Sejm o przedłużaniu o 6 miesięcy zasiłku pielęgnacyjnego, zaopatrzenia medycznego, zasiłku rodzinnego
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności o 6 miesięcy
Sejm zdecydował o wprowadzeniu jako zasady ogólnej przedłużania ważności każdego orzeczenia o 6 miesięcy. W tym czasie powiatowe zespoły ds orzekania o niepełnosprawności mogą spokojnie wydać orzeczenie. A w oczekiwaniu na nie osoba niepełnosprawna (albo jej opiekun) załatwi takie kwestie jak zasiłek pielęgnacyjny albo pieluchomajtki.
REKLAMA
Ustalenie daty
Krok 1. Do obliczeń bierzemy datę ważności orzeczenia o niepełnosprawności (podlega przedłużeniu)
Krok 2. Wydłużamy termin ważności o 6 miesięcy (data dzienna na koniec miesiąca)".
Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności | Data przedłużenia ważności |
10 października 2024 r. | 30 kwietnia 2025 r. |
08 listopada 2024 r. | 31 maja 2025 r. |
14 grudnia 2024 r | 30 czerwca 2025 r. |
Na posiedzeniu 25-28 września 2024 Sejm uchwali korzystne przepisy dla niepełnosprawnych 17-latków
Wszystko na to wskazuje.
Link do projektu (druk 665)
"(…..) wraz z 30 września poważniejszym problemem staje się zaopatrzenie medyczne dla takich osób, np. Pieluchomajtki(bez orzeczenia i zlecenia nie można kupić z dofinansowaniem NFZ). Jestem matką dzieci (bliźniaczki) z takimi potrzebami, po wygaśnięciu orzeczenia od października zostajemy bez funduszy, ubezpieczenia zdrowotnego i zaopatrzenia medycznego. Termin komisji mamy wyznaczony na 22 listopada. (2 miesiące) W październiku mamy zaplanowany zabieg operacyjny.... Telefon pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych jest nieczynny, Rzecznika praw dziecka również rozłącza.... Rodzice zostają pozostawieni samym sobie (…)
Małgorzata
Zaświadczenia dla MOPS a przedłużenie zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł
Od 30 września zmieni się nie tylko sytuacja osób niepełnosprawnych w wieku 16. i 17. lat. Przedłużając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy w MOPS przedstawić zaświadczenie. Dzięki temu MOPS będzie wiedział do kiedy jest przedłużane orzeczenie o niepełnosprawności. I za ten sam okres wydłuży prawo do tego zasiłku.
Nowelizacja od 30 września wszystko upraszcza:
1) nie składa się wniosku w MOPS o przedłużenie zasiłku albo świadczenia,
2) składa się zaświadczenie w MOPS wydane przez powiatowy zespół (w zaświadczeniu jest data przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności),
3) MOPS na bazie informacji z zaświadczenia sam przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.
1) świadczenia rodzinne
2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego
3) zasiłków dla opiekunów
4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej
5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"
6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.
Podstawa prawna przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności
1. Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
2. Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Posłowie wykreślenie tego przepisu
3. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA