REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura stażowa nauczycieli od września 2024 r. Kilka warunków do spełnienia. Co załączyć do wniosku?

Nowa wcześniejsza emerytura dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Wnioski już od sierpnia. Jakie warunki trzeba spełnić? Co dołączyć do wniosku?
Nowa wcześniejsza emerytura dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Wnioski już od sierpnia. Jakie warunki trzeba spełnić? Co dołączyć do wniosku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że dzięki nowelizacji Karty Nauczyciela (która weszła w życie 1 września 2024 r.) nauczyciele po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny ustalony w ustawie emerytalnej. 
rozwiń >

Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę nauczycielską? Jakie warunki trzeba spełnić?

Z prawa do nowej (wcześniejszej) emerytury nauczycielskiej może skorzystać nauczyciel, który spełnią łącznie następujące warunki:

1) rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy, albo dojdzie do rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia np. z powodu całkowitej likwidacji szkoły czy też z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym,
2) rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce wymienionej w art. 1 Karty Nauczyciela
3) mają okres składkowy, który wynosi co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
4) nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela, 
5) wysokość tej emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.

REKLAMA

Ważne

ZUS informuje, że na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść od:
1 września 2024 r. - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Oznacza to, że z nowej emerytury nauczycielskiej będą mogli skorzystać począwszy od:
1 września 2024 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli co najmniej 58 lat, 
1 września 2025 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli co najmniej 56 lat,
1 września 2026 r. – nauczyciele, którzy w tym dniu będę mieli ukończone 57 lat oraz wszyscy młodsi nauczyciele (w tym zakresie ustawa nie przewiduje ograniczenia).

Istotne jest tylko to, aby nauczyciele ci spełniali warunki wymagane do przyznania takiej emerytury - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński - Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego.

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn. 

Osoby, uprawnione do świadczenia od 1 września 2024 r., czyli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., mogli składać wnioski już od 1 sierpnia 2024 r., czyli miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów.

Kiedy nauczyciel nie skorzysta z nowej emerytury

- Z tego świadczenia nie skorzysta nauczyciel, któremu przysługuje prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, a także ci, których wysokość wyliczonej emerytury jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej. Od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1780,96 zł - informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Trzeba złożyć wniosek i dodatkowe dokumenty

REKLAMA

Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - czyli przed ukończeniem 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Prawo do nowej emerytury nauczycielskiej nie ustaje w związku z osiągnięciem tego powszechnego wieku.

Nauczyciele, którzy mają już ustalony kapitał początkowy muszą złożyć w ZUS: 
1) wniosek o emeryturę, 
2) informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
3) dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej,  
4) dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy, albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach, chyba, że pracodawca złożył już do ZUS dokument ZUS ZWUA, w którym potwierdził te okoliczności. 

Natomiast nauczyciele, którzy nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego muszą złożyć dodatkowo: 
- dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia), 
- dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata kalendarzowe przypadające przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka będzie wysokość nowej emerytury nauczycielskiej?

Nowa (wcześniejsza) emerytura nauczycielska obliczona zostanie w wyniku podzielenia zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków zgromadzonych na subkoncie przez  średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku, w którym przechodzi na tę emeryturę. Aby mieć prawo do nowej (wcześniejszej) emerytury nauczycielskiej, kwota z wyliczenia musi być nie niższa od minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1780,96 zł brutto. 

Ważne

ZUS obliczy nową emeryturę nauczycielską dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.

Nowa emerytura nauczycielska wyklucza prawo do emerytury kapitałowej i docelowej

Z chwilą wydania decyzji w sprawie ustalenia prawa do nowej emerytury nauczycielskiej środki w OFE  przechodzą na subkonto w ZUS-ie, które jest zamykane. Tym samym ustaje członkostwo w OFE. W związku z tym kobieta, która jest członkiem OFE, nie nabędzie prawa do emerytury kapitałowej w powszechnym wieku emerytalnym i tym samym nie będzie miała prawa do przeliczenia emerytury  docelowej - po ukończeniu 65 lat.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska a środki na subkoncie ZUS i w OFE

W przypadku nowej (wcześniejszej) emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej. 

Czy można łączyć nową emeryturę nauczycielską z pracą nauczyciela

Jeśli osoba pobierająca omawianą wcześniejszą emeryturę nauczycielską, dostanie zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, to może pobierając tę emeryturę podjąć pracę nauczyciela w łącznym wymiarze nie wyższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Ale w ​tym wypadku obowiązują ogólne zasady dotyczące zmniejszania lub zawieszania świadczeń emerytów i rencistów
Jeżeli  osoba pobierająca wcześniejszą emeryturę nauczycielską będzie równocześnie pobierać tę emeryturę oraz pracować w łącznym wymiarze wyższym niż ½ wymiaru zajęć lub bez zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny, ZUS zawiesi tej osobie prawo do nowej emerytury nauczycielskiej. Nie będzie mieć wtedy znaczenia przychód tej osoby.

