Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
Z moją opinią, że jest to pomysł nielogiczny nie zgodzili się czytelnicy argumentując:
REKLAMA
"Przecież te osoby miały przedłużoną ważność swoich orzeczeń ustawami covidowymi i kolejną ustawą. Dlaczego więc, w tym momencie te osoby mają być pominięte skoro do tej pory nie miało znaczenia czy skończyły 16 lat czy jeszcze nie. Skoro do tej pory miały przedłużoną ważność orzeczeń, należy być konsekwentnym i tym razem również nie należy ich wykluczać i zostawiać w tym momencie z niczym. Bardzo dobrze, że złożono o zmianę ostatniej ustawy, bo najwidoczniej ktoś o tych osobach nie pomyślał i jak zwykle robi się zamieszanie gdzie nie powinno go być , jeśli od początku byłoby to sprawiedliwie dla wszystkich wymyślone. Na marginesie pisząc, zespoły do spraw orzekania wg ustawy powinny od razu, niezwłocznie wydać zaświadczenie o przedłużeniu orzeczenia, które zanosi się do MOPS - niestety tak nie jest, często jest tak, że ludzie muszą na nie czekać bo przeważnie ma ktoś problem z wypisaniem takowego dokumentu od ręki, jakby to było niezmiernie czymś skomplikowanym. Bez przesady... wszędzie tylko robi się pod górkę, jakby celowym miało być utrudnić niepełnosprawnym żywot."
Czy kontrowersyjny przepis zostanie uchylony?
Projekt ustawy rozwiązujący problem w sposób, który popiera autor zacytowanego listu złożyli posłowie KO. Problem jest bardzo trudny. Musimy wydłużyć ważność orzeczenia, które wygasa po rozpoczęciu 17 roku życia osoby niepełnosprawnej. Trudno tu mówić o przedłużeniu ważności dokumentu, którego już nie ma. Pomimo to, posłowie proponują właśnie takie rozwiązanie problemu niepełnosprawnych nastolatków - przedłużenie ważności orzeczenia, które było ważne do ukończenia przez nich 16. roku życia.
Link do projektu (druk 665 zł)
Zaświadczenia dla MOPS a przedłużenie zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł
Jeżeli projekt wejdzie w życie, to zmieni się nie tylko sytuacja osób niepełnosprawnych w wieku 16. i 17. lat. Przedłużając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy w MOPS przedstawić zaświadczenie. Dzięki temu MOPS będzie wiedział do kiedy jest przedłużane orzeczenie o niepełnosprawności. I za ten sam okres wydłuży prawo do tego zasiłku.
Nowelizacja ma wszystko uprościć:
1) nie składa się wniosku w MOPS o przedłużenie zasiłku albo świadczenia,
2) składa się zaświadczenie w MOPS wydane przez powiatowy zespół (w zaświadczeniu jest data przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności),
3) MOPS na bazie informacji z zaświadczenia sam przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.
1) świadczenia rodzinne
2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego
3) zasiłków dla opiekunów
4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej
5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"
6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.
Wszystko to przy założeniu, że Sejm przegłosuje projekt nowelizacji. Ale wnieśli go posłowie koalicji rządowej. Projekt jest słuszny i sprawiedliwy. Nie ma racjonalnych przesłanek jego odrzucenia.
Przypomnijmy algorytm przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Algorytm pozwala przedłużyć ważność orzeczenia o 6 miesięcy:
"Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności (które trzeba przedłużyć) + 6 miesięcy (data dzienna na koniec miesiąca)"
Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności | Data przedłużenia ważności |
15 października 2024 r. | 30 kwietnia 2025 r. |
15 listopada 2024 r. | 31 maja 2025 r. |
15 grudnia 2024 r | 30 czerwca 2025 r. |
Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności?
Powyższy algorytm ma być stosowany także w stosunku do osób niepełnosprawnych, które miały 16. lat w momencie złożenia wniosku o przedłużenie orzeczenia (bez znaczenia jest osiągnięcie przez nie wieku 17 lat.)
Niepełnosprawny 16-latek składa 15 października 2024 r. wniosek o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Aktualne kończy swoją ważność za dwa miesiące w dniu 15 grudnia 2024 r. Po nowelizacji orzeczenie zostanie przedłużone do 30 czerwca 2025 r. (choć osoba niepełnosprawna ma w tym momencie już 17-lat).
W druku nr 665 "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych" mamy tak określone przez posłów cele uzasadniające taką sytuację jak w przykładzie:
REKLAMA
1) "Uchylenia regulacji, która umożliwiała zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności (w okresie trwania procedury ubiegania się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16 roku życia."
2) "Wniosek osoby z niepełnosprawnością o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności. Wtedy zachowuje ono ważność do czasu gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność."
