REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni taki długi grill w 2024 roku? 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych

Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych
Ostatnia szansa na grilla w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polska Agerncja Prasowa informuje, że w najbliższy piątek (tak jak w każdy piątek roku) katolików obowiązuje - co do zasady - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensę na piątek 16 sierpnia 2024 r. otrzymali od swoich biskupów wierni kilku diecezji, w tym m.in. Archidiecezji Warszawskiej, diecezji Warszawsko-praskiej, ordynariatu polowego Wojska Polskiego, archidiecezji gdańskiej, katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej i opolskiej.

15 sierpnia - katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie Święto Wojska Polskiego. Dzień wolny od pracy

W dniu 15 sierpnia Kościół Katolicki w Polsce obchodzi Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu wierni i kapłani wspominają i czczą dogmat wiary katolickiej, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła. 

Jest to również dzień wolny od pracy na mocy ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. z Dz. U. z 2020 r. poz. 1920). 

Także 15 sierpnia każdego roku obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

REKLAMA

Biskupi kilku diecezji w Polsce wydali już dyspensę na piątek 16 sierpnia

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Na piątek 16 sierpnia, przypadający dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), dyspensę wydało na razie kilku biskupów.

REKLAMA

Kardynał Kazimierz Nycz udzielił dyspensy na piątek 16 sierpnia 2024 r. Tego dnia wszystkich osób przebywających w granicach Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Korzystający tego dnia z dyspensy zostali przez kardynała Nycza poproszeni o ofiarowanie dowolnej modlitwy w intencji Ojca Świętego.

Biskup polowy Wiesław Lechowicz udzielił wiernym ordynariatu polowego Wojska Polskiego dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów 16 sierpnia 2024 r. Osoby korzystające z niej zachęcił do modlitwy oraz uczynków miłosierdzia.

Dyspensy na 16 sierpnia udzielił także metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC dla wiernych przebywających na terenie archidiecezji gdańskiej. Osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia, zobowiązał do "odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego".

Bp Adrian Galbas SAC tych, którzy skorzystają z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosi "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".

Bp Roman Pindel osoby "korzystające dobrowolnie z dyspensy na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zobowiązał do "podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)".

Z kolei bp Andrzej Czaja, udzielając dyspensy wiernym na 16 sierpnia, na terenie diecezji opolskiej nie wskazał konkretnych praktyk religijnych.

Bp Zbigniew Zieliński (Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski) również udzielił dyspensy (publikujemy fragment komunikatu):
(…) piątek, 16 sierpnia 2024 r., jak wszystkie piątki całego roku, jest dniem, który posiada charakter pokutny (kan. 1250 i 1251 KPK). Chcąc podkreślić radość jaką niesie ze sobą świętowanie Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta narodowego, a także w związku z rodzinnym charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu”, kierując się dobrem duchowym Wiernych, na mocy kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim wiernym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i osobom przebywającym na terenie diecezji (kan. 91 KPK) dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 16 sierpnia 2024 r. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa.
Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.

Komunikat Diecezji Warszawsko-praskiej z 12 sierpnia 2024 r.: Mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, Ksiądz Biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 16 sierpnia 2024 roku. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej.
Ksiądz Biskup zachęca również, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kogo dotyczy obowiązek wstrzemięźliwości i postu?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Sejm na żywo: 22 stycznia [Transmisja online]

27. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

REKLAMA

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

REKLAMA