REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę
Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Czterodniowe posiedzenie Sejmu ma być ostatnim przez wakacyjną, prawie półtora miesięczną przerwą, posłowie wrócą do pracy 11 września. Posiedzenie zacznie się od ślubowania nowych posłów - Rafała Romanowskiego i Henryka Smolarza, którzy obejmują mandaty po posłach, którzy w niedawnych wyborach dostali się do Parlamentu Europejskiego. Posłowie zajmą się kilkoma projektami, w tym projektem ustawy o rencie wdowiej.

REKLAMA

Projektem ustawy w sprawie renty wdowiej posłowie zajmą się w czwartek 25 lipca

REKLAMA

W czwartek 25 lipca w Sejmie ma odbyć się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Plan jest taki, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ws. renty wdowiej. Natomiast w czwartek Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu. Jak wyjaśnił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, KPRM prosiła, by poczekać z procedowaniem projektu do czasu przyjęcia rządowego stanowiska. Jego zdaniem przepisy ws. renty wdowiej będą bardzo obciążające dla finansów publicznych i będą rodzić bardzo poważne konsekwencje dla systemu emerytalnego i solidarności międzypokoleniowej.

Projekt dotyczący renty wdowiej powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Dotyczy on nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Pod tym rozwiązaniem podpisało się ponad 200 tys. obywateli.

W projekcie ustawy zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

Renta wdowia długo była przedmiotem prac sejmowej komisji do spraw polityki społecznej i rodziny

Przypomnijmy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej zakłada nową regułę zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Dotyczy to rent rodzinnych (wdowich), wojskowych, policyjnych oraz z ubezpieczenia społecznego rolników. Dotychczasowe posiedzenia komisji i podkomisji sejmowych wyglądają następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 11 kwietnia 2023: Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 32.
  • 20 listopada 2023: Skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
  • 7 lutego 2024: I czytanie na posiedzeniu Sejmu (nr posiedzenia: 5), skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Stan na 27 czerwca 2024: Sprawozdanie komisji druk nr 503. Obywatelski projekt ustawy został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 3292). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sejmu RP.

Plan czterodniowych obrad Sejmu to oczywiście nie tylko renta wdowia

REKLAMA

Oprócz renty wdowiej Sejm ma w planach szereg innych projektów do rozpatrzenia. I tak, pierwszym punktem czterodniowych obrad Sejmu ma być projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz projekt ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. Projekty wpłynęły do Sejmu na początku marca br.; podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie projektów odbyło się pod koniec kwietnia. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.

Po wprowadzeniu reformy moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie - jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków".

Ponadto posłowie mają pracować nad projektem ustawy o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Sejm ma również kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa. Celem projektu - jak wskazał w uzasadnieniu poseł Mirosław Maliszewski (Polska 2050-TD) - jest dostosowanie polskich przepisów do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Nowelizacja zakłada m.in., że "obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji".

Posłowie zajmą się również rządowym projektem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Celem rządowego projektu jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), dzięki której konsumenci będą mogli skuteczniej korzystać z pozwów grupowych. Nowe przepisy zakładają m.in., że podmioty upoważnione, np. organizacje pozarządowe, będą mogły wytaczać pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumentów.

Sejm ma również pracować nad dwoma projektami (senackim i poselskim) nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Proponowane przepisy przewidują m.in. przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie krócej niż przez 7 lat.

Drugiego dnia obrad, Sejm ma pracować m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który niedawno przyjął rząd. Projekt ten zakłada przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Posłowie w środę mają także zająć się projektem noweli ustawy o sporcie, który ma określić nowe podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia. Zostaną one uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a nie od stałej kwoty, której stawka obowiązuje od 2005 r.

Również w środę posłowie mają pracować nad rządowym projektem noweli ustawy o dokumentach publicznych, która przesuwa o rok termin wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb, a także rządowym projektem noweli ustawy o służbie krwi. Jak wskazano w komunikacie Rady Ministrów, projekt ma charakter techniczny. Jego celem jest przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną – z poziomu ustawy na poziom rozporządzenia.

Ponadto w planach jest dyskusja nad projektem uchwały ws. wyrażenia uznania służbie i poświęceniu żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa granic RP. W dokumencie potępiono m.in. wszelkie akty agresji i działania hybrydowe. Izba ma też pracować nad uchwałami w sprawie ustanowienia patronów 2025 r.

W czwartek Sejm planuje zająć się sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2023 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium. W planach jest także sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2023 r.

Ostatniego dnia posiedzenia posłowie mają zapoznać się ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r. oraz wysłuchać informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. Planowane jest także przedstawienie informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w ub. roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

MSWiA i policjanci: Też chcą mieć odprawę mieszkaniową. W wojsku to 248 000 zł (średnio). W 2023 r. żołnierze dostali tak 1 mld zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

6246,13 zł brutto miesięcznie dla seniorów od 1 stycznia 2025 r. Kto je otrzyma?

W dniu 13 listopada br. Prezydent podpisał ustawę, na podstawie której, seniorom, którzy ukończyli 100 rok życia – przyznawane będzie świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie, finansowane przez budżet państwa. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]

Piecza zastępcza od 15 stycznia 2025 r. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]. Co się zmieni 15 stycznia 2025 r. ? Czym jest system pieczy zastępczej oraz Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej?

Polacy rzadko spisują testament. Dlaczego tak się dzieje?

Aż 90% Polaków nie sporządziło testamentu, a wśród seniorów zaledwie co szósta osoba zadbała o formalne przekazanie majątku. Wyniki badania ZPF i IRG SGH pokazują, że wiele osób nie widzi takiej potrzeby lub nie wie, jak to zrobić. To wyraźny sygnał, że brakuje edukacji na temat planowania przyszłości finansowej.

Wielki QUIZ z filozofii. 20/20 tylko dla prawdziwych myślicieli
Filozofia to w dosłownym tłumaczeniu z greki "umiłowanie mądrości", czyli nieustanne dążenie do wiedzy. Czymże innym jest rozwiązywanie quizów? Uda się albo się nie uda uzyskać komplet punktów - oto jest pytanie...
Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie [Projekt ustawy]

Właściciele zwierząt uważajcie! Obowiązkowa kastracja i chipowanie. Kto będzie ponosił koszty kastracji i oznakowania psów i kotów? W piątek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy.

REKLAMA

Renta wdowia – wnioski ERWD od stycznia 2025 roku. ZUS: wniosek ERR o rentę rodzinną już w 2024 roku

ZUS informuje, że od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki. Kto nie ma jeszcze przyznanej renty rodzinnej może złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w 2024 roku. Osobie bez prawa do renty rodzinnej ZUS nie przyzna renty wdowiej.

Darowizna firmy dziecku. Czy jest opodatkowana VAT, jeżeli przekazującym jest rodzic?

Przekazanie firmy w formie darowizny, przy zachowaniu warunków kontynuacji działalności przez obdarowanego, może korzystać z wyłączenia z VAT. Kluczowe jest, aby przekazywane składniki majątkowe stanowiły kompletne przedsiębiorstwo, a obdarowany zamierzał kontynuować działalność firmy z wykorzystaniem otrzymanych zasobów.

REKLAMA