Od kiedy NFZ będzie zwracał pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Resort odpowiada

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
Kiedy NFZ zacznie zwracać pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Resort odpowiada / ShutterStock

Kiedy NFZ zacznie zwracać pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Zwrot pieniędzy za wizytę prywatną to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych. Resort odpowiada.

Zwrot pieniędzy za wizytę prywatną u lekarza to obietnica przedwyborcza

Zwrot przez NFZ pieniędzy za wizytę prywatną, jeżeli konsultacja u lekarza specjalisty nie odbędzie się w ciągu 60 dni, to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych przedstawianych w ramach planu 100 konkretów na 100 dni. I choć w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się informacje o tym, które obietnice nowy rząd już wprowadził w życie, to jednak w tym zakresie słychać jedynie ciszę. Jak podaje Rynek Zdrowia, Ministerstwo pytane o realizację tej obietnicy, mówi głównie o dostrzeganych problemach i zagrożeniach. Resort obawia się ryzyka, z którym wiąże się wdrożenie tego pomysłu. Padają słowa o możliwych nadużyciach ze strony pacjentów i placówek, utracie płynności finansowej NFZ, a nawet wzroście cen za prywatne wizyty u lekarzy. Jak wskazano, propozycja ta ma charakter zmiany systemowej, a co za tym idzie, wymaga przeprowadzenia kompleksowej analizy zarówno w zakresie korzyści, jak i ryzyk, które wiążą się z wprowadzeniem nowego rozwiązania.

Zagrożenie dla równowagi finansowej i sztuczne wydłużanie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza

Jakie ryzyka resort ma na myśli? Nie są one chyba dla nikogo zaskoczeniem. Wskazano bowiem, że:

  • średni rzeczywisty czas oczekiwania na wiele świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wynosi często więcej niż 60 dni, a płacenie za te wszystkie świadczenia w sektorze prywatnym może stanowić istotne zagrożenie dla równowagi finansowej NFZ, czego konsekwencją może okazać się ograniczenie dostępności w innych zakresach ochrony zdrowia np. w leczeniu szpitalnym, ze względu na konieczność ograniczenia środków finansowych w tej części opieki zdrowotnej;
  • istnieje ryzyko sztucznego wydłużania czasu oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, co doprowadzi do zwiększenia popytu na świadczenia udzielane komercyjnie;
  • pacjenci ze względu na możliwość uzyskania finansowania ze środków publicznych porad w prywatnym sektorze, mogą zgłaszać większe zapotrzebowanie na świadczenia w przypadkach niezasadnych;
  • wysokość opłat za prywatne porady może wzrosnąć ze względu na większy popyt na te świadczenia.

Jednocześnie wskazano, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad innymi rozwiązaniami, mającymi ograniczyć nadmierne korzystanie z porad AOS przez pacjentów chorych na choroby przewlekłe, których stan zdrowia jest stabilny. Mówi się m.in. o wprowadzeniu stawek degresywnych w wybranych przewlekłych jednostkach chorobowych w odniesieniu do kolejnych porad udzielanych temu samemu pacjentowi. Trwają również prace w ramach uruchomionego z dniem 1 stycznia 2024 r. projektu Odwrócona Piramida Świadczeń, w ramach którego zostaną m.in. wskazane świadczenia, które mogą być realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i wypracowane mechanizmy umożliwiające płacenie za wynik (pay for performance) oraz dostosowanie płatności do stopnia złożoności przypadku i wartości środków niezbędnych do jego realizacji.

Prawo
Dyrektora nie można motywować lepiej niż nauczyciela. W 2024 roku organy nadzoru stają po stronie nauczycieli. Trzeba płacić tak samo.
12 sie 2024

Dyrektora nie można motywować lepiej niż nauczyciela. W 2024 roku organy nadzoru stają po stronie nauczycieli. Trzeba płacić tak samo. Dodatek motywacyjny nie jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia i ma być związany z jakością pracy, a nie zajmowanym stanowiskiem.

