Więcej osób uzyska świadczenie. 16 września zmieniły się przepisy
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie pieniężne dla byłych sołtysów
- Będzie łatwiej udowodnić pełnienie funkcji sołtysa
- Dla kogo świadczenie pieniężne
- Wniosek o świadczenie pieniężne
Świadczenie pieniężne dla byłych sołtysów
Od 16 września 2024 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. W wyniku zmiany przepisów przede wszystkim rozszerzony zostanie krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
REKLAMA
Skutkiem nowelizacji jest zmiana długości okresu pełnienia funkcji sołtysa, będącej jednym z warunków uzyskania świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Okres ten zostanie skrócony z 8 lat do 7 lat.
Ponadto w wyniku zmiany przepisów zostaną zniesione:
- wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje,
- wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 609 ze zm.).
Będzie łatwiej udowodnić pełnienie funkcji sołtysa
REKLAMA
Od 16 września br. obowiązują też zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego. Dotyczy to sytuacji, gdy wnioskodawca składający wniosek o świadczenie nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa.
W wyniku nowelizacji zmniejszy się liczba osób niezbędnych do potwierdzenia okoliczności pełnienia funkcji sołtysa. Od 16 września wystarczą oświadczenia od 3 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa. Obecnie niezbędne jest potwierdzenie pełnienia funkcji sołtysa przez 5 osób.
Dla kogo świadczenie pieniężne
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
- pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Wniosek o świadczenie pieniężne
REKLAMA
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy złożyć do dowolnej jednostki organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Na jego podstawie KRUS rozpatrzy prawo do świadczenia i wyda stosowną decyzję w sprawie.
Wniosek o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmowną (np. ze względu na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż 8 lat).
Świadczenie według znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od 16 września 2024 r. i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie (zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmowną i ponownie wystąpią z wnioskiem).
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz.U. z 2023 r. poz. 1073 ze zm.)
- ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. z 2024 r. poz. 1246)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat