REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem
1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego. Do tego niechlorowana woda dla zwierząt. Samorządy odzyskają swoje kompetencje, ale przed nimi również remonty sieci wodno-kanalizacyjnych.

1000 litrów wody miesięcznie za darmo

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić program, którego celem będzie zapewnienie darmowej wody pitnej dla każdego gospodarstwa domowego. Rozwiązanie to ma stanowić pakiet ochronny dla polskich rodzin i jest zgodne z polityką europejską. Dostęp do wody nie będzie jednak nieograniczony. Darmowe będzie jedynie pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie, które zdaniem Ministerstwa powinno zaspokoić normalne, codzienne potrzeby w zakresie spożycia i higieny. Co więcej, Ministerstwo planuje również zapewnić darmową wodę pitną dla zwierząt. Ma to być woda niechlorowana, której spożywanie ma poprawić zdrowie zwierząt.

REKLAMA

Remonty sieci wodno-kanalizacyjnych i istotna rola samorządów

Założenia programu, nad którym toczą się prace skupiają się nie tylko na darmowym dostępie do wody pitnej, ale również na jakości wody, która będzie trafiała do odbiorców. Aby ta mogła być odpowiednia, program musi również uwzględniać istotną rolę samorządów, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie niezbędnych remontów sieci wodno-kanalizacyjnych. Co ciekawe, samorządy mają również odzyskać kompetencje w zakresie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. To zapewni im większą elastyczność działania i pozwoli dostosować taryfy do lokalnych warunków i potrzeb. PGW Wody Polskie będzie mogło w tym zakresie interweniować tylko wówczas, gdy ustalone przez rady gmin taryfy znacząco przekroczą średnią regionalną, a jeżeli projekt taryfy będzie zakładał wzrost cen o co najmniej 15% ponad średnią stawkę w danym regionie, rada gminy będzie musiała uzyskać zgodę PGW Wody Polskie na taką zmianę cen. Celem jest zapewnienie ustawowej ochrony odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na gruncie prawa zwierzę to rzecz? Poznaj odpowiedź

Jaki jest statusu zwierząt pod względem prawnym? Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. A wszelkie środki prawne podejmowane w stosunku do zwierząt powinny mieć na względzie ich dobro, a przede wszystkim prawo do istnienia.

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego. Do tego niechlorowana woda dla zwierząt. Samorządy odzyskają swoje kompetencje, ale przed nimi również remonty sieci wodno-kanalizacyjnych.

Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek

Sejm przyjął ustawę o sygnalistach, która nakłada obowiązki na wszystkie podmioty publiczne oraz prywatne – w szczególności na spółki prawa handlowego, które zatrudniają powyżej 50 osób. Celem ustawy jest ochrona osób, które zgłaszają naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Jednocześnie jest to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje, opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r., mają wejść w życie 25 września br.

REKLAMA

Renta wdowia w wersji zaproponowanej przez rząd. Co to oznacza?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie renty wdowiej. Przyjęto poprawki rządowe, co oznacza wypłatę drugiego świadczenia maksymalnie w wysokości 25 proc. Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Wypłata świadczenia rozpocznie się 1 lipca 2025 r.

Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja zapadnie 22 sierpnia. To będzie koniec spłaszczenia wynagrodzeń?

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

REKLAMA

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA