REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara za wezwanie karetki? Kto i w jakich przypadkach zapłaci 1500 złotych? Czy trzeba się obawiać wzywania pomocy? Sprawdź.

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
Kara za wezwanie karetki? Kto i w jakich przypadkach zapłaci 1500 złotych? Czy trzeba się obawiać wzywania pomocy?Sprawdź.
Kara za wezwanie karetki? Kto i w jakich przypadkach zapłaci 1500 złotych? Czy trzeba się obawiać wzywania pomocy?Sprawdź.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kara za wezwanie karetki? Kto i w jakich przypadkach zapłaci 1500 złotych? Czy trzeba się obawiać wzywania pomocy? Sprawdź, które wezwania będą uznane za nieuzasadnione i komu będzie groziła grzywna za wezwanie pogotowia.

Nieuzasadnione wezwanie pogotowia – w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy

Jak podaje PAP, w 2022 roku karetki niepotrzebnie wyjechały do pacjentów ponad 2 mln razy, co stanowiło aż 40 proc. wezwań. Jednak, które wezwania można ocenić jako nieuzasadnione? Sprawa jest skomplikowana, bo w tym pojęciu mieszczą się skrajne sytuacje – począwszy od wezwań, które są np. żartem, przez takie, w czasie których służby celowo są wprowadzane w błąd, aż do takich, podczas których wzywający nie ma złych intencji, ale nie jest w stanie prawidłowo ocenić potrzeb i stanu osoby, która wymaga pomocy. Może to rodzić słuszne pytanie, czy wobec tego nie będzie bezpieczniej powstrzymać się od wezwania pomocy, szczególnie w sytuacjach, gdy osoba, która potrzebuje pomocy, nie jest dla nas osobą bliską? Podmiotem, który ocenia zasadność wezwania karetki, jest dyspozytor. I choć jego postępowanie jest ściśle regulowane określoną procedurą, to bardzo często podczas krótkiej rozmowy, gdy musi on podjąć decyzję dotyczącą tego, czy przybycie karetki jest niezbędne, nie jest w stanie obiektywnie ocenić stanu osoby potrzebującej pomocy, bo informacje, które otrzymuje są niepełne, czy też jest celowo wprowadzany w błąd.

REKLAMA

Nagłe pogorszenie zdrowia, uzasadnione wezwanie i kara grzywny

Nieuzasadnione wezwanie karetki to takie, które nie dotyczy nagłego zagrożenia dla zdrowia lub bezpośredniego zagrożenia życia. Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego został zdefiniowany w art. 3 pkt 8 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak z niej wynika, jest to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
Pierwszym ogniwem w łańcuchu podmiotów dokonujących oceny stanu zdrowia osoby wymagającej pomocy jest oczywiście osoba wzywająca karetkę. Z oczywistych względów w większości przypadków nie posiada ona kwalifikacji niezbędnych do dokonania tej oceny w sposób obiektywny. W praktyce więc takiej profesjonalnej oceny jako pierwszy dokonuje dyspozytor przyjmujący zgłoszenie. Kolejnym ogniwem w tym łańcuchu jest zespół ratowniczy, który przybywa na miejsce wezwania i podejmuje decyzję o tym, jakiego rodzaju pomocy wymaga pacjent. To właśnie on ma możliwość oceny, czy wezwanie było zasadne, czy nie. Jeżeli jednak ocena dokonana przez zespół ratownictwa jest zdaniem wzywającego nieprawidłowa, w łańcuchu tym może pojawić się kolejne ogniwo. Już na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa ma bowiem możliwość zawiadomienia policji, która może nałożyć na wzywającego mandat lub skierować do sądu wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia. Nieuzasadnione wezwanie karetki jest bowiem wykroczeniem, o którym mowa w art. 66 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń, zgodnie z którym, to:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA