REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: nadal ponad 1 mln emerytów w całej Polsce emeryturę przynosi listonosz. Jak zlecić wypłatę emerytury na konto bankowe? Formularz ZUS EZP

ZUS: nadal ponad 1 mln emerytów w całej Polsce emeryturę przynosi listonosz. Jak zlecić wypłatę emerytury na konto bankowe? Formularz ZUS EZP
ZUS: nadal ponad 1 mln emerytów w całej Polsce emeryturę przynosi listonosz. Jak zlecić wypłatę emerytury na konto bankowe? Formularz ZUS EZP
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że na 6,6 mln wszystkich emerytów w całej Polsce - 5,4 mln otrzymuje swoje wypłaty na konto bankowe. Pozostałym emeryturę przynosi listonosz. Jak zlecić wypłatę emerytury na rachunek bankowy?

ZUS: Więcej emerytów i rencistów z kontem bankowym

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na przekazywanie swoich świadczeń (emerytur, rent, zasiłków i innych) na konto w banku. Na koniec czerwca 2024 roku wskaźnik ubankowienia w Polsce wynosił 79,5 proc. Na ponad 9,1 mln świadczeniobiorców świadczeń wypłacanych przez ZUS aż 7,2 mln wybrało przelew na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują na wizytę listonosza – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. 
Przykładowo na Podlasiu wskaźnik ubankowienia jest wyższy i wynosi 81,2 proc. Na 225,5 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS, w skład których wchodzą m.in. emerytury, renty, czy zasiłki, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne aż 183,1 tys. z nich przekazywane jest na konto – dodaje rzeczniczka.

Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są:
- osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (98,7 proc. w kraju i 99,1 proc. w regionie), 
- klienci otrzymujący emerytury pomostowe (95,7 proc. w kraju, 96,6 proc. w regionie) oraz 
- zasiłki i świadczenia przedemerytalne (94,4 proc. w kraju, 98,4 proc. w regionie). 

Równie wysoki, bo 89,3 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków, świadczenia rehabilitacyjnego) wypłacanych na rachunki bankowe. Na Podlasiu na koniec czerwca br. wskaźnik ten wynosił 90,3 proc. 

REKLAMA

Coraz więcej emerytów ma konto w banku

Wśród samych emerytów wskaźnik ubankowienia na koniec czerwca wynosił 81,7 proc. Na 6,6 mln emerytów w całym kraju 5,4 mln otrzymuje swoje wypłaty na konto bankowe. 
W województwie podlaskim ZUS wypłaca co miesiąc niemal 171,5 tys. emerytur, z czego 83,5 proc. z nich przekazywana jest na rachunek bankowy. Pozostałe 16,5 proc., czyli 28,2 tys. emerytur, seniorom dostarczają w gotówce listonosze. W przypadku osób, które niedawno przeszły na emeryturę udział wypłat na konto jest zdecydowanie wyższy. W kraju wynosi 82,5 proc., w regionie 86 proc.

ZUS zachęca do zlecenia wypłaty emerytury na konto bankowe. Jak to zrobić?

REKLAMA

Jak wskazuje ZUS, konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń. Gotówka w domu to pokusa dla złodziei i naciągaczy. Tych, którzy konta nie mają i oczekują na wizytę listonosza, ZUS zachęca do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Tym bardziej że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku. Mając osobisty rachunek,  możemy korzystać z możliwości, jakie daje bankowość elektroniczna, np. robić przelewy, czyli opłacać rachunki z domu, płacić za swoje zakupy kartą zbliżeniową.

Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS-u otrzymywać w gotówce. Swoją decyzję klient zawsze może zmienić. Wystarczy złożyć formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej, zmiany korzystając 
z Platformy Usług Elektronicznych ZUS - radzi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć firmę spedycyjną? Warunki uzyskania licencji spedycyjnej

Branża TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) pozostaje jednym najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.

Egzamin maturalny w roku szkolnym 2024/2025 [HARMONOGRAM]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2025 r. Sprawdź, w jakich dniach będą odbywały się poszczególne egzaminy w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym.

Wraca limit 100 ml opakowania na płyny przewożone w bagażu podręcznym od 1 września 2024 r. Na lotniskach w całej UE

Od 1 września 2024 r. Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem – zapewnił we wtorek rzecznik KE.

ZUS informuje: Wkrótce wypłaty pierwszych czternastych emerytur

Miesiąc wypłaty dodatkowego rocznego świadczenie pieniężnego dla emerytów i rencistów określa za każdym razem Rada Ministrów nie później niż do 31 października danego roku. W 2024 r. tzw. czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją jednak wcześniej.

REKLAMA

Dla kogo do 620 zł zasiłku w roku szkolnym 2024/2025?

Zasiłki szkolne są przyznawane uczniom w wyjątkowych sytuacjach związanych ze zdarzeniami losowymi. Ile wyniesie takie świadczenie w roku szkolnym 2024/2025? Kto będzie mógł się o nie ubiegać?

Renta wdowia - sprawdza się stara reguła: jeszcze nie dali co obiecali, a już zabrali

Ustawa o rencie wdowiej to był projekt obywatelski, ale wszedł w życie z poprawkami rządowymi. Jedna z naszych Czytelniczek skomentowała te zmiany pisząc, że sprawdza się stara reguła: "jeszcze nie dali co obiecali, a już zabrali". Skąd takie stwierdzenie? No cóż, renta wdowia została przez rząd ostro okrojona.

Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługują?

Darmowe zajęcia dodatkowe dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, komu przysługują? Na ile godzin tygodniowo mogą liczyć uczniowie? Kto będzie realizował zajęcia dodatkowe dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy rodzice wiedzą, co na to przepisy?

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy wiedzą, co mówią w tej sprawie przepisy? Potrzeby dzieci są zróżnicowane, a o organizacji pracy przedszkola decyduje dyrektor placówki.

REKLAMA

Prognozowana kwota emerytury, wniosek o 800 plus w aplikacji mZUS. Co jeszcze można sprawdzić lub załatwić w ten sposób? Jak zainstalować?

Aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli mZUS, wzbogaciła się właśnie o nowe funkcje i wiele informacji z kont klientów. Teraz skorzystają z niej również ubezpieczeni i świadczeniobiorcy. 

Darmowa wyprawka dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Komu przysługuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2024 r. uczniom w roku szkolnym 2024/2025 przysługują m.in. darmowe podręczniki i materiały edukacyjne.

REKLAMA