Kompleksowa reforma orzecznictwa lekarskiego ZUS. L4 płatne od 1 dnia przez ZUS? Rząd szykuje rewolucję

lekarz, orzeczenie, zus, badanie / Kompleksowa reforma orzecznictwa lekarskiego ZUS. L4 płatne od 1 dnia przez ZUS? Rząd szykuje rewolucję / ShutterStock

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o kompleksową reformę orzecznictwa lekarskiego ZUS. Orzeczenia lekarskie wydawane w ZUS uprawniają m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, czy renty socjalnej.

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jako uzasadnienie do projektu wskazano m.in. realizację zobowiązań zaciągniętych w umowie koalicyjnej, tj. wprowadzenia zasady, że od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby zasiłek chorobowy wypłacany będzie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Kompleksowa reforma orzecznictwa lekarskiego ZUS

Zdaniem projektodawców, potrzeba reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS wynika także z rosnących oczekiwań społecznych dotyczących efektywnego działania organów administracji publicznej, sytuacji na medycznym rynku pracy skutkującej niedoborami. Projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy orzecznictwa lekarskiego ZUS. Na reformę składają się cztery główne cele. Chodzi o:

  • stworzenie jednolitej, kompleksowej regulacji wykonywania przez ZUS zadań z zakresu orzecznictwa lekarskiego dla celów ustalania praw do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz dla innych celów,
  • stworzenie regulacji postępowania orzeczniczego, która gwarantowałaby szybkie, sprawne i terminowe wydanie orzeczenia,
  • stworzenie warunków do zapewnienia pełnej obsady kadrowej orzecznictwa lekarskiego w ZUS,
  • zapewnienie optymalnego wykorzystania kadry orzeczniczej ZUS.

Kompleksowa reforma orzecznictwa lekarskiego ZUS: zmiany

Projektodawcy wskazali, że zaproponowane rozwiązania przyczynią się do sprawnego i efektywnego realizowania zadań ZUS związanych z wydawaniem orzeczeń i kontrolą zaświadczeń lekarskich. Projektodawcy przewidują: 

  • Wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń dla celów ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, innych świadczeń należących do właściwości ZUS oraz dla celów realizacji zadań zleconych ZUS na podstawie innych ustaw, a także kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy.
  • Zmiany zasad zatrudniania, wynagradzania oraz kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzekających w ZUS poprzez określenie warunków zatrudniania lekarzy na potrzeby orzecznictwa lekarskiego, które odpowiadają realiom współczesnego rynku pracy tej grupy zawodowej.
  • Wprowadzenie możliwości wydawania orzeczeń w określonych rodzajach spraw przez specjalistów wykonujących samodzielne zawody medyczne. W sprawach o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w zakresie profilu narządu ruchu orzeczenia mogły być wydawane przez fizjoterapeutów, a w sprawach, w których ustala się niezdolność do samodzielnej egzystencji, przez pielęgniarki i pielęgniarzy
  • Zmiany struktury organizacyjnej orzecznictwa lekarskiego. Projektodawcy zaproponowali konsolidację zadań związanych z wydawaniem orzeczeń oraz realizacją bezpośredniego nadzoru nad orzekaniem w centrach orzeczniczych, obejmujących właściwość jednego lub więcej oddziału ZUS. 
  • Wprowadzenie jednoosobowego orzekania we wszystkich przypadkach. Chodzi o to, by w pierwszej i w drugiej instancji, wskutek złożenia zarzutu wadliwości lub sprzeciwu, orzeczenia były wydawane jednoosobowo.
  • Doprecyzowanie i uszczegółowienie reguł postępowania związanego z wydaniem orzeczenia w kontekście wprowadzanych zmian w organizacji orzecznictwa oraz dalszej elektronizacji procesu orzekania.
  • Pełną regulację zwierzchniego nadzoru nad orzecznictwem lekarskim sprawowanego przez Prezesa ZUS za pośrednictwem Naczelnego Lekarza ZUS. 

Reforma ubezpieczenia chorobowego

Projektodawcy, w związku z planowaną reformą ubezpieczenia chorobowego przewidującą wprowadzenie zasady, że zasiłki chorobowe wypłacane są ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby, planują także zmiany związane z kontrolą prawidłowości orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. Chodzi o doprecyzowanie przepisów dotyczących kompetencji ZUS w tym zakresie, w tym o wprowadzenie mechanizmów zwiększających efektywność tej kontroli. Projekt zakłada także uszczegółowienie przesłanek, w których ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego

Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów przypada na III kwartał 2024 r.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prawo
Oni nie muszą brać wolnego, by mieć długi weekend. Mają wolne również 16 sierpnia 2024 roku. Sprawdź, kto skorzysta, a kto straci
13 sie 2024

To ostatni letni długi weekend w 2024 roku. Ci pracownicy nie muszą brać wolnego, by dłużej wypoczywać. Nie muszą pracować nie tylko 15, ale i 16 sierpnia 2024 roku. Sprawdź, kto skorzysta, a kto straci.

Dobre zmiany dla krwiodawców. Jest nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi
13 sie 2024

Są zmiany, na które czekali krwiodawcy. Nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi właśnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Za tą zmianą pójdzie rozporządzenie wprowadzające jednolity przelicznik donacji składników krwi na krew, uwzględniający rozwoju technologii w medycynie i nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi.

Ustawa o ochronie sygnalistów już wkrótce. Brak procedur oznacza kary
13 sie 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów niebawem wejdzie w życie. Konieczne jest wdrożenia procedur chroniących sygnalistów, czyli pracowników, którzy chcieliby wskazać nieprawidłowości w miejscu pracy. Brak odpowiednich procedur po stronie pracodawcy będzie karany.

Duże zmiany w wydawaniu orzeczeń lekarskich. Projekt jeszcze w 2024 roku. Czeka nas rewolucja. Czasami orzekać będą pielęgniarki i fizjoterapeuci
13 sie 2024

Duże zmiany w zakresie wydawanie i kontroli orzeczeń lekarskich. Są założenia. Projekt będzie przedstawiony jeszcze w 2024 roku. Czeka nas rewolucja – zmieni się kształt i sposób działania systemu. Czasami orzekać będą też pielęgniarki i fizjoterapeuci.

Kompleksowa reforma orzecznictwa lekarskiego ZUS. L4 płatne od 1 dnia przez ZUS? Rząd szykuje rewolucję
13 sie 2024

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o kompleksową reformę orzecznictwa lekarskiego ZUS. Orzeczenia lekarskie wydawane w ZUS uprawniają m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, czy renty socjalnej.

Ustawa o ochronie sygnalistów - ilość wykonujących pracę, czy ilość etatów?
12 sie 2024

Oczywiście wszyscy już wiemy, że decydujący dla przyjęcia obowiązku wdrożenia wewnętrznego systemu zgłoszeń jest magiczna liczba 50 pracowników. Ale co ona w istocie oznacza?

Tekstylia jako śmieci. Już od 2025 r. będzie to nowa frakcja odpadów
13 sie 2024

Już od początku 2025 roku będziemy zbierać tekstylia jako odrębnie kolejną frakcję odpadów. Chodzi o zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą śmieci.

Wyrok TSUE kluczowy dla kredytów z WIBOR-em. Teraz banki wygrywają w polskich sądach ze złotówkowiczami
13 sie 2024

Jak podaje Związek Banków Polskich w Polsce w sądach toczy się już ok 1,1 tys. spraw dotyczących wskaźnika referencyjnego WIBOR w umowach kredytowych. W ciągu ostatnich 9 miesięcy liczba takich pozwów się podwoiła. Firma Grant Thornton ocenia w swojej analizie, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie kluczowy dla losów tych pozwów i sytuacji finansowej kredytobiorców w złotówkach (tzw. złotówkowiczów). Ewentualna skala roszczeń tych kredytobiorców znacznie przekroczyłaby żądania frankowiczów.

Uwarunkowania psychologiczno-organizacyjne wdrażania ustawy o ochronie sygnalistów w JST
12 sie 2024

Jakie są uwarunkowania psychologiczno-organizacyjne wdrażania ustawy o ochronie sygnalistów w JST? Dlaczego działania podejmowane w celu wdrażania nowych obowiązków z ustawy o ochronie sygnalistów są tylko formalne? 

Co ZUS wysyła ubezpieczonym do 13 sierpnia 2024 r.?
12 sie 2024

Co ZUS wysyła ubezpieczonym do dnia 13 sierpnia 2024 roku? Kto otrzyma pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Nowe świadczenia wchodzą w życie z dniem 1 października 2024 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...