Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają? / shutterstock

Dzisiaj rząd ma się zająć długo oczekiwanym przez seniorów projektem wprowadzającym dodatkową waloryzację emerytur i rent. Proponuje się, żeby była przeprowadzana od 1 września. Jeśli jednak wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Seniorzy czekają na decyzję rządu

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé z 12 grudnia 2023 r. Obecnie świadczenia waloryzowane są raz w roku, począwszy od 1 marca.

Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom. W projekcie zaproponowano, aby przeprowadzana była od 1 września. Jeśli wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

Polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Kolejnym projektem figurującym w porządku wtorkowego posiedzenia rządu jest projekt noweli o podatku od towarów i usług przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on, że małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności w innym państwie członkowskim UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce, a polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE.

Poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie mają siedziby działalności gospodarczej, będą zobowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać.

Ministrowie mają się też zająć przygotowanym przez resort rolnictwa projektem, zgodnie z którym nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich ma przejąć prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej było to zadanie pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, ale to stanowisko zostało zniesione. "Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
II rata odpisu na ZFŚS tylko do 30 września. Można odliczyć maksymalnie 6445,71 zł
10 wrz 2024

We wrześniu pracodawcy są zobowiązani do dokonania drugiej wpłaty na rzecz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym roku maksymalna podstawa do obliczania odpisu na ZFŚS wynosi 6445,71 zł. Oto szczegóły. 

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskie; w drodze darowizny pieniężnej, za którą została zakupiona działka budowlana. Czy jest zwolnione z podatku?
10 wrz 2024

Fiskus odniósł się do kwestii opodatkowania darowizny pieniężnej w kontekście rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej. Sprawa dotyczyła darowizny otrzymanej przez żonę od jej matki, za którą zakupiono działkę budowlaną, a następnie planowano rozszerzyć wspólność majątkową małżeńską na tę nieruchomość. Czy taka czynność podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2025 jak i kiedy złożyć
10 wrz 2024

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2025 jak i kiedy złożyć. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak długo przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi? Czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego ulegnie zmianie w najbliższym czasie?

ZUS: jak zamienić „żłobkowe” na „aktywnie w żłobku” i dostać wyższe dofinansowanie (1500 albo 1900 zł). Kiedy i gdzie złożyć wniosek?
09 wrz 2024

Masz dziecko, które chodzi do żłobka i dostajesz co miesiąc od ZUS „żłobkowe” w wysokości 400 zł? Możesz od października 2024 r. dostać wyższe dofinansowanie, nawet do 1500 zł, z programu „aktywnie w żłobku”. Wystarczy wysłać do ZUS nowy, elektroniczny wniosek. ZUS będzie je przyjmował od 1 października br. Tak obecne „żłobkowe” jak i „aktywnie w żłobku” to świadczenia, o które wnioskują rodzice, ale pieniądze przekazywane są bezpośrednio na konto placówki, do której uczęszcza dziecko, tj. do żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna. 

5 lat pracy – 2 dni, 10 lat – 4 dni, 15 lat - 6 dni, 20 lat – 8 dni, 25 lat – 10 dni [Dodatkowy urlop za staż pracy]
09 wrz 2024

W kwietniu 2024 r. przedstawiciele rządu zadeklarowali wprowadzenie nowej instytucji do prawa polskiego. To dodatkowy urlop wypoczynkowy (względem 20 albo 26 dni urlopu z kodeksu pracy). Wymiar tego urlopu wynosi 2 dni za każde 5 lat pracy (uwzględniając też okres edukacji). Prace nad nowymi przepisami pilotuje Ministerstwo Rodziny i Pracy. Nowe przepisy będą (o ile propozycję Ministerstwa zaakceptuje premier D. Tusk) adresowane tylko do opiekunów i opiekunek dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Ale propozycja spowodowała dyskusję w Internecie. I podniesienie przez Internautów pytania: "Dlaczego taki urlop tylko dla jednej kategorii pracowników?".

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?
10 wrz 2024

Dzisiaj rząd ma się zająć długo oczekiwanym przez seniorów projektem wprowadzającym dodatkową waloryzację emerytur i rent. Proponuje się, żeby była przeprowadzana od 1 września. Jeśli jednak wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

Legalizacji pędzenia bimbru na Litwie. Można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc.
09 wrz 2024

Litewski Sejm zezwolił na produkcję w gospodarstwach agroturystycznych tradycyjnego napoju alkoholowego, czyli bimbru, w wielkości nie przekraczającej 1000 litrów rocznie i o mocy nie większej niż 65 proc. Dyskusje na ten temat trwały od ponad dekady.

KRUS: Składki w IV kwartale 2024 r. [na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie]
09 wrz 2024

31 października 2024 r. mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w ostatnim kwartale bieżącego roku. W tym terminie należy opłacić składki za rolników, małżonków i domowników.

Sejm zajmie się składką zdrowotną. Są bardzo rozbieżne propozycje zmian
09 wrz 2024

Sejm po wakacyjnej przerwie ma zająć się kilkoma, dotąd spornymi, projektami, m.in. w sprawie składki zdrowotnej. Polska 2050, PSL i Lewica mają swoje, bardzo rozbieżne propozycje zmian dotyczące tej składki. Swój projekt przedstawiły też w marcu resorty finansów oraz zdrowia.

RPO: jest problem z instytucją małego świadka koronnego, przepisy wymagają dopracowania
09 wrz 2024

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) stwierdza, że status i warunki korzystania przez wymiar sprawiedliwości z instytucji tzw. małego świadka koronnego wymagają dopracowania. Chodzi głównie o sytuacje, gdy zeznania takiej osoby są jedynym dowodem obciążającym mogącym prowadzić do niesłusznych skazań.

pokaż więcej
Proszę czekać...