Czy można łączyć nową emeryturę nauczycielską z inną pracą zarobkową niż praca nauczyciela

ZUS informuje, że gdy osoba pobierająca nową wcześniejszą emeryturę nauczycielską podejmie inną pracę zarobkową niż praca nauczyciela, również obowiązują ją ogólne zasady dotyczące zmniejszania lub zawieszania świadczeń emerytów i rencistów. ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę tej osobie, jeśli osiągnie przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z pracy w służbach mundurowych, a także z działalności wykonywanej za granicą.
Jeżeli jej zarobki przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będą wyższe niż 130% tej kwoty, to ZUS zmniejszy jej świadczenie. Jeśli przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

Zasady te nie mają zastosowania do osób, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), czyli osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego 
Beata Kopczyńska, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: Nagrody w policji a zasada ciągłości. Trzeba wiedzieć do kogo wniosek o nagrodę [Policja, SOP, przeniesienie]

Problem dotyczył sytuacji, gdy mundurowy zmienił formację. Przez pół roku był policjantem, a potem trafił np. do SOP (Służba Ochrony Państwa). Każdy mundurowy ma prawo do nagrody rocznej. Jak mu ją wypłacić za okres służby w Policji? Wniosek składa się do policji (była formacja) czy do SOP (aktualna formacja?) NSA rozstrzygnął ten problem. Wniosek składamy do SOP, który wypłaci nagrodę także za okres służby w policji (w wyroku za 7 miesięcy).

800 plus a piecza naprzemienna nad dzieckiem po rozwodzie. ZUS każe oddać połowę świadczenia wychowawczego a WSA uchyla decyzje ZUS-u

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (art. 5 ust. 2a), w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. W praktyce jednak przed orzeczeniem rozwodu świadczenie przyznawane jest jednemu z rodziców w pełnej wysokości. Czy zatem ZUS ma podstawy do żądania w takiej sytuacji zwrotu połowy wypłaconych świadczeń? - odpowiedź na to pytanie zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 768/23.

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Uwaga! Nowe zasady przyjmowania i dawania prezentów na Dzień Nauczyciela 14 października w roku szkolnym 2024/2025. Jakie zmiany dla uczniów, rodziców i nauczycieli? Czy nauczyciele mogą przyjąć prezent z okazji Dnia Nauczyciela? Co na to standardy ochrony małoletnich?

Wyższe dodatki i nagrody oraz dłuższy urlop dla pracowników. Wszystko dzięki nowym zasadom naliczania stażu pracy. Od kiedy?

Pracownicy dostaną wyższe dodatki stażowe i nagrody oraz dłuższy urlop. Zależą one bowiem od ich stażu pracy, którego zasady naliczania lada moment się zmienią. Czy wiesz na czym polegają zmiany i od kiedy będą obowiązywały?

REKLAMA

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi

Zatrudniasz żołnierzy WOT? Masz prawo skorzystać z nowej ulgi. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, który ma na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy aktywnej rezerwy.

ZUS: jeszcze można złożyć wniosek o 300 zł. Termin mija 30 listopada [Dobry Start 2024/2025]

ZUS informuje, że większość rodziców już złożyła wniosek o 300 zł świadczenia z programu „Dobry Start” (tzw. 300 plus). Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili mają czas do 30 listopada. Po tym terminie złożenie wniosku będzie możliwe tylko wtedy, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska po 30 listopada orzeczenie o niepełnosprawności.

Ważne zmiany w NFZ. Dotyczą pracowników i już weszły w życie. NFZ opublikował niezbędne procedury, ale to jeszcze nie jest koniec

Ważne zmiany w NFZ. Dotyczą pracowników i już weszły w życie. NFZ opublikował procedurę zgłoszeń wewnętrznych i określił kompetencje Biura Nadzoru Wewnętrznego Centrali.

Sejm za wprowadzeniem nowego świadczenia pieniężnego dla rencistów. Wypłaty od maja 2025 r. z wyrównaniem od stycznia 2025 r.

Sejm za wprowadzeniem nowego świadczenia pieniężnego dla rencistów. Wypłaty od maja 2025 r. z wyrównaniem od stycznia 2025 r. W piątek, 27 września Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą nowe świadczenie pieniężne dla rencistów. Komu będzie przysługiwał dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co musi zawierać wniosek o dodatek dopełniający?

REKLAMA

Prawie 20.000 zł dotacji dla samozatrudnionych mających problemy. Wyższe kwoty mogą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Prawie 20.000 zł dotacji dla samozatrudnionych mających okresowe problemy. Większe kwoty mogą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To propozycja PARP dla przedsiębiorców zmagających się z konsekwencjami kryzysu gospodarczego.

Spadek i co dalej? Co trzeba zrobić po nabyciu spadku?

Co trzeba zrobić po nabyciu spadku? Jak ustalić majątek zmarłego? Co wchodzi w skład spadku? Te pytania często zadają sobie osoby, które coś odziedziczyły, ale nie do końca wiedzą, co to jest właśnie to “coś”. Warto wiedzieć, że nabycie spadku wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi.

REKLAMA