REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach

Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
Dłuższy urlop macierzyński. Część rodziców skorzysta na zmianach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice wcześniaków mogą uzyskać dłuższy urlop. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy i innych ustaw, który zakłada możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego maksymalnie o 24 tygodni, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia.

Prace sejmowe nad projektem wydłużającym urlop macierzyński dla matek wcześniaków

REKLAMA

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w dniu 12 września za dalszymi pracami nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlop macierzyński dla matek wcześniaków. Projekt przygotowany przez posłów Konfederacji trafi do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Chcemy pomóc mamom i ich dzieciom przedwcześnie urodzonym, które ze względu na swój słaby stan zdrowia wymagają opieki szpitalnej" – powiedziała podczas pierwszego czytania projektu Karina Anna Bosak. Nazwała projekt krokiem do likwidacji systemowej niesprawiedliwości związanej z długością urlopu rodzicielskiego, z jaką stykają się rodzice wcześniaków.

REKLAMA

Zaznaczyła, że wcześniaki po urodzeniu spędzają często w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy. "Wówczas rodzice takiego dziecka bezpowrotnie tracą czas, jaki daje im urlop macierzyński w domowych warunkach. Muszą realizować go w szpitalu, co nie ma nic wspólnego z urlopem rodzicielskim" – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że prace nad zmianą przepisów o urlopach rodzicielskich dla rodziców wcześniaków toczą się w tej kadencji dwutorowo. Obok projektu posłów Konfederacji projekt przygotowało też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Nasz projekt jest już w Sejmie. W odróżnieniu od projektu rządowego nie tworzymy żadnego dodatkowego urlopu, ale zmieniamy sposób naliczania należności długości urlopu, rekompensując ten utracony czas. To powoduje, że nasz projekt jest znacznie prostszy, krótszy i nie wymaga zmiany innych ustaw odwołujących się do definicji urlopu macierzyńskiego" – powiedziała posłanka. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i PiS wyraziły poparcie dla projektu poselskiego. Klub Lewica wnioskował o dalsze prace nad projektem w komisji sejmowej.

W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego

REKLAMA

Obecnie podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i odpowiednio do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci).

Zgodnie z projektem w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracującej matce przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część urlopu wydłużoną o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie ponad jego wymiar podstawowy, będzie mogła wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala lub innego zakładu leczniczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do wydłużenia wymiaru i zmiany rozkładu urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać, jeśli dziecko po urodzeniu wymagało hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez dłużej niż 30 dni w pierwszych 45 dniach życia. W projekcie proponuje się również wprowadzenie przenoszenia na ojca dziecka prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka po urodzeniu.

Prawo do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego i przenoszenie tego prawa na ubezpieczonych ojców dzieci

W projekcie zaproponowano przyznanie prawa matkom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (zatrudnionym np. w ramach umowy-zlecenia lub prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na podobnych zasadach jak w przypadku prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego przysługującego matkom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Projekt przewiduje również przenoszenie prawa do wydłużenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ubezpieczonych ojców dzieci na podobnych zasadach jak w przypadku przenoszenia prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego na ojców zatrudnionych w ramach stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA