REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców
Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

O dramatycznej sytuacji na rynku wydawniczym dyskutowano we wtorek 24 lipca podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego. Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN Mateusz Adamkowski zapewnił, że resort kultury stara się monitorować sytuację małych wydawców oraz księgarń. Wskazał jednocześnie, że "nie jest ona dobra". Zwrócił uwagę, że liczba autorskich księgarń maleje. "Mali wydawcy to także podmioty, które siłą rzeczy mają trudniej na rynku" – dodał.

REKLAMA

Wskazał, że MKiDN rozmawia z podmiotami reprezentującymi małych wydawców i księgarnie, a także wdraża rozwiązania, które mają tę sytuację poprawić. Przypomniał o programie Instytutu Książki pt. "Certyfikat dla małych księgarni", którego założeniem jest wsparcie finansowe niezależnych polskich księgarzy.

Sytuacja rynku książki i mniejszych podmiotów na tym rynku jest dramatyczna

REKLAMA

Prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podkreśliła, że "sytuacja rynku książki i mniejszych podmiotów na tym rynku jest dramatyczna". "To jest rynek, który znajduje się w głębokim kryzysie, i ten kryzys niestety się pogłębia. W oczywisty sposób, jak na każdym rynku, najbardziej obciążone i narażone na niebezpieczeństwa są najsłabsze podmioty, czyli mniejsze wydawnictwa oraz niezależne księgarnie" - powiedziała.

Prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski ocenił, że "pomoc małym księgarniom i małym wydawnictwom powinna iść dwoma torami". Powinna być z jednej strony skierowana i adresowana do nich bezpośrednio, a z drugiej - powinna to być pomoc pośrednia, systemowa. W ramach pomocy systemowej wskazał na przywrócenie stawki VAT, a także jednolitą cenę książki, chociaż w tej kwestii środowisko jest podzielone.

Zwrócił także uwagę na potrzebę regulacji, która odnosiłaby się do sprzedaży wysyłkowej nieprowadzonej bezpośrednio przez wydawcę. I odniósł się do kwestii związanej z liczbą egzemplarzy obowiązkowych, czyli takich, które wydawca musi przesłać do określonych bibliotek nieodpłatnie. Skąpski zaznaczył, że do debaty nad sytuacją małych wydawców i księgarni należałoby również dodać sytuację bibliotek gminnych, które także mierzą się z problemami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Zofia Szpojankowska oceniła: "gdybyśmy nawet dzisiaj ustanowili wszystko po naszej myśli, nie sądzę, aby to pomogło małym księgarniom". Posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem) zwróciła uwagę na potrzebę obecności na podkomisji przedstawiciela Ministerstwa Finansów. "Ta dyskusja bez niego jest rozmową w naszym gronie, mówieniem o diagnozie oraz potencjalnych rozwiązaniach, które nie trafiają na odpowiednie biurko" – powiedziała.

Regulowana cena książki, ustawa o książce

REKLAMA

"Mam niedosyt dotyczący rozwiązań. Oczywiście, regulowana cena książki z oczekiwaniem zmniejszenia marż dystrybucyjnych - można taką decyzję polityczną podjąć. Choć najprawdopodobniej zostałoby to rozbite przez lobby przeciwne, w oparciu o regulacje europejskie i ewentualnie inne" - powiedział z kolei poseł Piotr Gliński (PiS). Zwrócił także uwagę na możliwość zwiększenia budżetu programu "Certyfikat dla małych księgarni". Ocenił także, że można podjąć "próbę napisania pierwszego projektu ustawy o książce, aby je (oczekiwania wydawców i księgarzy) zawrzeć i zacząć walkę".

Mateusz Adamkowski podkreślił, że resort kultury jest otwarty na dyskusję. Wyjaśnił, że odbędzie się spotkanie, o którym przed posiedzeniem podkomisji rozmawiał z prezesją Polskiej Izby Książki. "W jego trakcie wyznaczona zostanie mapa drogowa oraz wskazane zostaną kwestie, które potencjalnie będą problematyczne w momencie, kiedy ewentualnie zapadłaby decyzja polityczna co do tego, aby procedować ustawę o książce czy też innej regulacji, która będzie regulowała kwestię rynku książki" - powiedział. Odniósł się również m.in. do kwestii egzemplarza obowiązkowego. "Liczba egzemplarzy obowiązkowych jest zdecydowanie sprawą kontrowersyjną i wymaga osobnego przedyskutowania" – powiedział.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA