System kaucyjny w Polsce już od 2025 r. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?
REKLAMA
REKLAMA
- System kaucyjny w Polsce wystartuje w styczniu 2025 roku
- Zwrot pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym, ze specjalnym oznakowanie
- Wysokość kaucji za zwrot opakowania w ramach systemu kaucyjnego
O systemie kaucyjnym mówi się już od dłuższego czasu i nic dziwnego, bo będzie to z pewnością rewolucji dotykająca każdego Polaka. Wymusi na nas zdecydowaną zmianę nawyków konsumenckich. Jest to także wyzwanie dla biznesu, ponieważ wprowadzenie systemu kaucyjnego to ogromne przedsięwzięcie związane z logistyką zebranego odpadu, rozliczeniem kaucji, która będzie w tym systemie krążyła, oraz komunikacji bezpośredniej z konsumentami.
REKLAMA
System kaucyjny w Polsce wystartuje w styczniu 2025 roku
REKLAMA
System kaucyjny jest już faktem, od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie, zgodnie z ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. System kaucyjny, w rozumieniu tej ustawy, oznacza system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku, będących napojami, pobierana jest kaucja, która jest zwracana użytkownikowi końcowemu w momencie zwrotu odpowiednio opakowania objętego systemem kaucyjnym albo odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym.
Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, będą pobierały kaucję, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem. Puste opakowania objęte systemem kaucyjnym będzie można zwracać w jednostkach handlowych o powierzchni powyżej 200 m2. Natomiast jednostki handlowe o powierzchni poniżej 200 m2 będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu w zakresie zbierania pustych opakowań i zwracania kaucji.
Zwrot pustych opakowań objętych systemem kaucyjnym, ze specjalnym oznakowanie
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać zwrot kaucji od konkretnych rodzajów opakowań. System obejmie trzy frakcje opakowań, tj.: jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Przy sprzedaży napojów w takich opakowaniach doliczona będzie kaucja.
Natomiast przy zwrocie tych opakowań, w celu odzyskania kaucji, nie będzie wymagane okazanie paragonu, gdyż opakowania objęte systemem będą odpowiednio oznakowane. Ustawodawca wprowadził bowiem wymóg, że w ramach systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem zobowiązani będą do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji.
Wysokość kaucji za zwrot opakowania w ramach systemu kaucyjnego
Znana jest już wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem w tej sprawie, wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania będzie wynosiła dla:
- butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych - 0,50 zł;
- puszek metalowych o pojemności do jednego litra - 0,50 zł;
- butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra - 1,00 zł.
Przy czym ustawodawca wprowadził również wartość maksymalną kaucji. Zgodnie z art. 40m ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, maksymalna wysokość kaucji może wynosić 2 zł.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 lipca 2024 r. w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym - Dziennik Ustaw rok 2024 poz. 1046
Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1852
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA