REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Posiedzenie Sejmu w dniu 12 września 2024 r.: Nawet 24 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających po porodzie dłuższej opieki szpitalnej lub hospicyjnej

urlop macierzyński, wcześniak, hospitalizacja, macierzyński dla rodziców wcześniaków, dodatkowy urlop macierzyński
Posiedzenie Sejmu w dniu 12 września 2024 r.: Nawet 24 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających po porodzie dłuższej opieki szpitalnej lub hospicyjnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się w dniu dzisiejszym (tj. 12 września 2024 r.), miało miejsce pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających po porodzie dłuższej opieki szpitalnej lub hospicyjnej.

24 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków, ale nie tylko

REKLAMA

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw1, którego pierwsze czytanie odbyło się na 17. posiedzeniu Sejmu, które odbyło się w dniu dzisiejszym (tj. 12 września br.) – zakłada, że w przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej przez okres dłuższy niż 30 dni, w pierwszych 45 dniach życia – matce dziecka, przysługiwać będzie prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak nie dłużej niż o 24 tygodnie. Dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze maksymalnie 24 tygodni, przysługiwać będzie zatem nie tylko matkom wcześniaków, ale również dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających po porodzie dłuższej hospitalizacji lub opieki hospicyjnej. 

REKLAMA

Za czas powyższego, dodatkowego urlopu – kobietom ma przysługiwać zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku, stanowi przy tym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone:

  • za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy albo

  • za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.

Jak wynika z uzasadnienia projektu – biorąc pod uwagę dane GUS dotyczące przedwczesnych urodzeń za lata 2019-2022 – w przybliżeniu, można powiedzieć, że aż jedno na czternaścioro dzieci w Polsce, rodzi się przedwcześnie. Projekt ma więc istotne znaczenie dla znacznej części matek i ojców, zapewniając im odpowiednio wydłużony czas opieki nad dzieckiem oraz zabezpieczenie finansowe w tym okresie. Nie powinien on zatem budzić jakichkolwiek wątpliwości – argumentują posłowie, będący jego wnioskodawcami.

Z prawa do dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogły skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie

W projekcie ustawy nie zapomniano również o prawach ojca dziecka, wprowadzając przenoszalność prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka po urodzeniu, również na niego – w przypadkach, w których zgodnie z kodeksem pracy – przysługiwać mu będzie część urlopu macierzyńskiego w zakresie niewykorzystanym przez matkę dziecka. I to niezależnie od tego, czy ojciec jest zatrudniony będzie w ramach stosunku pracy czy objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Ściśle określony termin na złożenie wniosku oraz brak prawa pracodawcy do odmowy udzielenia urlopu

W celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – matka dziecka (lub odpowiednio – ojciec dziecka, jeżeli zostało na niego przeniesione prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego, w zakresie niewykorzystanym przez matkę dziecka), nie później niż na 21 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego (w podstawowym wymiarze wynoszącym od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie), będzie musiała (lub będzie musiał) wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wydłużenie urlopu macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka wymagającego opieki szpitalnej lub hospicyjnej po porodzie. Pracodawca nie będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku pracownicy (lub odpowiednio – pracownika). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualnie – prawo do przerwania urlopu macierzyńskiego na czas hospitalizacji dziecka, które miałoby zostać zachowane

W aktualnym stanie prawnym, matkom wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji ze względu na zły stan zdrowia – urlop macierzyński przysługuje w takim samym wymiarze, jak matkom dzieci urodzonych o czasie, których dzieci nie wymagają wydłużonej hospitalizacji. Obecny wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest jedynie od liczny dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi odpowiednio:

  • 20 tygodniw przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie i odpowiednio

  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Jedynym rozwiązaniem, z którego mogą aktualnie skorzystać matki wcześniaków i dzieci wymagających po porodzie dłuższej hospitalizacji, celem „przesunięcia” swojego urlopu macierzyńskiego na okres, kiedy dziecko zostanie wypisane ze szpitala – jest możliwość przerwania tego urlopu na czas hospitalizacji dziecka. Jest jednak jeden warunek – kobieta może to uczynić dopiero po co najmniej 8 tygodniach od dnia porodu, które ustawodawca uznał za minimalny czas potrzebny matce na regenerację sił po porodzie. Jeżeli zatem, w powyższym okresie, dziecko będzie przebywało w szpitalu – urlop macierzyński matki, niestety będzie upływał. Dopiero po wspomnianych 8 tygodniach może go przerwać, na czas hospitalizacji malucha i wówczas ma dwie opcje:

  1. albo może wrócić do pracy – pracodawca ma obowiązek umożliwić jej przystąpienie do pracy, a po wyjściu dziecka ze szpitala – ponownie udzielić jej urlopu macierzyńskiego we wskazanym przez nią terminie,

  2. albo – na czas przerwania urlopu macierzyńskiego – uzyskać zaświadczenie lekarskie uprawniające ją do zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad hospitalizowanym dzieckiem. Wówczas, będzie mogła przebywać z dzieckiem w szpitalu, urlop macierzyński nie będzie upływał, a za czas zwolnienia – przysługiwać jej będzie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres ostatnich 12 miesięcy lub pełnych miesięcy ubezpieczenia. Na zasiłku opiekuńczym – matka nie może jednak przebywać w „nieskończoność” i w praktyce – może zdarzyć się sytuacja, że maluch będzie musiał nadal przebywać w szpitalu, a matka będzie musiała wrócić do pracy albo z powrotem na urlop macierzyński. Pula zasiłku opiekuńczego na dany rok kalendarzowy, przysługująca łącznie obojgu rodzicom i to na wszystkie dzieci i innych członków rodziny, wynosi bowiem tylko 60 dni. 

REKLAMA

Poselski projekt ustawy, który w dniu dzisiejszym trafi pod obrady Sejmu – zakłada zachowanie powyższego prawa matki do przerwania urlopu macierzyńskiego na czas hospitalizacji dziecka, jeżeli upłynęło co najmniej 8 tygodni od dnia porodu.  I słusznie – ponieważ nie każda mama może chcieć skorzystać z prawa do pobytu wraz z dzieckiem w szpitalu (tj. skorzystania z prawa do tzw. dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad hospitalizowanym dzieckiem, które sprowadza się do pobytu wraz z nim, w szpitalu, przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego). W praktyce, szpitale często organizują nocleg takiego rodzica w osobnym pomieszczeniu albo w hotelu przyszpitalnym – nie zawsze jest to jednak nocleg bezpośrednio przy łóżeczku dziecka (zwłaszcza na oddziałach neonatologicznych). Powyższa kwestia organizacyjna w zakresie noclegu rodziców, powinna zawsze wynikać z wewnętrznego regulaminu szpitala. Niemniej – może to być dla niektórych mam argument za tym, żeby na czas hospitalizacji dziecka, po wykorzystaniu min. 8 tygodni urlopu macierzyńskiego potrzebnego na regenerację sił po porodzie – powrócić do pracy (i w tym czasie odwiedzać maluszka na oddziale) albo skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego (z aktualnie przysługującej puli 60 dni w roku kalendarzowym). Taka mama – w przypadku przyjęcia omawianego projektu ustawy – mogłaby wówczas (po wykorzystaniu min 8 tygodniu urlopu po porodzie) przerwać urlop na czas hospitalizacji dziecka, a część urlopu pozostałą do wykorzystania po wyjściu dziecka ze szpitala, wydłużyć o czas jego hospitalizacji.

Mogłoby to wyglądać np. tak: 8 tygodni urlopu macierzyńskiego > np. 10 tygodni hospitalizacji dziecka (powrót do pracy/do 60 dni możliwy zasiłek opiekuńczy) > 12 tygodni pozostałej część urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka), wydłużone o czas hospitalizacji dziecka (+10 tygodni). Czyli – urlop macierzyński takiej kobiety, kończyłby się po 40 tygodniach od porodu.

Jeżeli jednak mama zdecydowałaby się na nieprzerywanie urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu, przede wszystkim z tego względu, że chciałaby tam, całodobowo, przebywać razem z nim (w ramach prawa do wspomnianej wyżej dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad dzieckiem) – urlop macierzyński takiej mamy, w stosunku do daty porodu, zakończyłby się szybciej, niż mamy, która przerwałaby urlop macierzyński na czas hospitalizacji dziecka i powróciła na ten czas do pracy albo skorzystała z zasiłku opiekuńczego, ale zyskałaby ona to, że mogłaby, całą dobę, przebywać z dzieckiem w szpitalu.

Mogłoby to wyglądać np. tak: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka), podczas którego dziecko przebywa w szpitalu (w którym mama może przebywać razem z nim) > + np. 10 tygodni hospitalizacji dziecka. Czyli – urlop macierzyński takiej kobiety, kończyłby się po 30 tygodniach od porodu.

Omawiany projekt ustawy zakłada pozostawienie kobietom wolnego wyboru w zakresie tego czy będą chciały przerwać urlop na czas pobytu dziecka w szpitalu czy nie – w obu przypadkach, przysługiwać im będzie bowiem dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze odpowiadającym pobytowi dziecka w szpital, nie dłuższym niż 24 tygodnie. 

Równoległe prace Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W pracę nad poselskim projektem ustawy, który trafił na dzisiejsze posiedzenie Sejmu, zaangażowany był Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej. W kwestii wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji, bierne nie pozostaje jednak również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które także pracuje nad swoją wersją nowelizacji przepisów w tym zakresie. Rządowy projekt ustawy nie został jednak jeszcze opublikowany. Na chwilę obecną – podano jedynie jego najważniejsze założenia.2 Zgodnie z nimi – wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających po porodzie dłuższej hospitalizacji, miałby wynieść do 8 lub odpowiednio – do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi lub jego masy urodzeniowej. Założenia te, są więc zgoła inne, niż w przypadku projektu poselskiego. Maksymalny wymiar dodatkowego urlopu byłby w tym przypadku krótszy i uzależniony od kilku czynników (nie tylko czasu hospitalizacji dziecka), ale urlop ulegałby wydłużeniu „szybciej”, jeżeli chodzi o długość hospitalizacji malucha, bo już począwszy od tygodniowego pobytu dziecka w szpitalu (w przypadku projektu poselskiego – jest natomiast zastrzeżony próg co najmniej 30 dni hospitalizacji lub opieki hospicyjnej). Więcej szczegółów na temat założeń projektu ustawy nad którą pracuje resort – można dowiedzieć się w poniższym artykule:

Podsumowując – oba projekty, czeka jeszcze długa droga przez niemalże cały proces legislacyjny, podczas którego – w zasadzie – wszystko może się wydarzyć. Warto jednak śledzić dalszy bieg wydarzeń, ponieważ jest to sprawa wysokiej wagi dla wielu rodziców w Polsce. 

Druk sejmowy nr 522

2 Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (nr projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów: UD65)

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)

  • Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2780)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

REKLAMA

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026.

REKLAMA

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

REKLAMA