REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

REKLAMA

Zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach oprogramowanie musi być zakupione legalnie, by firma mogła z niego korzystać. W innym wypadku przedsiębiorca naraża się na surowe konsekwencje prawne. Wyborem, który zwykle opłaca się najbardziej, był dotychczas zakup licencji wieczystej. Z takiego oprogramowania można bowiem korzystać za raz zapłaconą cenę bez ograniczeń czasowych. Tyczy się to pełnego wachlarza produktów – od popularnych pakietów Microsoft Office aż po specjalistyczne narzędzia, takie jak AutoCAD wykorzystywany przez projektantów, architektów i inżynierów działających w różnych branżach.

REKLAMA

Oprogramowanie ma jednak to do siebie, że się dezaktualizuje, a w związku z tym  każda prężnie rozwijająca się firma raz na jakiś czas powinna zaplanować zakup jego nowszej wersji bądź przejście na oprogramowanie dostępne w formie subskrypcji, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją. By odzyskać przynajmniej część środków, które przedsiębiorstwo wyłożyło na zakup licencji wieczystej, a firma zoptymalizowała tym samym koszty zakupu nowego software’u, coraz bardziej powszechna staje się możliwość legalnej odsprzedaży licencji wieczystej innemu podmiotowi. Sam proces dzięki wsparciu profesjonalnych brokerów jest prostszy niż może się wydawać, o czym przekonały się już tysiące europejskich firm.

Realna szansa na odzyskanie części poniesionych nakładów na oprogramowanie

REKLAMA

Opierając się na konkretnych przykładach klientów Forscope, firmy będącej największym w Europie Środkowo-Wschodniej brokerem używanego oprogramowania, możemy oszacować, jak wiele firma może zyskać na procesie odsprzedaży oprogramowania, którego już nie potrzebuje. Pewne polskie przedsiębiorstwo odzieżowe zatrudniające około 400 osób postanowiło zmienić wykorzystywane narzędzia do pracy biurowej i przejść z klasycznych, używanych przez lata pakietów Microsoft Office, na plan subskrypcyjny Microsoft 365. Firma ta odsprzedała 884 sztuki licencji takich programów jak Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021, Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise czy Microsoft Visio LTSC Professional 2021. Całkowita kwota ze sprzedaży tego oprogramowania, która wpłynęła na konto przedsiębiorstwa wyniosła niemal 280 tys. złotych.

Możliwość odsprzedaży licencji wieczystych nie jest dostępna wyłącznie w ramach sektora prywatnego. Jedna z chorwackich instytucji publicznych postanowiła zmienić sposób przechowywania danych, przechodząc z serwerów lokalnych na chmurę Azure od Microsoft. Odsprzedali zatem m.in. takie oprogramowanie jak Microsoft Windows Server 2022 Datacenter 2 cores czy Microsoft Windows Server 2022 Device CAL. Liczba odsprzedanych licencji sięgnęła w tym przypadku 540 sztuk. W wyniku transakcji konto publicznej instytucji zostało zasilone kwotą 26 tys. euro, czyli około 110 tys. złotych.

Tak wysokie sumy za odsprzedaż oprogramowania są nie tylko domeną największych firm bądź instytucji zatrudniających co najmniej kilkuset pracowników biurowych. Możliwość odsprzedaży dotyczy również mniejszych przedsiębiorstw korzystających zespecjalistycznego oprogramowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doskonałym przykładem jest historia firmy budowlanej z Rumunii, która zatrudnia zaledwie 70 osób. Ze względu na chęć dynamicznego rozwoju i korzystania z najnowszego software’u do tworzenia kolejnych projektów firma postanowiła odsprzedać 59 sztuk licencji na używane przez nią do tej pory programy służące do przygotowywania wizualizacji 3D czy prototypowania cyfrowego obejmującego cały proces inżynieryjny. Narzędzia takie jak Autodesk Product Design Suite 2018 Premium czy AutoCAD LT 2018, które nie były firmie już do niczego potrzebne, przyniosły jej kwotę w wysokości 66 tys. euro, czyli ponad 280 tys. złotych.

Jak się zabrać za sprzedaż oprogramowania? Jest kilka podstawowych warunków

Sprzedaż licencji wieczystej jest procesem uwzględnionym w prawodawstwie Unii Europejskiej w bardzo konkretny i jasny sposób. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, takich jak udokumentowanie pochodzenia oprogramowania oraz wykazanie, że licencja na nie została udzielona bezterminowo, skuteczne odinstalowanie i dezaktywacja oprogramowania podlegającego sprzedaży przez dotychczasowego właściciela czy utrzymanie odsprzedawanego software’u w obrocie wyłącznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To opłacalny proces dla obu stron – tak, sprzedającej, jak i kupującej. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z możliwości odsprzedaży, najszybszą i najwygodniejszą ścieżką jest kontakt z brokerem, który odkupi od naszego przedsiębiorstwa używane oprogramowanie, aby następnie odsprzedać je innemu podmiotowi. Firma taka nie tylko posłuży profesjonalnym doradztwem, ale i dokona procesu weryfikacji legalności oprogramowania, gromadząc wszelką niezbędną dokumentację. Dzięki temu poprzedni właściciel może mieć pewność, że sprzedaż odbyła się zgodnie z unijnymi wytycznymi, a nowy właściciel oprogramowania z drugiej ręki będzie miał zawsze gwarancję, że posiada produkt legalny, który z powodzeniem przejdzie przez wszelkie audyty. Cała transakcja może się natomiast odbyć przy pełnym wsparciu profesjonalnego brokera, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa.

Autor: Mateusz Drozdowski, Product Manager w Forscope

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy? [5 POWODÓW]

Prawo dotyka wszystkich. Tymczasem prawdziwie poznają je osoby decydujące się na studia prawnicze. Brak znajomości prawa rodzi niesprawiedliwość społeczną. Jakie są powody nieznajomości prawa? Czy możliwe są zmiany pozwalające na zrozumienie przepisów prawnych przez każdego?

Pracujący emeryt z przywilejami finansowymi: zwolnienie z PIT i wyższa emerytura. Niektórzy mają limity dorabiania

ZUS informuje, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc. Na koniec grudnia 2015 roku w Polsce było 575,4 tys. pracujących emerytów, natomiast na koniec 2024 roku ich liczba wzrosła do 872,6 tys. Nic dziwnego. Przepisy wspierają aktywność zarobkową emerytów.

Rozporządzenie DORA - co to jest i kogo dotyczy? [PRZEWODNIK]

Czego dotyczy unijne rozporządzenie DORA? Wprowadza nowe pojęcia i wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym. Prezentujemy przewodnik po DORA z wyjaśnieniem trudnych pojęć dla dostawców usług ICT.

Kiedy ZUS przyznaje tzw. rentę alkoholową? Niezdolność do pracy musi być spowodowana czymś więcej niż chorobą alkoholową

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej. Jak podkreśla Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS-u, sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

REKLAMA

Plagiat w mediach – konsekwencje prawne i możliwości dochodzenia roszczeń

Plagiat jest poważnym naruszeniem zarówno zasad etyki dziennikarskiej, jak i obowiązujących przepisów prawa autorskiego. Współczesna era cyfryzacji oraz dynamiczny przepływ informacji sprzyjają przypadkom wykorzystywania cudzych treści bez odpowiedniego przypisania autorstwa. Warto przeanalizować, jakie regulacje prawne chronią twórców przed plagiatem w kontekście informacji prasowych oraz jakie działania mogą podjąć osoby poszkodowane w sytuacji, gdy ich teksty zostaną skopiowane bezprawnie.

Sejm na żywo 31 marca 2025 r.: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Mai Rodwald, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Świadczenie wspierające jednak nadal na 7 lat. Nawet jeżeli nowe wytyczne dla WZON i PZON dadzą pkt 7 i 8 oraz stałe orzeczenie

Dla osób niepełnosprawnych prawnym wydarzeniem ostatniego tygodnia było wydanie wytycznych dla WZON i PZON co do stałych orzeczeń dla osób cierpiących na jedną z przeszło 200 chorób genetycznych. Wytyczne opublikował Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. Wytyczne generalnie są adresowane dla dzieci do 16 roku życia i ich rodziców. Po otrzymaniu orzeczenia ważnego do ukończenia 16 roku życia będzie ono miało charakter stały (do 16. roku życia). Następnie osoba niepełnosprawna wystąpi o orzeczenie "dla dorosłych" i ono także będzie miało charakter stały. Niestety (na dziś) posiadanie stałego orzeczenia o niepełnosprawności nie ma znaczenia dla świadczenia wspierającego. Świadczenie to jest przeznaczone dla osób dorosłych. Dla świadczenia wspierającego istotne jest nie orzeczenie o niepełnosprawności, a poziom potrzeby wsparcia ustalony przez WZON, a tego nowe wytyczne nie dotyczą. W dalszym ciągu nie ma planów, aby świadczenie wspierające było przyznawane dożywotnio. Są tylko takie postulaty.

Czy stopień niepełnosprawności wpływa na wysokość zachowku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wyższy zachowek przysługuje bowiem osobom trwale niezdolnym do pracy. Co to oznacza?

REKLAMA

Sąd zmodyfikował zasadę (albo świadczenie wspierające albo pielęgnacyjne). Do MOPS nie trzeba oddawać 9000 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Mając przeszło 9000 zł wspierającego

Miało być tak. Osoba niepełnosprawna otrzymuje świadczenie wspierające w wysokości np. 30 000 zł. Za okres np. 10 miesięcy. Po otrzymaniu tych pieniędzy opiekun osoby niepełnosprawnej oddaje (do MOPS) równoważne 30 000 zł (świadczenie pielęgnacyjne). Chodziło o to, aby w okresie rozpatrywania wniosku o przyznanie świadczenia wspierającego, rodzina osoby niepełnosprawnej (najczęściej stopień znaczny) miała środki na utrzymanie osoby niepełnosprawnej. Finansować to miało świadczenie pielęgnacyjne, które następnie (jako pewien kredyt społeczny) trzeba zwrócić do MOPS. Taki miał być model rozliczenia między świadczeniem wspierającym a pielęgnacyjnym. W praktyce nie mamy z obu stron po 30 000 zł. Dla 2024 r. za okres 10 miesięcy otrzymywało się 29 880 zł świadczenia pielęgnacyjnego (miesięcznie 2988 zł), a maksymalna wysokość świadczenia wspierającego to za 10 miesięcy 39 180 zł (miesięcznie 3918 zł). W zależności od tempa przyznawania świadczenia wspierającego można było tak rozliczać okresy 5 miesięcy jak i np. 14 miesięcy.

Bezpieczne i dochodowe (odsetki do 6,80%). Obligacje skarbowe - nowe emisje w kwietniu 2025 r. Jaka opłata za wcześniejszy wykup?

Ministerstwo Finansów w komunikacie przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które są sprzedawane w kwietniu 2025 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w marcu, lutym i styczniu br.

REKLAMA