Stan klęski żywiołowej rozszerzony na cztery kolejne powiaty w województwie dolnośląskim. W Dzienniku Ustaw opublikowano stosowne rozporządzenie. W rozporządzeniu wprowadzono także obowiązek stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska.
- Stan klęski żywiołowej rozszerzono na kolejne powiaty w województwie dolnośląskim
- Nowe zasady zbierania odpadów
- Stan klęski żywiołowej: rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące rozszerzenia terenu objętego stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty województwa dolnośląskiego.
Stan klęski żywiołowej rozszerzono na kolejne powiaty w województwie dolnośląskim
Stan klęski żywiołowej rozszerzono na kolejne powiaty w województwie dolnośląskim. W uzasadnieniu wskazano, że w związku z dynamiczną sytuacją powodziową, po rekomendacji Wojewody Dolnośląskiego Rada Ministrów podjęła decyzję o kolejnym rozszerzeniu obszaru stanu klęski żywiołowej o określone w projektowanej zmianie powiaty w województwie dolnośląskim. Są to powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Nowe zasady zbierania odpadów
Ponadto, w rozporządzeniu wprowadzono także obowiązek stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska w zakresie zbierania, transportu lub przetwarzania odpadów pochodzących z określonego obszaru. Stan klęski żywiołowej skutkuje wytworzeniem istotnych mas odpadów (...), których bieżące zagospodarowanie wykracza poza dostępne zasoby organizacyjne dostosowane do prowadzenia działalności w zwyczajnych warunkach. Przypadki konieczności wykroczenia poza te warunki powinny podlegać ocenie wojewody - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia. Oznacza to, że wojewoda może wskazywać rodzaje odpadów pochodzących z terenów dotkniętych powodzią i obowiązki w zakresie ich transportu, zapewnienia miejsca i sposobu magazynowania lub sposobu przetwarzania. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Stan klęski żywiołowej: rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września
Rozporządzenie jest kolejną nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 16 września. Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj. śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą. We wtorek, 17 września terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.
Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2017, poz. 1897)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego (Dz. U. poz. 1365 i 1380)