Bezpieczna przyszłość - gra z ZUS-em. Kto wygra?

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
zus quiz / Bezpieczna przyszłość - gra z ZUS-em. Kto wygra? / Shutterstock

21 sierpnia 2024 r. częstochowski oddział ZUS organizuje grę miejską „Bezpieczna przyszłość”. Uczestniczyć w niej może każda osoba. Na wszystkich czekają nagrody.

Gra promująca wiedzę o ubezpieczeniach społecznych

Z okazji jubileusz 90-lecia ZUS 21 sierpnia br. w godz. 09.00 – 14.00 odbędzie się w Częstochowie gra terenowa „Bezpieczna przyszłość”. Warunkiem uczestnictwa będzie rejestracja odbywająca się bezpośrednio przed przystąpieniem do gry, czyli 21 sierpnia od godz. 8.50. 

- Celem wydarzenia jest włączenie uczestników w uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia ZUS, promocja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem jego historii, ale też aktywizacja małych i dużych mieszkańców Częstochowy – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

– Cieszymy się, że udało się takie wydarzenie zorganizować w Częstochowie. To jedyna taka gra terenowa w kraju, w której poznajemy historię ZUS i świętujemy wyjątkowy jubileusz – 90 lat ZUS – dodaje.

Kto może wziąć udział w grze

W grze może wziąć udział każda osoba, niezależnie od wieku. Uczestnicy będą mieć do pokonania około 4 km trasę, obejmującą centrum miasta. Przed startem każdy uczestnik otrzyma Kartę Gry zawierającą: 

  • instrukcję dotyczącą przebiegu gry,
  • plan rozmieszczenia punktów kontrolnych (w sumie będzie ich 5),
  • kartę startową, na podstawie której będzie zaliczać poszczególne punkty kontrolne. 

Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy składający się z notesu, długopisu, butelki wody 0,5 l. W każdym z punktów kontrolnych uczestnik otrzyma pieczątkę na Karcie Gry potwierdzającą dotarcie do punktu kontrolnego oraz zagadkę, której rozwiązanie należy wpisać w kartę startową. 

- Zadania dostosowane są do wieku uczestników, m.in. dla dzieci będą to łatwe zagadki, dla nieco starszych krzyżówki z hasłem i wiele innych, ale bez obaw, odpowiedzi na pewno będzie można łatwo znaleźć w dostarczonych materiałach w punktach kontrolnych i u dyżurujących tam pracowników -  wyjaśnia rzeczniczka.

Forma poznawania wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

Gra miejska ma być przyjemną formą poznawania wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych i historii ZUS. Wciąż wiele osób nie do końca ma świadomość czym zajmuje się ZUS i dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne, bo dają nam poczucie bezpieczeństwa i gwarancję finansową w sytuacjach różnych zdarzeń życiowych. Warto znać swoje prawa, by podejmować właściwe decyzje i unikać ryzyka nieubezpieczeniowego. A informacje te będzie można w łatwy i przyjemny sposób poznać podczas gry terenowej ZUS „Bezpieczna przyszłość”.

- Zaletą gry jest nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu i zdobycia ważnej dla każdego wiedzy na temat ubezpieczeń społecznych, ale też to, że w tej zabawie nie ma przegranych. Każdy uczestnik otrzyma na koniec nagrodę, natomiast dla pierwszych 20 osób, które prawidłowo rozwiążą zadania i najszybciej dotrą do mety – ufundowano dodatkowe nagrody. Serdecznie zapraszamy do świętowania naszych urodzin – 90 lat ZUS – dodaje Beata Kopczyńska. 

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...