REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych

Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych
Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PAP informuje, że w najbliższy piątek (tak jak w każdy piątek roku) katolików obowiązuje - co do zasady - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensę na piątek 16 sierpnia 2024 r. otrzymali od swoich biskupów wierni kilku diecezji, w tym m.in. ordynariatu polowego Wojska Polskiego, archidiecezji gdańskiej, katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej i opolskiej.

15 sierpnia - katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie Święto Wojska Polskiego. Dzień wolny od pracy

W dniu 15 sierpnia Kościół Katolicki w Polsce obchodzi Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu wierni i kapłani wspominają i czczą dogmat wiary katolickiej, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła. 

Jest to również dzień wolny od pracy na mocy ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. z Dz. U. z 2020 r. poz. 1920). 

Także 15 sierpnia każdego roku obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

REKLAMA

 

Biskupi kilku diecezji w Polsce wydali już dyspensę na piątek 16 sierpnia

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Na piątek 16 sierpnia, przypadający dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), dyspensę wydało na razie kilku biskupów.

Biskup polowy Wiesław Lechowicz udzielił wiernym ordynariatu polowego Wojska Polskiego dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów 16 sierpnia 2024 r. Osoby korzystające z niej zachęcił do modlitwy oraz uczynków miłosierdzia.

Dyspensy na 16 sierpnia udzielił także metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC dla wiernych przebywających na terenie archidiecezji gdańskiej. Osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia, zobowiązał do "odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego".

Bp Adrian Galbas SAC tych, którzy skorzystają z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosi "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".

Bp Roman Pindel osoby "korzystające dobrowolnie z dyspensy na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zobowiązał do "podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)".

Z kolei bp Andrzej Czaja, udzielając dyspensy wiernym na 16 sierpnia, na terenie diecezji opolskiej nie wskazał konkretnych praktyk religijnych.

Bp Zbigniew Zieliński (Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski) również udzielił dyspensy (publikujemy fragment komunikatu):
(…) piątek, 16 sierpnia 2024 r., jak wszystkie piątki całego roku, jest dniem, który posiada charakter pokutny (kan. 1250 i 1251 KPK). Chcąc podkreślić radość jaką niesie ze sobą świętowanie Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta narodowego, a także w związku z rodzinnym charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu”, kierując się dobrem duchowym Wiernych, na mocy kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim wiernym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i osobom przebywającym na terenie diecezji (kan. 91 KPK) dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 16 sierpnia 2024 r. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa.
Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.

Kogo dotyczy obowiązek wstrzemięźliwości i postu?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 300 zł dodatku emerytalnego. Już za około miesiąc powiększy się grupa uprawnionych do świadczenia. Prezydent podpisał ustawę

Ponad 300 zł dodatku emerytalnego. Już za ok. miesiąc powiększy się grupa emerytów uprawnionych do tego świadczenia. Chodzi o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Nowelizacja ustawy spowoduje poszerzenie grona osób, które są do niego uprawnione.

Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych

PAP informuje, że w najbliższy piątek (tak jak w każdy piątek roku) katolików obowiązuje - co do zasady - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensę na piątek 16 sierpnia 2024 r. otrzymali od swoich biskupów wierni kilku diecezji, w tym m.in. ordynariatu polowego Wojska Polskiego, archidiecezji gdańskiej, katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej i opolskiej.

Od kiedy NFZ będzie zwracał pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Resort odpowiada

Kiedy NFZ zacznie zwracać pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Zwrot pieniędzy za wizytę prywatną to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych. Resort odpowiada.

Sądy o abonamencie RTV: sprzedaż mieszkania ani zmiana adresu nie dają prawa do niepłacenia. Trzeba skutecznie wyrejestrować odbiornik i mieć potwierdzenie

Zmiana miejsca zamieszkania (np. po sprzedaży mieszkania) nie powoduje automatycznie wyrejestrowania odbiorników dla celów płacenia abonamentu RTV. Takie zarejestrowane wcześniej odbiorniki są przypisane do osoby, która ich rejestracji dokonała. Obowiązkiem posiadacza zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiowego jest też aktualizacja danych adresowych, w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania bądź wyrejestrowania odbiorników, w momencie zaprzestania ich użytkowania. Jeżeli tego obowiązku nie dopełni, to korespondencja z Poczty Polskiej w sprawie abonamentu będzie skutecznie przesyłana na poprzedni adres, a do czasu wyrejestrowania odbiornika obowiązek płacenia abonamentu RTV będzie istniał. Tak orzekają sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Do 15 sierpnia nowe dokumenty w szkołach. Reguły dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Ministerstwo Sprawiedliwości wreszcie opracowało wzory [Word]

Nowość w szkołach! Standardy ochrony małoletnich musi wdrożyć każda placówka. Dokumenty są ważne także dla rodziców. Określają bowiem nowe reguły relacji "uczeń / nauczyciel" i "szkoła / rodzice". Rodzice dowiedzą się z nich, jaka jest procedura postępowania, gdy np. dziecko poskarży się na sytuację w domu. Szkoła musi podjąć działania (w tym niekiedy np. zawiadomić sąd rodzinny albo wszcząć procedurę "Niebieskiej Karty).

Ustawa o rencie wdowiej z prezydenckim podpisem

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z założeniami ustawy wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

13 emerytura nie tylko dla emerytów i rencistów? Min. Pełczyńska-Nałęcz: także dla tych, którzy pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego

W dniu 9 sierpnia 2024 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że rząd nie ma planów podwyższenia wieku emerytalnego. Natomiast jedną z zachęt do kontynuowania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego może wypłata (zwrot) 13-tych emerytur dla tych osób.

„Pies emeryt”. Co się dzieje ze zwierzętami po służbie?

„Psy służbowe po przejściu na emeryturę pozostają na utrzymaniu kierownika jednostki organizacyjnej, do której były przydzielone. Pierwszeństwo opieki nad psem służbowym mają dotychczasowi opiekunowie” - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację poselską.

REKLAMA

Krótszy tydzień pracy dla kolejnych pracowników. Od 1 września 2024 r. będą pracowali 35 godzin tygodniowo. Od kiedy wszyscy skorzystamy?

Krótszy tydzień pracy dla kolejnych pracowników już do 1 września 2024 r. Od kiedy wszyscy będziemy pracowali krócej? Skrócenie tygodnia pracy to nadal nic pewnego, jednak coraz więcej zakładów pracy robi krok w stronę nowoczesności na własną rękę.

Prezes UODO: Facebook i Instagram mają zakaz wyświetlania fałszywych reklam z wizerunkiem Omeny Mensah

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazał 8 sierpnia 2024 r. spółce Meta (właściciel Facebooka i Instagrama) publikowania w Polsce fałszywych reklam, które wykorzystywały dane osobowe i wizerunek prezenterki oraz dziennikarki Omeny Mensah. - Analizujemy decyzję UODO - poinformowała Polską Agencję Prasową przedstawicielka spółki.

REKLAMA