REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nierówna sytuacja krwiodawców: kobiety mają mniej uprawnień; osoby na JDG również mają gorzej

Nierówna sytuacja krwiodawców: kobiety mają mniej uprawnień; osoby na JDG również mają gorzej
Nierówna sytuacja krwiodawców: kobiety mają mniej uprawnień; osoby na JDG również mają gorzej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krwiodawcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) nie mają takich samych uprawnień jak krwiodawcy zatrudnieni na umowach o pracę. Chodzi o przywilej dwudniowego odpoczynku, wynikający z ustawy o publicznej służbie krwi. Zauważalna jest również nierówna sytuacja prawna kobiet dawców, w stosunku do mężczyzn oddających krew.

Nasza Czytelniczka Kamila, krwiodawczyni z JDG, napisała do nas w sprawie sytuacji krwiodawców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Poruszyła także temat dotyczący uprawnień i przywilejów kobiet oddających krew. Zgodnie z prośbą Czytelniczki publikujemy cały list, nie dokonując w nim zmian.

REKLAMA

Uprawnienia krwiodawców do dwudniowego odpoczynku w przypadku osób prowadzących JDG

REKLAMA

Znalazłam Państwa artykuł dotyczący uprawnień krwiodawców pt. Uprawnienia krwiodawców, wynikające z ustawy o publicznej służbie krwi. Proponuję zgłębienie tematu. Są w Polsce krwiodawcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Według mojej wiedzy wymieniony w artykule ''przywilej'' dotyczący uprawnień do odpoczynku im nie przysługuje, bo ten Państwo Polskie scedowało na zatrudniającego krwiodawcę.

Ten sposób być może domykał się w PRLu, kiedy nie było możliwości zatrudnienia poza systemem państwowym, obecnie się nie sprawdza. Prowadzi to do sytuacji, w której Państwo zarabia (na sprzedaży składników krwi), ale nie chce uczestniczyć w kosztach i "przywilejach", które rzekomo zapewnia.

Nierówna sytuacja prawna krwiodawców, kobiety mają mniej uprawnień, przywilejów niż mężczyźni

Osobnym tematem jest dyskryminacja kobiet dawców. Przysługuje im mniej odpoczynku, dostają mniejszy ekwiwalent finansowy w postaci odliczeń od podatku dawstwa. Dodatkowo, "przywileje" lokalnie finansowane (np. darmowe bilety na komunikację miejską w Warszawie) podążają za zapisem, dotyczącym odznaczeń dla krwiodawców, który jest również dyskryminujący.

"Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie: 18 litrów krwi pełnej - w przypadku mężczyzn. 15 litrów krwi pełnej - w przypadku kobiet." Przeliczmy to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Mężczyzna, dawca krwi pełnej, przy założeniu że oddaje krew w maksymalnym wymiarze, na jakie pozwala mu prawo, będzie w Warszawie mógł korzystać z darmowych przejazdów po 6,67 latach donacji, analogicznie, kobieta po 8,33 latach.
  • Dla mężczyzn 18 litrów podzielone przez ilość krwi w donacji 0,45 l podzielone przez maksymalną liczbę donacji w roku, na jaką pozwala prawo, czyli 6 razy= 6,6666(6) lat.
  • Dla kobiet 15 litrów podzielone przez ilość krwi w donacji 0,45 l podzielone przez maksymalną liczbę donacji w roku, na jaką pozwala prawo, czyli 4 razy= 8,3333(3) lat

Wszystko to zapisane w polskim prawie. Rzecznik Praw Obywatelskich pisał w tych sprawach pisma, reakcji organów ustawodawczych, zmiany, jak na razie, nie ma. Zobacz: Nierówna sytuacja prawna kobiet i mężczyzn - krwiodawców. Odpowiedź MZ.

Warto poszukiwać krwiodawców wśród osób z JDG oraz poprawić sytuację prawną kobiet dawców

REKLAMA

Krwi brakuje. Odsetek osób na JDG i innych formach nie dających prawa do odpoczynku (zwłaszcza wśród młodych osób) jest wysoki. To wśród nich dobrze byłoby szukać przyszłych krwiodawców, ze względu na ograniczenie wieku, do jakiego krew można oddawać. Motywujące byłoby również pokazanie, że Państwo zachęca i wspiera równo kobiety i mężczyzn w tej prospołecznej działalności. Może ktoś w końcu połączy te kropki?

Bardzo cieszy mnie, jako wieloletnią krwiodawczynię, to, że ktoś przypomina o ''przywilejach'', jak rozumiem, zachęcając do tego szlachetnego gestu. Ale ten temat zasługuje na zgłębienie dziennikarskie i doszlifowanie ustawodawcze.

Pozdrowienia,
Kamila, krwiodawczyni z JDG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

REKLAMA

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026.

REKLAMA

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

REKLAMA