało miejsce. 

Cyfrowa wersja dowodu osobistego

Przypomnijmy, że mObywatel to aplikacja rządowa, którą można bezpłatnie pobrać na telefon. Jej głównym celem jest ułatwienie załatwiania spraw urzędowych i umożliwienie załatwiania ich bez wyjścia z domu. Trzonem aplikacji jest mDowód, który jest cyfrową wersją dowodu osobistego. Można używać jej w urzędach i u lekarza. Warto jednak pamiętać, że dokument ten różni się serią i numerem oraz datą wydania i ważności od swojej „fizycznej” wersji. Cyfrową wersją tego dokumentu tożsamości nie można posłużyć się tylko w dwóch sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • podczas przekraczania granicy kraju.

W aplikacji można dodać również Kartę Dużej Rodziny, legitymację emeryta i rencisty, legitymację studencką, legitymację szkolną, legitymację ulgowych usług transportowych, legitymację adwokacką, informacje o swoich pojazdach, prawo jazdy, informację o prawie do wykonywania zawodu położnej, pielęgniarki, lekarza, lekarza dentysty, legitymację radcy prawnego i aplikanta radcowskiego. Przy użyciu aplikacji mObywatel można łatwo zastrzec swój numer PESEL i dowiedzieć się, kto sprawdzał nasz numer. Możemy w niej również sprawdzić stan swoich punktów karnych i mandatów – do zapłaty i opłaconych i załatwić wiele innych spraw urzędowych, np. złożyć wniosek o bon energetyczny czy odbyć e-wizytę w ZUS.

Prawo
WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna
27 wrz 2024

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
27 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów
26 wrz 2024

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców
26 wrz 2024

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami
26 wrz 2024

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]
26 wrz 2024

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

pokaż więcej
Proszę czekać...