REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej
Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Kryterium weryfikacji sędziów powołanych przez KRS po 2018 roku

Minister Adam Bodnar był pytany w radiu TOK FM o zapowiadane przez niego projekty ustaw dotyczące weryfikacji statusu sędziów, którzy nimi zostali na podstawie nominacji obecnej, ukształtowanej po grudniu 2017 r., KRS a także Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu przedstawienie tych projektów minister zapowiedział na wrzesień, ewentualnie na początek października.

REKLAMA

Jedno zasadnicze kryterium

"Musimy pamiętać o jednym podstawowym kryterium. Kryterium, czy prawnicy, sędziowie dobrowolnie decydowali się na wejście w relację i na przejście przez procedurę awansową przed Krajową Radą Sądownictwa po 2018 roku (gdy jej skład sędziowski wybierał Sejm, a nie, jak wcześniej, środowiska sędziowskie - PAP), zdając sobie sprawę lub posiadając świadomość, że ta procedura może być dotknięta wadą" - odpowiedział Bodnar.

Zaznaczył, że jeśli takie kryterium zostanie przyjęte, to "powinno to mieć skutki z punktu widzenia weryfikacji statusu sędziowskiego i przyjmowania odpowiednich rozwiązań ustawowych". "Takie rozwiązania będą zaproponowane przez ministerstwo" - dodał.

Co z I prezes Sądu Najwyższego?

Szef MS był też pytany, czy w wyniku nowych rozwiązań ustawowych straci stanowisko I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

"Z panią prezes Manowską sytuacja jest zupełnie inna, bo powstaje pytanie, o jakie stanowisko chodzi. Czy chodzi o stanowisko sędziego, czy o stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Myślę, że wokół pani prezes Manowskiej zbierają się różne czarne chmury związane ze składaniem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tym, że utrudnia pracę Trybunału Stanu" - zaznaczył Bodnar.

Prokuratura Krajowa podała w czerwcu PAP, że prowadzi dwa postępowania sprawdzające, które dotyczą Małgorzaty Manowskiej. Jedno z nich dotyczy niezwoływania posiedzeń Trybunału Stanu, którego I prezes SN jest przewodniczącą, a drugie - przekroczenia uprawnień w pracach Kolegium SN.

Czy będzie likwidacja Izby Odpowiedzialności Zawodowej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego?

Minister sprawiedliwości był też pytany czy w projekcie ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego znajdą się zapisy, by zlikwidować dwie jego izby: Izbę Odpowiedzialności Zawodowej oraz Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Informację taką podał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Z ustaleń "DGP" wynika, że zmiana przepisów ma też cofnąć dużą część decyzji podejmowanych przez obecną KRS.

Zdaniem ministra Bodnara: "Nie ma wątpliwości, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotknięta jest wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i składa się wyłącznie z osób powołanych po 2018 roku. Co do Izby Odpowiedzialności Zawodowej zastrzeżenia są co do tego, że w jej składzie są osoby, które są neosędziami".

Izba Kontroli Nadzwyczajnej została utworzona ustawą o SN z 2017 roku i tworzą ją osoby powołane na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 2017 r. Z kolei TSUE uznał w jednym ze swoich wyroków za niedopuszczalne pytania przedstawione przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN oceniając, że pytania zadane przez tę Izbę nie pochodzą od organu mającego status niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy.

Czy w Sądzie Najwyższym przestaną orzekać wszyscy "neosędziowie"?

Minister Bodnar pytany, czy w Sądzie Najwyższym przestaną orzekać wszyscy "neosędziowie" odpowiedział, że "na pewno nie można tego zrobić na zasadzie ustawowej". "Ustawa może być jednym ze środków. Innym środkiem mogą być też postępowania dyscyplinarne. Nie chciałbym stawiać tego w taki sposób zerojedynkowy w tym momencie, kiedy nie ma jeszcze przygotowanej ustawy" - podsumował szef MS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Podstawą prac nad nowymi regulacjami - według "DGP" - ma być projekt ustawy o uregulowaniu skutków uchwał KRS podjętych w latach 2018–2024, który przygotowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". "Rozwiązanie, które proponuje Komisja Kodyfikacyjna (Ustroju Sądownictwa i Prokuratury), jest takie, by sędziowie, którzy uzyskali nominacje przy udziale obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, wrócili na stanowiska zajmowane przed wejściem w życie zmian uchwalonych w czasach rządów PiS" - podaje "DGP". (PAP)

nno/ mok/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA