Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd omówił projekt ale nie podjął decyzji o przesłaniu do Sejmu. Dlaczego?
REKLAMA
REKLAMA
- Rząd omówił projekt nowelizacji dodatkowej waloryzacji emerytur i rent
- Rząd: MF nie przewiduje wzrostu inflacji powyżej 5% w I połowie 2025 roku. W razie czego perojekt jest gotowy
Rząd omówił projekt nowelizacji dodatkowej waloryzacji emerytur i rent
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé z 12 grudnia 2023 r.
Zakłada wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc.
REKLAMA
Rząd: MF nie przewiduje wzrostu inflacji powyżej 5% w I połowie 2025 roku. W razie czego perojekt jest gotowy
Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po wtorkowym posiedzeniu. Oznacza to, że waloryzacja emerytur i rent pozostaje bez zmian. Emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w marcu przyszłego roku – zaznaczyła KPRM.
Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność – wynika z komunikatu.
Obecnie waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku, począwszy od 1 marca.
"Oznacza to, że w warunkach wysokiej inflacji emeryci i renciści, szczególnie pobierający niskie świadczenia, odczuwają nadmiernie wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku, a ich świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb" – wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.
W projekcie noweli zaproponowano rozwiązanie, zgodnie z którym waloryzacja będzie raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. (będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń) lub dwa razy w roku w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. (zostanie przeprowadzona wówczas zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń).
Dodatkowa waloryzacja miałyby być przeprowadzana od 1 września, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku przekroczy 105 proc.
Podobnie jak w przypadku waloryzacji rocznej dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej dodatkowej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji. (PAP)
akar/ joz/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat