Ulgi, dodatki i urlop przepadną tysiącom pracowników. Wszystko przez covidowe zmiany przepisów. Do 30 września 2024 roku można temu zapobiec
REKLAMA
REKLAMA
- Prawo do dodatkowego urlopu i krótszego czasu pracy są zagrożone
- Trzeba złożyć wniosek, aby przedłużyć ważność orzeczenia
Prawo do dodatkowego urlopu i krótszego czasu pracy są zagrożone
Pracownicy niepełnosprawni legitymujący się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na szczególne uprawnienia, z których część przysługuje im również na gruncie prawa pracy. W szczególności mają możliwość uzyskania zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej albo zakładzie pracy chronionej, a w czasie zatrudnienia mogą korzystać z prawa do dodatkowego urlopu, dłuższej przerwy w pracy lub krótszego czasu pracy. Bez związku z zatrudnieniem mogą natomiast ubiegać się o świadczenia opiekuńcze, dodatek mieszkaniowy, kartę parkingową, czy też otrzymać dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Mają także prawo korzystać z dedykowanych ulg podatkowych, np. z ulgi rehabilitacyjnej. Jednak korzystanie z tych, a także szeregu innych uprawnień, może być w najbliższym czasie zagrożone w związku z wygaśnięciem ważności ok. 400 tys. orzeczeń o niepełnosprawności.
REKLAMA
Trzeba złożyć wniosek, aby przedłużyć ważność orzeczenia
REKLAMA
Ma to związek ze zmianą przepisów i zatorami w wydawaniu orzeczeń, które zaistniały jeszcze w czasie trwania pandemii COVID-19. Na mocy tymczasowych przepisów do 30 września 2024 roku (nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne) przedłużono bowiem ważność orzeczeń, które wygasały w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 5 sierpnia 2023 roku. Jednak jak się okazuje, w tym terminie po raz kolejny urzędnikom nie uda się „wyjść na prostą” w zakresie załatwiania spraw osób z niepełnosprawnościami. Choć do upływu tego terminu pozostały jeszcze ponad 2 miesiące, wiadomo już, że ten czas nie będzie wystarczający.
Co więc powinny zrobić osoby, które chcą zachować ciągłość w korzystaniu z przysługujących im świadczeń? Rozwiązaniem jest w tym wypadku skorzystanie z możliwości stworzonych przez kolejną już nowelizację przepisów, która zakłada możliwość dalszego przedłużenia ważności wydanych orzeczeń – tym razem do 31 marca 2025 r. W tym celu należy do 30 września 2024 r. złożyć w powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie nowego orzeczenia. W takiej sytuacji stare orzeczenie zachowa ważność nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność, czyli właśnie do 31 marca 2025 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat