REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie partii politycznych w Polsce - jest kilka zasad, o których warto wiedzieć

Finansowanie partii politycznych w Polsce - jest kilka zasad, o których warto wiedzieć
Finansowanie partii politycznych w Polsce - jest kilka zasad, o których warto wiedzieć
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Finansowanie partii politycznych w Polsce podlega szczegółowym regulacjom prawnym, które mają na celu zapewnienie transparentności i legalności środków przeznaczanych na działalność polityczną. Zasady te określone są w ustawie o partiach politycznych, która precyzuje źródła finansowania oraz obowiązki w zakresie udostępniania informacji o finansach partii.

Kwestię finansowania partii politycznych w Polsce określają przepisy zawarte w rozdziale czwartym ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (dalej także: "ustawa"). Jedną z podstawowych zasad finansowania jest to, że źródła finansowania partii politycznych są jawne. Przyjrzyjmy się aktualnym przepisom w tym zakresie.

Majątek partii politycznej w Polsce powstaje z kilku źródeł finansowania, o czym wyraźnie mówią przepisy

Zacznijmy od sprawy majątku partii politycznych w Polsce. Otóż w świetle obowiązujących regulacji majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z dochodów z majątku oraz z określonych ustawami dotacji i subwencji.

Kolejną ważną zasadą jest, że majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne. Partia polityczna nie może zatem prowadzić własnej działalności gospodarczej. Partia polityczna może pozyskiwać dochody z majątku pochodzące jedynie:

  • z oprocentowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i lokatach;
  • z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa;
  • ze zbycia należących do niej składników majątkowych;
  • z działalności, o której mowa w art. 27 ustawy, czyli na podstawie zawartych umów, podlegającej specjalnej rejestracji.

Partia polityczna może użyczać posiadane przez siebie nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa. Partia polityczna nie może przeprowadzać zbiórek publicznych, ale może zaciągać kredyty bankowe na cele statutowe.

Partia polityczna w Polsce może również gromadzić środki finansowe jedynie na rachunkach bankowych, z zastrzeżeniem art. 26a ustawy. Przepis ten wskazuje, że obowiązek gromadzenia środków pieniężnych przez partię polityczną na rachunkach bankowych nie dotyczy kwot ze składek członkowskich w wysokości nieprzekraczającej od jednego członka w jednym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę, pozostawionych w terenowych jednostkach organizacyjnych partii - z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z bieżącą działalnością.

Przekazywanie środków finansowych na finansowanie partii politycznych w Polsce - wpłaty tylko od obywateli polskich, osób fizycznych

Jak zgodnie z prawem powinno odbywać się przekazywanie środków finansowych na partie polityczne w Polsce? Otóż partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem przepisów art. 24 ust. 4 i 7, art. 28 ust. 1 ustawy oraz przepisów ustaw dotyczących wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w zakresie dotacji podmiotowe.

Łączna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz partii politycznej nie może przekraczać w jednym roku 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę. Zasada ta obowiązuje z wyłączeniem składek członkowskich w kwocie nieprzekraczającej w jednym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę, oraz wpłat na Fundusz Wyborczy partii politycznej,

Co jest bardzo istotne i wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych. Powyższe zasady wsparcia partii politycznych stosuje się odpowiednio do wartości niepieniężnych.

Jednorazowa wpłata kwoty przekraczającej minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów, obowiązujące w dniu poprzedzającym wpłatę, może być dokonywana na rzecz partii politycznej jedynie czekiem rozrachunkowym, przelewem lub kartą płatniczą. Przy czym, partia polityczna jest obowiązana do prowadzenia i bieżącego aktualizowania rejestru wpłat.

Partia polityczna jest zobowiązana do prowadzenia i udostępniania rejestru wpłat

Rejestr wpłat prowadzony przez partię jest zbiorczym zestawieniem informacji o środkach finansowych. Zgodnie z przepisami partia polityczna ma obowiązek udostępniania rejestru wpłat na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej. W rejestrze wpłat zamieszcza się:

  • imię, nazwisko, imię ojca oraz miejsce zamieszkania osoby dokonującej wpłaty;
  • datę wpłaty;
  • wysokość wpłaty.

W rejestrze wpłat zamieszcza się informacje o wpłatach od osoby dokonującej wpłaty na rzecz partii politycznej, z wyłączeniem składek członkowskich, w kwocie przekraczającej w jednym roku 10 000 zł. Informacje w rejestrze wpłat zamieszcza się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wpłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługują?

Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, komu przysługują? Na ile godzin tygodniowo mogą liczyć uczniowie? Kto będzie realizował zajęcia dodatkowe dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy rodzice wiedzą, co na to przepisy?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy wiedzą, co mówią w tej sprawie przepisy? Potrzeby dzieci są zróżnicowane, a o organizacji pracy przedszkola decyduje dyrektor placówki.

Prognozowana kwota emerytury, wniosek o 800 plus w aplikacji mZUS. Co jeszcze można sprawdzić lub załatwić w ten sposób? Jak zainstalować?

Aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli mZUS, wzbogaciła się właśnie o nowe funkcje i wiele informacji z kont klientów. Teraz skorzystają z niej również ubezpieczeni i świadczeniobiorcy. 

Darmowa wyprawka dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r. uczniom w roku szkolnym 2024/2025 przysługują m.in. darmowe podręczniki i materiały edukacyjne.

REKLAMA

Finansowanie partii politycznych w Polsce - jest kilka zasad, o których warto wiedzieć

Finansowanie partii politycznych w Polsce podlega szczegółowym regulacjom prawnym, które mają na celu zapewnienie transparentności i legalności środków przeznaczanych na działalność polityczną. Zasady te określone są w ustawie o partiach politycznych, która precyzuje źródła finansowania oraz obowiązki w zakresie udostępniania informacji o finansach partii.

QUIZ Jak to się pisze? Sprawdź, czy popełniasz te błędy. 7/10 to świetny wynik
Sprawdź, czy poprawnie zapisujesz te znane słowa. Nie spiesz się i czytaj uważnie. 10/10 zdobędą mistrzowie.
Zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi większy wydatek, niż zapowiadano

Zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi bowiem większy wydatek, niż zapowiadano. Większość podręczników zyskało edycję 2024, co wiąże się z koniecznością zakupu nowych książek.

Doszło do zasiedzenia - co z prawem do korzystania z rzeczy przed zasiedzeniem? Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że byli właściciele nieruchomości lub innej rzeczy, pozbawieni własności przez zasiedzenie przez innych, mogą domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej w okresie przed datą pozbawienia ich własności. To precedensowe rozstrzygnięcie SN z 3 kwietnia 2024 r., bowiem do tej pory tacy właściciele nie mieli prawa do żadnych roszczeń.

REKLAMA

To już ostatnie dni. 31 sierpnia mija termin na złożenie wniosku o dofinansowanie

31 sierpnia 2024 r. mija termin na złożenie wniosku o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Dofinansowanie może wynieść nawet 85 proc. ceny zakupu samochodu!

Darmowe warzywa, owoce oraz produkty mleczne dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie

Darmowe warzywa, owoce oraz produkty mleczne dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się stosowne rozporządzenie. Sprawdź, jakie produkty otrzymają uczniowie w roku szkolnym 2024/2025. Zapoznaj się z harmonogramem realizacji programu dla poszczególnych województw.

REKLAMA