REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marszałek Hołownia chce wprowadzenia cennika komunalnego na cmentarzach. Nie obawia się "wojny z Kościołem" w sprawie organizacji lekcji religii w szkole

Marszałek Hołownia: wprowadźmy cennik komunalny na cmentarzach wyznaniowych
Marszałek Hołownia: wprowadźmy cennik komunalny na cmentarzach wyznaniowych
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaproponował wprowadzenie cenników komunalnych na cmentarzach wyznaniowych w miejscach, gdzie cmentarz wyznaniowy jest jedynym cmentarzem. Dodał, że pomysł ma poparcie w koalicji. Odniósł się również do sporu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej ws. lekcji religii.

Hołownia przypomniał, że Polska 2050 przedstawiła pomysł cennika komunalnego na cmentarzach wyznaniowych cztery lata temu

REKLAMA

"Padł pomysł powrotu do rzeczy, którą myśmy postulowali - cenniki na cmentarzach. To jest coś, co do czego wszyscy w koalicji się zgadzamy - żeby cennik komunalny ustalony przez samorząd obowiązywał wszędzie tam, gdzie jedynym cmentarzem jest cmentarz wyznaniowy. Żeby nie było znaczenia, czy wierzący, czy niewierzący mógł zostać godnie pochowany - nie za nie wiadomo jaką stawkę. Tu mamy pełną zgodę między sobą: zróbmy to" - zaapelował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

REKLAMA

"Zrealizujmy go teraz jako rozporządzenie albo jako ustawę, natychmiast. Zacznijmy gdzieś tę podróż rozdziału Kościoła od państwa, spokojnego, z poszanowaniem, bez wojny religijnej, ale konsekwentnie prowadzonego" - mówił Hołownia.

Spór pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej o rozporządzenie z 26 lipca br. w sprawie organizacji lekcji religii w szkole

REKLAMA

Hołownia został również zapytany, czy nie obawia się "wojny z Kościołem" w związku z trwającym sporem pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej o rozporządzenie z 26 lipca br. w sprawie organizacji lekcji religii w szkole. Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie 1 września 2024 r. dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci. Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII.

Jednak zdaniem Hołowni należy wsłuchać się w głos nauczycieli i katechetów i zastanowić się czy łączenie na lekcjach religii dzieci w różnym wieku ma sens. "Łączenie klas czwartej z ósmą? To jest pewien kłopot, bo to są zupełnie inne poziomy rozwoju. Czwartą z piątą rozumiem (...). Propedeutyka, sposób podawania tych treści jednak się zmienia" - ocenił.

Zaznaczył, że chodzi o rozmowę o tym, czy tak szerokie łączenie grup jest potrzebne. Dopytywany, czy chce zmienić rozporządzenie, które ma wejść w życie za kilka dni zapewnił, że nie chce nic zmieniać tylko rozmawiać o tym, co zrobić, żeby proces rozdziału Kościoła od państwa postępował. Zdaniem Hołowni rząd "nie boi się biskupów". "Będzie spór, będzie rozmowa, bardzo dobrze; znajdźmy dobre rozwiązanie" - apelował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie partii politycznych w Polsce - jest kilka zasad, o których warto wiedzieć

Finansowanie partii politycznych w Polsce podlega szczegółowym regulacjom prawnym, które mają na celu zapewnienie transparentności i legalności środków przeznaczanych na działalność polityczną. Zasady te określone są w ustawie o partiach politycznych, która precyzuje źródła finansowania oraz obowiązki w zakresie udostępniania informacji o finansach partii.

QUIZ Jak to się pisze? Sprawdź, czy popełniasz te błędy. 7/10 to świetny wynik
Sprawdź, czy poprawnie zapisujesz te znane słowa. Nie spiesz się i czytaj uważnie. 10/10 zdobędą mistrzowie.
Zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi większy wydatek, niż zapowiadano

Zapewnienia MEN minęły się z rzeczywistością. W roku szkolnym 2024/2025 rodzice będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Przed nimi bowiem większy wydatek, niż zapowiadano. Większość podręczników zyskało edycję 2024, co wiąże się z koniecznością zakupu nowych książek.

Doszło do zasiedzenia - co z prawem do korzystania z rzeczy przed zasiedzeniem? Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że byli właściciele nieruchomości lub innej rzeczy, pozbawieni własności przez zasiedzenie przez innych, mogą domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej w okresie przed datą pozbawienia ich własności. To precedensowe rozstrzygnięcie SN z 3 kwietnia 2024 r., bowiem do tej pory tacy właściciele nie mieli prawa do żadnych roszczeń.

REKLAMA

To już ostatnie dni. 31 sierpnia mija termin na złożenie wniosku o dofinansowanie

31 sierpnia 2024 r. mija termin na złożenie wniosku o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Dofinansowanie może wynieść nawet 85 proc. ceny zakupu samochodu!

Darmowe warzywa, owoce oraz produkty mleczne dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie

Darmowe warzywa, owoce oraz produkty mleczne dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się stosowne rozporządzenie. Sprawdź, jakie produkty otrzymają uczniowie w roku szkolnym 2024/2025. Zapoznaj się z harmonogramem realizacji programu dla poszczególnych województw.

Marszałek Hołownia chce wprowadzenia cennika komunalnego na cmentarzach. Nie obawia się "wojny z Kościołem" w sprawie organizacji lekcji religii w szkole

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaproponował wprowadzenie cenników komunalnych na cmentarzach wyznaniowych w miejscach, gdzie cmentarz wyznaniowy jest jedynym cmentarzem. Dodał, że pomysł ma poparcie w koalicji. Odniósł się również do sporu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej ws. lekcji religii.

Świadczenie wspierające i uzupełniające (500 plus). Można łączyć?

Nie ma przeszkód, aby pobierać zarówno świadczenie wspierające, jak i świadczenie uzupełniające, o ile osoba niepełnosprawna spełnia wymagane warunki. Kto może ubiegać się o taką pomoc?

REKLAMA

Potrzebna jest nowa ustawa o kulturze fizycznej. Naukowcy apelują do prezydenta i premiera

O podjęcie ponadresortowych, systemowych działań, "by wyjść z narastającego od lat kryzysu w polskim sporcie" zaapelowały w liście do prezydenta i premiera komitety naukowe PAN ds. kultury fizycznej i ds. zdrowia. Według autorów listu potrzebne jest przygotowanie nowej ustawy o kulturze fizycznej.

Rozwój mieszkalnictwa - 5,5 mln zł z rezerwy celowej na zwiększenie dotacji dla Krajowego Zasobu Nieruchomości

Jeszcze w tym roku środki w wysokości 5,5 mln zł z rezerwy celowej zostaną przeznaczone na zwiększenie dotacji podmiotowej dla Krajowego Zasobu Nieruchomości. Tak wynika z opublikowanego opisu prac nad nowelizacją ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

REKLAMA