Dni ustawowo wolne od pracy 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Dni wolne od pracy w 2025 r.: wykaz dni wolnych
- Dni wolne od pracy w 2025 r.: święta wypadające w sobotę
- Dni wolne od pracy w 2025 r.: długie weekendy w I połowie 2025 r.
- Dni wolne od pracy w 2025 r.: długie weekendy w II połowie 2025 r.
W 2025 r. mamy 13 świąt wolnych od pracy. Cztery z nich wypadają w sobotę lub niedzielę. Po uwzględnieniu wszystkich weekendów oraz świąt, w 2025 r. mamy 115 dni wolnych od pracy.
REKLAMA
Dni wolne od pracy w 2025 r.: wykaz dni wolnych
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia (czwartek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia
Dni wolne od pracy w 2025 r.: święta wypadające w sobotę
W święta wypadające w sobotę pracodawca zobligowany jest na mocy art. 130 § 2 K.p., do udzielenia pracownikom innego dnia wolnego od pracy. W 2025 r. dwa święta wypadają w sobotę. Jest to święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych (1 listopada). Należy pamiętać, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela - obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dni wolne od pracy w 2025 r.: długie weekendy w I połowie 2025 r.
Pierwszy długi weekend będzie już w pierwszym tygodniu stycznia. Dzięki temu, że święto Trzech Króli wypada w poniedziałek, od soboty, 4 stycznia, do poniedziałki 6 stycznia będziemy mieli pierwszy długi weekend. W styczniu warto także rozważyć wzięcie urlopy 2 i 3 stycznia oraz 7 - 10 stycznia. Wzięcie 6 dni urlopu pozwoli na 12 dniowy odpoczynek od pracy.
Kolejny długi weekend przypada w drugiej połowie kwietnia. Od soboty, 19 kwietnia do poniedziałku, 21 kwietnia będziemy mieli Święta Wielkanocne.
REKLAMA
W majówkę warto dowiedzieć się u pracodawcy, jaki dzień „odda” za święto przypadające w niedzielę. Bardzo prawdopodobne, że będzie to piątek, 2 maja. W związku z czym, majówka w tym roku, bez dodatkowego brania urlopu, może wynosić cztery dni. Biorą dodatkowo trzy dni urlopu (poniedziałek, wtorek, środa) możemy liczyć na dziewięciodniowy wypoczynek.
W czerwcu należy zastanowić się, czy warto wziąć w pracy wolne na 20 czerwca. W czwartek, 19 czerwca przypada Boże Ciało, w związku z czym, jeśli weźmiemy wolne w piątek, 20 czerwca, będziemy mieli kolejny, czterodniowy weekend.
Dni wolne od pracy w 2025 r.: długie weekendy w II połowie 2025 r.
W sierpniu w związku z obchodami Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wolne będzie w piątek, 15 sierpnia. Oznacza to trzydniowy weekend.
W listopadzie należy dowiedzieć się u pracodawcy, jaki dzień ustanowi dniem wolnym od pacy za święto wypadające w sobotę, 1 listopada. Dodatkowo można rozważyć wzięcie wolnego 10 listopada, by cieszyć się czterodniowym weekendem.
W grudniu pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w czwartek, a drugi w piątek. Dzięki temu, bez brania dodatkowych dni wolnych możemy spodziewać się czterodniowego odpoczynku.
24 października 2024 r. pojawił się poselski projekt Lewicy dotyczący ustanowienia nowego dnia wolnego od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia. Obecnie jest na etapie opiniowania. Więcej o projekcie można przeczytać w artykule: Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? Jest projekt ustawy. Prezydent jest za
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat