REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalizacji pędzenia bimbru na Litwie. Można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc.

Legalizacji pędzenia bimbru na Litwie. Można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc.
Legalizacji pędzenia bimbru na Litwie. Można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Litewski Sejm zezwolił na produkcję w gospodarstwach agroturystycznych tradycyjnego napoju alkoholowego, czyli bimbru, w wielkości nie przekraczającej 1000 litrów rocznie i o mocy nie większej niż 65 proc. Dyskusje na ten temat trwały od ponad dekady.

Legalizacji pędzenia bimbru przez litewski Sejm. Bimber może być używany wyłącznie do konsumpcji osobistej, rodzinnej lub degustacji na miejscu

REKLAMA

Zwolennicy legalizacji pędzenia bimbru przekonywali, że domowa wódka jest częścią dziedzictwa litewskiego i w Wielkim Księstwie Litewskim znana była od XV wieku. Przeciwnicy, m.in. Kościół katolicki, powtarzali, że nietrzeźwość prowadzi naród litewski do moralnej degradacji i "śmierci psychicznej". Niektórzy komentatorzy wskazywali z kolei, że wieloletnie dyskusje polityków na temat bimbru trącą hipokryzją. Przypominali, że bimber jest obecny praktycznie na każdym ludowym święcie w kraju, a politycy chętnie nim się częstują.

REKLAMA

Zgodnie z przyjętą ustawą rocznie można wyprodukować nie więcej niż 1000 litrów trunku o mocy nie większej niż 65 proc. Bimber może być używany wyłącznie do konsumpcji osobistej, rodzinnej lub degustacji na miejscu; nie może być sprzedawany, transportowany ani produkowany z dodatkiem niebezpiecznych substancji, a sprzęt do produkcji ma być oznaczany numerami identyfikacyjnymi.

Producenci bimbru będą zobowiązani do informowania o początku i końcu produkcji oraz podania ilości wyprodukowanego trunku

Producenci będą zobowiązani do informowania Państwowego Urzędu ds. Żywności i Weterynarii o początku i końcu produkcji oraz podania ilości wyprodukowanego trunku. Napoje będą musiały być przechowywane w szklanych butelkach o pojemności od 0,2 do 1 litra i opatrzone etykietą z numerem, nazwiskiem rolnika, który wyprodukował napój, datą i godziną produkcji, składem i procentową zawartością alkoholu etylowego.

Dotychczas na Litwie w warunkach domowych dozwolona była produkcja naturalnie fermentowanych napojów o zawartości do 18 proc. alkoholu przeznaczonych do spożycia osobistego lub rodzinnego oraz piwa o zawartości do 9,5 proc. alkoholu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowa przerwa świąteczna już od 23 grudnia. Ferie w szkołach rozpoczną się od 20 stycznia i zakończą 2 marca

Od 23 grudnia 2024 r. rozpocznie się zimowa przerwa świąteczna. Uczniowie będą mogli wykorzystać niemal dwa tygodnie na odpoczynek od nauki. A kiedy zaczną się ferie zimowe?

Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu

Ile na dziecko w 2025 r. możesz dostać z ZUS. Pieniądze tylko na wniosek rodzica, więc nie przegap terminu. Warto sprawdzić jakie świadczenia w 2025 r. przysługują z ZUS oraz w jakich terminach należy złożyć wniosek, żeby otrzymać dodatkowe fundusze.

Rząd Węgier udzielił azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu posłowi PiS [komentarze, reakcje - aktualizacja]

Wieczorem 19 grudnia 2024 r. wybuchła prawdziwa polityczna bomba. Rząd Węgier udzielił azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, podejrzanemu w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania posła. Sensacyjną wiadomość podał pierwszy adwokat Bartosz Lewandowski, pełnomocnik byłego wiceministra. Rzecznik Prokuratora Generalnego Anna Adamiak powiedziała tego samego dnia, że przyznanie Romanowskiemu prawa do azylu na Węgrzech nie może powstrzymać tego kraju od przeprowadzania procedury ENA.

TK: Podwyżki i wyrównania dla 150 000 emerytów. Rząd zamknął 1 z 3 ścieżek [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. przyznał około 150 000 - 200 000 emerytom (dane są szacunkowe) prawo do korekty w górę wysokości emerytalnego kapitału początkowego. Powoduje to prawo do: 1) podwyżek miesięcznych wypłat emerytalnych często 1000 zł) oraz 2) prawo do wyrównania zaniżonych wypłat emerytury (często za nawet 12 lat i często 60 000 zł). Są trzy ścieżki dochodzenia tych pieniędzy od ZUS. Rada Ministrów  

REKLAMA

Związki partnerskie. Ministerstwa: ogromne pole dla nadużyć finansowych, brak oszacowania kosztów budżetowych, sprzeczność z Konstytucją RP

Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.

Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Dla kogo renta wdowia? ZUS: Musisz mieć prawo do obu świadczeń

Kto otrzyma rentę wdowią? ZUS wyjaśnia, co należy zrobić, aby otrzymać nowe świadczenie, dostępne od 2025 r. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczeń w zbiegu. Może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

REKLAMA