Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja / Inne

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

Ustawa o statusie osoby najbliższej ma się pojawić jesienią tego roku

PSL pracuje nad projektem ustawy o statusie osoby najbliższej. Nowa regulacja ma ułatwiać dziedziczenie i dostęp do informacji medycznej. Prace nad projektem prowadzi posłanka Urszula Pasławska. "Projekt ten będzie przede wszystkim odnosił się do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe" - wyjaśniła Pasławska. Wyraziła też nadzieję, że jesienią tego roku projekt zostanie zaprezentowany.

Na pytanie, czy według niej ma on szansę uzyskać poparcie innych klubów parlamentarnych, wiceszefowa Stronnictwa odparła, że będzie szukała sejmowej większości dla nowych przepisów. "Uważam, że w tej sytuacji trzeba szukać rozwiązań, które pchną nas naprzód, a nie będą nas cofać i dzielić tak naprawdę koalicję 15 października. To jest wielka wartość, że jesteśmy różni, ale szukajmy porozumienia, starajmy się ze sobą dogadać. I dlatego między innymi uważam, że ta nasza propozycja mogłaby być kompromisową propozycją, która mogłaby wejść w życie" - podkreśliła Pasławska.

Pary żyjące w nieformalnych związkach potrzebują ustawy o statusie osoby najbliższej

Również według innej posłanki PSL Urszuli Nowogórskiej projekt ustawy o statusie osoby najbliższej jest wyjściem naprzeciw sygnalizowanym przez pary żyjące w nieformalnych związkach potrzebom, które - jak mówiła - dotyczyły wspólnego rozliczania czy dostępności do informacji medycznej. "My już od dłuższego czasu o tym mówimy i dlatego takie zapisy znajdą się w tym projekcie" - powiedziała Nowogórska.

Pytana, kiedy można się tego projektu spodziewać, odpowiedziała, iż myśli, że będzie to po wakacjach. Dopytywana, czy w jej ocenie ma on szansę uzyskać poparcie innych klubów, Nowogórska odparła: "Wydaje mi się, że będzie to projekt na tyle szeroko akceptowalny, że uzyska poparcie szerszej grupy posłów".

Na pytanie, czy uzyska poparcie posłów i posłanek Lewicy, Nowogórska odpowiedziała, że "być może". "Jeżeli rzeczywiście komuś zależy na rozwiązaniu tych problemów i wyjściu naprzeciw potrzebom sygnalizowanym społecznie, to wydaje mi się, że nasz projekt będzie najbardziej neutralny i najbardziej ułatwiający życie" - oceniła posłanka PSL.

Projekt ustawy o statusie osoby najbliższej w wykazie prac rządu. Określono cele

Na początku lipca w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informacje o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej. Podano, że rejestrowany związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci. Za opracowanie projektu odpowiada minister ds. równości Katarzyna Kotula, a planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów to IV kw. br.

Celem projektu – zaznaczono – jest wprowadzenie instytucji rejestrowanego związku partnerskiego do polskiego porządku prawnego i wykonanie wyroku ETPCz. Ten 12 grudnia 2023 r. wydał wyrok w sprawie przeciw Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.

Aktualnie w koalicji rządzącej nie ma zgody co do projektu ustawy o statusie osoby najbliższej

W koalicji rządzącej nie ma zgody co do projektu ustawy. Projekt, oprócz Lewicy, popiera KO i Polska 2050, jego zapisom sprzeciwia się PSL. Głównym punktem spornym był dotychczas zapis dotyczący przysposobienia oraz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, którego ostatecznie w projekcie nie ma.

Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizowania związków. Kwestia ta nie jest uregulowana także w Bułgarii, Rumunii, na Litwie i Słowacji. W Polsce żyje ok. 50 tys. tzw. tęczowych rodzin, czyli takich, w których dzieci wychowywane są przez rodziców o orientacji innej niż heteronormatywna. Z badania Ipsos z czerwca 2023 r. wynika, że w ciągu dekady poparcie dla legalizacji małżeństw jednopłciowych wzrosło z 21 do 32 proc. Jednocześnie 67 proc. uważa, że pary homoseksualne powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Pozew o zachowek. Sąd rejonowy czy okręgowy?
29 lip 2024

"Zamierzam złożyć pozew o zachowek. Do jakiego sądu wnosi się takie pismo i ile wynosi opłata?" - pyta Czytelniczka. To do jakiego sądu należy wnieść pismo, zależy od wartości przedmiotu sporu, podobnie jak wysokość opłaty. Jakie są zatem aktualne zasady?

Minister Siekierski: pensje w KRUS są za niskie
29 lip 2024

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował przedstawicieli OPZZ reprezentujących pracowników KRUS, że zdaje sobie sprawę z niskich pensji w tej instytucji. Minister zaapelował, by zwrócili się w tej sprawie również do resortu finansów.

Wystarczy 5 lat zamieszkiwania w kraju UE, a nie 10. Prawo do zasiłku według TSUE
29 lip 2024

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wystarczy warunek zamieszkiwania na terytorium państwa UE przez 5 lat.

Unia zmienia zasady znakowania jaj. Będą braki jajek ma półkach i znacząca podwyżka cen
29 lip 2024

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania - jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen. Tak ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

Palacze oberwą po kieszeniach. Akcyza mocno w górę od 2025 roku
29 lip 2024

Palacze mocno oberwą po kieszeniach. Akcyzy na papierosy w 2025 r. wzrośnie o 25 proc. a w roku 2026 – o 20 proc., na płyn do papierosów elektronicznych w 2025 r. wzrośnie o 75 proc. i o 50 proc. w 2026 r. Tak wynika z opublikowanej na stronie KPRM informacji. Planowana jest akcyza na urządzenia do waporyzacji - 40 zł za sztukę.

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja
29 lip 2024

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...