Masz małe dziecko? Dostaniesz pismo z ZUS-u o nowych świadczeniach dla rodziców. Jakich? Wnioski będzie można składać od października 2024 r.
12 sie 2024

Od 1 października 2024 roku będzie można składać wnioski o nowe świadczenia dla rodziców z programu Aktywny Rodzic. ZUS wysyła już pisma do osób, które już teraz otrzymują świadczenia na dzieci („żłobkowe” lub rodzinny kapitał opiekuńczy) z informacjami o nowych świadczeniach.

Wypłata tzw. czternastek we wrześniu. Część seniorów może liczyć na przelewy jeszcze 30 sierpnia
12 sie 2024

W tym roku tzw. czternastki mają zostać wypłacone we wrześniu. W związku z tym, że 1 września wypada w niedzielę, część seniorów może liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego jeszcze w sierpniu. ZUS planuje pierwszą wypłatę świadczenia 30 sierpnia.

Nowa wcześniejsza emerytura dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Wnioski już od sierpnia. Jakie warunki trzeba spełnić? Co dołączyć do wniosku?
12 sie 2024

ZUS informuje, że dzięki nowelizacji Karty Nauczyciela (która wejdzie w życie 1 września 2024 r.) nauczyciele po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej. Osoby, które będą uprawnione do wcześniejszej emerytury od 1 września 2024 r., czyli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., mogą złożyć wniosek już teraz - w sierpniu. 

Ponad 300 zł dodatku emerytalnego. Już za około miesiąc powiększy się grupa uprawnionych do świadczenia. Prezydent podpisał ustawę
12 sie 2024

Ponad 300 zł dodatku emerytalnego. Już za ok. miesiąc powiększy się grupa emerytów uprawnionych do tego świadczenia. Chodzi o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Nowelizacja ustawy spowoduje poszerzenie grona osób, które są do niego uprawnione.

Ostatni taki grill w tym roku? Długi weekend 15-18 sierpnia: Biskupi wydali dyspensy dla wiernych
12 sie 2024

PAP informuje, że w najbliższy piątek (tak jak w każdy piątek roku) katolików obowiązuje - co do zasady - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensę na piątek 16 sierpnia 2024 r. otrzymali od swoich biskupów wierni kilku diecezji, w tym m.in. ordynariatu polowego Wojska Polskiego, archidiecezji gdańskiej, katowickiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej i opolskiej.

Od kiedy NFZ będzie zwracał pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Resort odpowiada
12 sie 2024

Kiedy NFZ zacznie zwracać pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Zwrot pieniędzy za wizytę prywatną to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych. Resort odpowiada.

Sądy o abonamencie RTV: zmiana adresu ani sprzedaż mieszkania nie dają prawa do niepłacenia. Trzeba wyrejestrować odbiornik i zachować potwierdzenie
12 sie 2024

Zmiana miejsca zamieszkania (np. po sprzedaży mieszkania) nie powoduje automatycznie wyrejestrowania odbiorników dla celów płacenia abonamentu RTV. Takie zarejestrowane wcześniej odbiorniki są przypisane do osoby, która ich rejestracji dokonała. Obowiązkiem posiadacza zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiowego jest też aktualizacja danych adresowych, w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania bądź wyrejestrowania odbiorników, w momencie zaprzestania ich użytkowania. Jeżeli tego obowiązku nie dopełni, to korespondencja z Poczty Polskiej w sprawie abonamentu będzie skutecznie przesyłana na poprzedni adres, a do czasu wyrejestrowania odbiornika obowiązek płacenia abonamentu RTV będzie istniał. Tak orzekają sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny.

Do 15 sierpnia nowe dokumenty w szkołach. Reguły dla rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Ministerstwo Sprawiedliwości wreszcie opracowało wzory [Word]
10 sie 2024

Nowość w szkołach! Standardy ochrony małoletnich musi wdrożyć każda placówka. Dokumenty są ważne także dla rodziców. Określają bowiem nowe reguły relacji "uczeń / nauczyciel" i "szkoła / rodzice". Rodzice dowiedzą się z nich, jaka jest procedura postępowania, gdy np. dziecko poskarży się na sytuację w domu. Szkoła musi podjąć działania (w tym niekiedy np. zawiadomić sąd rodzinny albo wszcząć procedurę "Niebieskiej Karty).

Ustawa o rencie wdowiej z prezydenckim podpisem
09 sie 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z założeniami ustawy wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

pokaż więcej
Proszę czekać...