REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik
Ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. Już od 1 września 2024 roku. ZUS podał szczegóły, które powinien znać każdy płatnik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 września 2024 roku ważne zmiany dla dużej grupy zawodowej. ZUS podał szczegóły, które trzeba znać. Zmiany zajdą w czterech dokumentach składanych przez płatników. Trzeba je stosować od rozliczeń za wrzesień.

Zmiany w czterech dokumentach składanych przez płatników

Choć wrzesień zawsze jest w szkołach szczególnym momentem, bo wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie muszą zazwyczaj zmierzyć się z nowościami, które przygotowało dla nich MEN, to w tym roku będzie to moment szczególny z jeszcze jednego powodu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 września zajdą zmiany w czterech dokumentach składanych przez płatników składek za nauczycieli zatrudnionych na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela. Chodzi o ZUS RPA i ZUS RIA oraz ZUS IM (Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej) i ZUS IR (Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej). 

REKLAMA

Nowy blok w raporcie i zmiana nazwy – zmiany trzeba stosować od rozliczeń za wrzesień 2024 roku

REKLAMA

W raporcie ZUS RPA pojawi się nowy blok III.G: Okres wykonywania pracy nauczycielskiej – Karta nauczyciela. Będzie należało wykazać w nim okres wykonywania pracy nauczycielskiej w placówkach, o których mowa w ustawie Karta Nauczyciela. Jak podaje ZUS, będą to dane analogiczne do tych, które obecnie płatnicy wykazują za osoby wykonujące pracę nauczyciela na podstawie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Blok ten płatnicy będą wypełniali począwszy od rozliczeń za wrzesień 2024 roku, które należy złożyć w październiku 2024 roku.

Z kolei w raporcie informacyjnym ZUS RIA w bloku IX zmienia się nazwa na: Okresy wykonywania pracy nauczycielskiej w placówkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) od 1.01.1999 r. Co właściwie się zmieniło w tym wypadku? Nie ma już daty „do”. W konsekwencji od 1 września 2024 roku płatnik składek będzie wypełniał to pole za ubezpieczonego, który był zatrudniony w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku, ale w pozycji „do” poda datę 31 sierpnia 2024 roku. W bloku tym płatnik wykaże więc pracę nauczycielską, którą ubezpieczony wykonywał na podstawie Karty nauczyciela od stycznia 1999 roku do sierpnia 2024 roku. Natomiast okres bieżący płatnik wykaże w raportach ZUS RPA. Jak podkreślił w przekazanej informacji ZUS, nie zmieniły się przepisy określające za jakich ubezpieczonych i kiedy płatnik składa dokumenty RIA. Raport informacyjny ZUS RIA płatnik składa, jeśli zdecydował się na krótszy okres przechowywania akt pracowniczych danego ubezpieczonego, czyli przez 10, a nie przez 50 lat (tj. złożył dobrowolnie dokument OSW – oświadczenie o zamiarze skrócenia przechowywania akt pracowniczych). Raport RIA płatnik składa za pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych po 31 grudnia 1998 r., a przed wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. e-akt, czyli przed 31 grudnia 2018 r. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zmieniła się w tym zakresie z dniem 1 stycznia 2019 r., dlatego w dokumencie ZUS RIA płatnik składek wykazuje dane za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. z wyjątkiem danych dot. wykonywania pracy na podstawie Karty nauczyciela.

Na dokumentach ZUS IM i ZUS IR (Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej) pojawia się nowy blok III.J: Okres wykonywania pracy nauczycielskiej – Karta nauczyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
14 dni wolnych od pracy w 2025 r., a do tego długie weekendy. Kiedy zaplanować urlop?

Rok 2025 będzie obfitował w częste okazje do długich weekendów. Dodatkowo pracownicy zyskają aż 14 dni wolnych od pracy. Dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, aby w grudniu nie pracować przez tydzień. Okazje do dłuższego wypoczynku pojawią się także w maju, czerwcu i listopadzie. Kiedy zaplanować urlop w 2025 roku? Wyjaśniamy.

Składka zdrowotna od 2025 r.: Jest już jasne jaka będzie podstawa wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców

Składka zdrowotna już od 2025 roku zostanie zlikwidowana w przypadku zbycia środków trwałych. Nastąpi także obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Takie zmiany zakładają przepisy uchwalone przez Sejm.

Wigilia będzie wolna, ale dopiero w 2025 r., a pracownicy handlu będą musieli „oddać” jeden dzień w zamian

W dniu 27 listopada br., Sejm przegłosował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 777), dotyczący wprowadzenia Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego od pracy. Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do prac w Senacie. 

"A teraz drogie dzieci...." QUIZ o telewizji czasów PRL. Ostatnie dwa pytania są nieco podchwytliwe
W czasach PRL telewizja była niejako oknem na świat i tak naprawdę jedną z nielicznych rozrywek. Do dziś wiele programów emitowanych w tamtych czasach na antenie jednej a potem dwóch stacji uchodzą za kultowe. Pamiętacie, co wtedy leciało na szklanym ekranie i kto je prowadził? Sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie.

REKLAMA

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Od kiedy?

Sejm zdecydował: Wigilia będzie wolna. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od pracy od przyszłego roku. Dodatkowo nowelizacja przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Zmiany prawa 2025: Dostępność – szansa na lepsze usługi i produkty. Kogo dotyczą nowe przepisy i jak się do nich przygotować [Wywiad]

Ponad siedem i pół miliona Polaków może doświadczać trudności w korzystaniu z produktów i usług niedostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających m.in. z niepełnosprawności. Nowe przepisy, bazujące na Konwencji ONZ oraz Europejskim Akcie o Dostępności mają na celu rozwiązanie tego problemu. Jednocześnie to okazja dla wszystkich przedsiębiorców na dotarcie do nowych klientów, a także na zwiększenie zadowolenia tych, którzy już korzystają z ich produktów i usług. Z Zuzanną Raszkowską z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia Witold Siekierzyński.

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 r. Trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy w tej sprawie. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Wcześniej Sejm odrzucił m.in. poprawki PiS i Lewicy, by Wigilia była wolna już od tego roku.

Kiedy zaczyna się adwent 2024?

Kiedy zaczyna się adwent w 2024 roku? Czy zaqwsze trwa 4 tygodnie? Co oznacza słowo "adwent"? Ile niedziel jest w tym czasie? Jakie postanowienia można przyjąć na czas adwentu?

REKLAMA

ZUS: 30 listopada mija termin na złożenie dwóch ważnych wniosków. Kto nie zdąży - straci finansowo

ZUS przypomina, że tylko do końca listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o tegoroczne wakacje składkowe. Następna taka możliwość dopiero w 2025 roku. 30 listopada br. upływa także termin dla rodziców dzieci w wielu szkolnym na złożenie wniosków o tzw. 300 plus – czyli 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolnąw ramach programu Dobry Start.

ZUS: Złożono 3 mln 361 tys. wniosków o wyprawkę szkolną. Dodatkowe pieniądze dla uczniów do 24 roku życia. Termin mija z końcem listopada

Z najnowszych danych ZUS wynika, że złożono 3 mln 361 tys. wniosków o wyprawkę szkolną. Dodatkowe pieniądze dla uczniów do 24 roku życia. Termin mija z końcem listopada. Można otrzymać jednorazowo 300 zł.

REKLAMA