REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?
Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj rząd ma się zająć długo oczekiwanym przez seniorów projektem wprowadzającym dodatkową waloryzację emerytur i rent. Proponuje się, żeby była przeprowadzana od 1 września. Jeśli jednak wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Seniorzy czekają na decyzję rządu

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé z 12 grudnia 2023 r. Obecnie świadczenia waloryzowane są raz w roku, począwszy od 1 marca.

REKLAMA

Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom. W projekcie zaproponowano, aby przeprowadzana była od 1 września. Jeśli wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

Polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

REKLAMA

Kolejnym projektem figurującym w porządku wtorkowego posiedzenia rządu jest projekt noweli o podatku od towarów i usług przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Zakłada on, że małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności w innym państwie członkowskim UE będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce, a polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE.

Poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Dodatkowo podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie mają siedziby działalności gospodarczej, będą zobowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać.

Ministrowie mają się też zająć przygotowanym przez resort rolnictwa projektem, zgodnie z którym nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich ma przejąć prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej było to zadanie pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, ale to stanowisko zostało zniesione. "Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2025 jak i kiedy złożyć

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2025 jak i kiedy złożyć. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak długo przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi? Czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego ulegnie zmianie w najbliższym czasie?

ZUS: jak zamienić „żłobkowe” na „aktywnie w żłobku” i dostać wyższe dofinansowanie (1500 albo 1900 zł). Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Masz dziecko, które chodzi do żłobka i dostajesz co miesiąc od ZUS „żłobkowe” w wysokości 400 zł? Możesz od października 2024 r. dostać wyższe dofinansowanie, nawet do 1500 zł, z programu „aktywnie w żłobku”. Wystarczy wysłać do ZUS nowy, elektroniczny wniosek. ZUS będzie je przyjmował od 1 października br. Tak obecne „żłobkowe” jak i „aktywnie w żłobku” to świadczenia, o które wnioskują rodzice, ale pieniądze przekazywane są bezpośrednio na konto placówki, do której uczęszcza dziecko, tj. do żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna. 

5 lat pracy – 2 dni, 10 lat – 4 dni, 15 lat - 6 dni, 20 lat – 8 dni, 25 lat – 10 dni [Dodatkowy urlop za staż pracy]

W kwietniu 2024 r. przedstawiciele rządu zadeklarowali wprowadzenie nowej instytucji do prawa polskiego. To dodatkowy urlop wypoczynkowy (względem 20 albo 26 dni urlopu z kodeksu pracy). Wymiar tego urlopu wynosi 2 dni za każde 5 lat pracy (uwzględniając też okres edukacji). Prace nad nowymi przepisami pilotuje Ministerstwo Rodziny i Pracy. Nowe przepisy będą (o ile propozycję Ministerstwa zaakceptuje premier D. Tusk) adresowane tylko do opiekunów i opiekunek dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Ale propozycja spowodowała dyskusję w Internecie. I podniesienie przez Internautów pytania: "Dlaczego taki urlop tylko dla jednej kategorii pracowników?".

Dodatkowa waloryzacja emerytur. Czy seniorzy w końcu się doczekają?

Dzisiaj rząd ma się zająć długo oczekiwanym przez seniorów projektem wprowadzającym dodatkową waloryzację emerytur i rent. Proponuje się, żeby była przeprowadzana od 1 września. Jeśli jednak wskaźnik inflacji nie przekroczy wartości 5 proc., zastosowanie będą miały dotychczasowe zasady.

REKLAMA

Legalizacji pędzenia bimbru na Litwie. Można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc.

Litewski Sejm zezwolił na produkcję w gospodarstwach agroturystycznych tradycyjnego napoju alkoholowego, czyli bimbru, w wielkości nie przekraczającej 1000 litrów rocznie i o mocy nie większej niż 65 proc. Dyskusje na ten temat trwały od ponad dekady.

KRUS: Składki w IV kwartale 2024 r. [na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie]

31 października 2024 r. mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w ostatnim kwartale bieżącego roku. W tym terminie należy opłacić składki za rolników, małżonków i domowników.

Sejm zajmie się składką zdrowotną. Są bardzo rozbieżne propozycje zmian

Sejm po wakacyjnej przerwie ma zająć się kilkoma, dotąd spornymi, projektami, m.in. w sprawie składki zdrowotnej. Polska 2050, PSL i Lewica mają swoje, bardzo rozbieżne propozycje zmian dotyczące tej składki. Swój projekt przedstawiły też w marcu resorty finansów oraz zdrowia.

RPO: jest problem z instytucją małego świadka koronnego, przepisy wymagają dopracowania

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) stwierdza, że status i warunki korzystania przez wymiar sprawiedliwości z instytucji tzw. małego świadka koronnego wymagają dopracowania. Chodzi głównie o sytuacje, gdy zeznania takiej osoby są jedynym dowodem obciążającym mogącym prowadzić do niesłusznych skazań.

REKLAMA

PFRON i MRPiPS: To nowy system. Nowe przepisy nie znikną po załatwieniu przedłużenia 400 000 orzeczeń o niepełnosprawności

Nie jest prawdą, że przedłużanie orzeczeń dla osób niepełnosprawnych dotyczy tylko orzeczeń wygasających w terminie do 30 września. Nieprawdą jest również, że przepisy o przedłużeniu ważności 400 0000 orzeczeń wygasających w tym terminie, które znikną po "załatwieniu" sprawy wrześniowych orzeczeń. Intencja 

8 najważniejszych świadczeń dla osób niepełnosprawnych w 2024 i 2025 r.

Wybraliśmy 8 istotnych form finansowego wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Kto może otrzymać takie zasiłki? Ile wynoszą w 2024 i 2025 r.? Jakich zmian należy się spodziewać w zasadach ich przyznawania? Oto przydatne zestawienie.

REKLAMA