Nie ma przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat
Rząd stworzył system przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Polega na tym, że o 6 miesięcy wydłuża się ważność takiego orzeczenia. W tym czasie instytucje wydające orzeczenia mają czas na wydanie nowego. Dodatkowo osoba niepełnosprawna otrzymuje zaświadczenie, które pozwala - w czasie kiedy ma zostać wydane nowe orzeczenie - przedłużyć swoje prawa do zasiłków i innych świadczeń. Zaświadczenie trafia do MOPS i ten na tej podstawie przedłuża prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
Ustawodawca nie zadbał jednak o interesy niepełnosprawnych dzieci. Jeżeli ukończy 16 lat, to w praktyce nie może otrzymać:
1) przedłużenia ważności orzeczenia (musi wystąpić o nowe orzeczenie, a to trwa kilka miesięcy),
2) zaświadczenia o trwającej procedurze przedłużenia ważności orzeczenia (niemożliwe jest otrzymanie tego zaświadczenia skoro nie trwa ta procedura bo orzeczenie wygasło wraz z końcem 16. roku życia).
Skutek? Dzieci tracą na kilka miesięcy świadczenia. W relacji naszej czytelniczki (patrz poniżej) są to zasiłki, możliwość skorzystania z tańszych biletów na komunikację, PKP czy posiadanie kart parkingowych.
Nie można wystąpić z wnioskiem o przedłużenie za wcześnie
Limity czasowe określa poniższa reguła:
REKLAMA
"Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (tj. osoba poniżej 16 roku życia) i występująca (po raz pierwszy) o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jako osoba powyżej 16 roku życia) może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności."
Oznacza to, że 17-latek tracąc ważność orzeczenia np. w styczniu 2025 r. nie może zabiegając o swoje interesy (jako jeszcze 16-latek) wystąpić o nowe orzeczenia we wrześniu 2024 r. Jest to za wcześnie. Z kolei jak już będzie mógł wystąpić w październiku 2024 r. może się okazać, że odpowiednia komisja nie zdąży wydać nowego orzeczenia. Komplikuje to sytuację niepełnosprawnych nastolatków.
Internauci o przedłużaniu orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci przekraczających 16 lat
Do redakcji Infor.pl wpłynął taki list:
"(…..) wraz z 30 września poważniejszym problemem staje się zaopatrzenie medyczne dla takich osób, np. Pieluchomajtki(bez orzeczenia i zlecenia nie można kupić z dofinansowaniem NFZ). Jestem matką dzieci (bliźniaczki) z takimi potrzebami, po wygaśnięciu orzeczenia od października zostajemy bez funduszy, ubezpieczenia zdrowotnego i zaopatrzenia medycznego. Termin komisji mamy wyznaczony na 22 listopada. (2 miesiące) W październiku mamy zaplanowany zabieg operacyjny.... Telefon pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych jest nieczynny, Rzecznika praw dziecka również rozłącza.... Rodzice zostają pozostawieni samym sobie (…)
Małgorzata
Otrzymaliśmy także taki:
„Dzień dobry, piszę do Państwa odnośnie ustawy z dnia 24 lipca 2024r przedłużającą orzeczenia o niepełnosprawności.
A ustawy wynika że osoby po 16 roku życia zostają na wiele miesięcy -ok 4-5 m-cy, zostają bez ważnych orzeczeń, bez zasiłków, możliwości skorzystania z tańszych biletów na komunikację, PKP czy posiadania kart parkingowych.
Większość Powiatowych Zespołów Orzekania o Niepełnosprawności, odmawia wydawania zaświadczeń przedłużających orzeczenia, mimo że te osoby złożyły dokumentację teraz w sierpniu 2024r.
PZON twierdzą że w ustawie jest zapis że ta ustawa nie jest dla osób które ukończyły 16 rok życia, ponieważ nie stanęły jeszcze na komisję o stopień niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie odpowiada na maile ani telefony, od wielu rodziców. Również biuro do spraw osób z niepełnosprawnościami milczy.
A rodzice tych dzieci, są teraz zaniepokojeni. Może Państwo mogliby nagłośnić tą sprawę ,aby to wyjaśnić. Bo na chwilę obecną dzieci 16+ zostały wykluczone z tej ustawy pod. 1165.
Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam serdecznie”
Nasza czytelniczka dodała też poniższe informacje:
"Nikt o tym nie pisze, temat cisza A znam bardzo dużo rodziców takich dzieci, którzy teraz bardzo się denerwują ,bo od października zostaną z niczym. Czas oczekiwania na komisję to ok 4-5mcy. A w ustawie treść brzmi:
Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
A te dzieci w czasie pandemii miały przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności, i teraz mają po 17lat i ta nowa ustawa ich nie obowiązuje - tak mówią Powiatowe Zespoły Orzekające."
Podstawa prawna przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności
1. Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
2. Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Posłowie proponują wykreślenie tego przepisu
3. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat