ZUS wyjaśnia nową sytuację w zakresie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, jaka powstanie po wejściu w życie przepisów o rencie wdowiej w okresie 2025-2027 r. Informuje też o nowych wnioskach, które będzie można składać już od dnia 1 stycznia 2025 r. Niestety jest też bardzo zła wiadomość. Świadczenia w zbiegu zostaną jednak przyznane dopiero od dnia 1 lipca 2025 r.
- Świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną. ZUS wyjaśnia nowe zasady w 2025 r.
- Od 1 stycznia 2027 r. nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia
- Od 1 stycznia 2025 r. wniosek do ZUS (ERWD)
To bardzo poważne osłabienie atrakcyjności renty wdowiej w stosunku do pierwotnych założeń.
Świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną. ZUS wyjaśnia nowe zasady w 2025 r.
Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest adresowany do osób, którym przysługuje renta rodzinna, ale i prawo do innego własnego świadczenia. Dawniej można było otrzymywać jedno świadczenie, już niedługo ta zasada się zmieni.
Aby, jednak ZUS mógł wypłacić świadczenia w zbiegu trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Po pierwsze mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn. Drugi warunek dotyczy pozostawania z małżonkiem we wspólności małżeńskiej do dnia jego śmierci. Zgodnie z trzecim wymogiem prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku trzeba nabyć nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Ostatnie kryterium spełnią osoby, które obecnie nie pozostają w związku małżeńskim.
ZUS wymienia świadczenia, które wypłaci w zbiegu z rentą rodzinną. Są to m.in. emerytury, emerytury rolnicze, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne, renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury wojskowe.
Od 1 stycznia 2027 r. nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia
Rencista sam wybierze czy chce otrzymywać 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia, czy też 100% świadczenia własnego oraz 15% renty rodzinnej.
Od 1 stycznia 2027 r. osoba uprawniona otrzyma nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.
ZUS wyjaśnia również sytuację osób uprawnionych do renty rodzinnej oraz jednocześnie do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy. W takiej sytuacji możliwe są do wyboru trzy konfiguracje otrzymywanych świadczeń: 100, 15 i 50%.
„Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant” – wskazuje ZUS w swoim komunikacie.
Suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Gdy tak się stanie, to ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia.
Od 1 stycznia 2025 r. wniosek do ZUS (ERWD)
Od 1 stycznia 2025 r. ZUS udostępni nowy wzór wniosku (ERWD) o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. To właśnie od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski.
„Jeśli dotychczas nie złożyłaś/nie złożyłeś wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które moglibyśmy Ci wypłacać w zbiegu, złóż wniosek. Dołącz do niego dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej lub uzyskasz je w każdej naszej placówce.” – czytamy w komunikacie.
Jeżeli ZUS uzna, że do załatwienia wniosku niezbędne są odpowiednie dokumenty, poprosi o ich dostarczenie.
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ZUS przyzna od miesiąca, w którym został złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie https://www.zus.pl/-/zbieg-%C5%9Bwiadcze%C5%84-z-rent%C4%85-rodzinn%C4%85?redirect=%2F
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1243)