REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach

Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice wcześniaków mogą uzyskać dłuższy urlop. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw, który zakłada możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego maksymalnie o 24 tygodni, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia.

Prace sejmowe nad projektem wydłużającym urlop macierzyński dla matek wcześniaków

REKLAMA

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w dniu 12 września za dalszymi pracami nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlop macierzyński dla matek wcześniaków. Projekt przygotowany przez posłów Konfederacji trafi do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Chcemy pomóc mamom i ich dzieciom przedwcześnie urodzonym, które ze względu na swój słaby stan zdrowia wymagają opieki szpitalnej" – powiedziała podczas pierwszego czytania projektu Karina Anna Bosak. Nazwała projekt krokiem do likwidacji systemowej niesprawiedliwości związanej z długością urlopu rodzicielskiego, z jaką stykają się rodzice wcześniaków.

REKLAMA

Zaznaczyła, że wcześniaki po urodzeniu spędzają często w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy. "Wówczas rodzice takiego dziecka bezpowrotnie tracą czas, jaki daje im urlop macierzyński w domowych warunkach. Muszą realizować go w szpitalu, co nie ma nic wspólnego z urlopem rodzicielskim" – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że prace nad zmianą przepisów o urlopach rodzicielskich dla rodziców wcześniaków toczą się w tej kadencji dwutorowo. Obok projektu posłów Konfederacji projekt przygotowało też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Nasz projekt jest już w Sejmie. W odróżnieniu od projektu rządowego nie tworzymy żadnego dodatkowego urlopu, ale zmieniamy sposób naliczania należności długości urlopu, rekompensując ten utracony czas. To powoduje, że nasz projekt jest znacznie prostszy, krótszy i nie wymaga zmiany innych ustaw odwołujących się do definicji urlopu macierzyńskiego" – powiedziała posłanka. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i PiS wyraziły poparcie dla projektu poselskiego. Klub Lewica wnioskował o dalsze prace nad projektem w komisji sejmowej.

W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego

REKLAMA

Obecnie podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i odpowiednio do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci).

Zgodnie z projektem w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu wydłużoną o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie ponad jego wymiar podstawowy, będzie mogła wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala lub innego zakładu leczniczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do wydłużenia wymiaru i zmiany rozkładu urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia. W projekcie proponuje się również wprowadzenie przenoszenia na ojca dziecka prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka po urodzeniu.

Prawo do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego i przenoszenie tego prawa na ubezpieczonych ojców dzieci

W projekcie zaproponowano przyznanie prawa matkom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (zatrudnionym np. w ramach umowy-zlecenia lub prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na podobnych zasadach jak w przypadku prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego przysługującego matkom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Projekt przewiduje również przenoszenie prawa do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ubezpieczonych ojców dzieci na podobnych zasadach jak w przypadku przenoszenia prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego na ojców zatrudnionych w ramach stosunku pracy.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA