Seniorzy czekali na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.
- Komisja Polityki Senioralnej wnioskowała, aby przywrócić wysokość 14. emerytury do tej z 2023 roku
- Brak dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, mimo wcześniejszych zapowiedzi
- Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dodatkowej waloryzacji emerytur i rent nie został przyjęty przez rząd
Komisja Polityki Senioralnej wnioskowała, aby przywrócić wysokość 14. emerytury do tej z 2023 roku
Zdaniem przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej Joanny Borowiak, "seniorzy mają prawo czuć się dzisiaj oszukani i to podwójnie". "Drożeją leki, żywność, woda, prąd i gaz, a koalicja zabiera blisko 900 zł z 14. emerytury seniorom" - powiedziała posłanka. Jak poinformowała, komisja otrzymała odpowiedź na swój wniosek skierowany do Rady Ministrów w czerwcu tego roku. Komisja wnioskowała w nim, aby przywrócić wysokość 14. emerytury do tej z 2023 r. Według Borowiak, odpowiedź od minister ds. polityki senioralnej "jest nie na temat i kompletnie nie zadowalająca". "Pani minister wskazuje na to, że odbieramy seniorom 900 zł, ponieważ rośnie inflacja" - zauważyła.
Brak dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, mimo wcześniejszych zapowiedzi
W ocenie posła Stanisława Szweda, miliony polskich emerytów i rencistów czuje się oszukanych również decyzją o nie przyjęciu projektu nowelizacji ustawy dotyczącej dodatkowej waloryzacji emerytur i rent. Poseł przypomniał, że według zapowiedzi premiera Donalda Tuska, podwójna waloryzacja miała zostać wprowadzona, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. "Wiemy, że w tym roku taka sytuacja będzie" - zauważył Szwed.
"W przyszłym roku również nie będzie podwójnej waloryzacji, bo minister finansów (Andrzej Domański) zapowiedział, że inflacja nie przekroczy 5 proc., mimo że w ustawie budżetowej na 2025 r. zapisano 5-procentowy poziom inflacji" - mówił polityk.
Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dodatkowej waloryzacji emerytur i rent nie został przyjęty przez rząd
Przypomnijmy, że Rada Ministrów omówiła na ostatnim posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dodatkowej waloryzacji emerytur i rent. Spełnia on oczekiwania członków rządu, ale - jak wynika z komunikatu po posiedzeniu rządu - Rada Ministrów powróci do jego procedowania, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5 proc. inflacji.
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to realizacja zapowiedzi premiera z exposé z 12 grudnia 2023 r. Zakłada wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po wtorkowym posiedzeniu. Oznacza to, że waloryzacja emerytur i rent pozostaje bez zmian. Emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w marcu przyszłego roku – zaznaczyła KPRM.