REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

PIP B2B umowa o pracę inspektor pracy samozatrudnienie
PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

Walka PIP z fikcyjnym samozatrudnieniem

O walce z wypychaniem pracowników na fikcyjne samozatrudnienie dużo się mówi, ale w praktyce trudno dostrzec jakiekolwiek pozytywne efekty rzekomo podejmowanych w tym zakresie działań. Co więcej, niektóre zmiany wprowadzane przez rządzących wydają się osiągać wręcz odwrotny skutek. Wątpliwości budzą w tym zakresie np. plany skrócenia czasu pracy i pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Choć, jak deklaruje resort pracy, ich celem zapewnienie świadczącym pracę na tych podstawach niezbędnych uprawnień, to jednak pojawia się pytanie, dlaczego rządzący nie próbują osiągnąć tego celu, egzekwując przestrzeganie już obowiązującego prawa, a konkretnie art. 22 § 11 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy?
Tymczasem, jak przekazał Główny Inspektor pracy, już niedługo PIP zyska nowe uprawnienia, a tym samym skuteczną broń w walce z nadużyciami. Gotowy jest już odpowiedni projekt. Jak powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą, w myśl unijnych przepisów przewidziano możliwość wystawienia nakazu przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. I takie właśnie uprawnienia mają uzyskać polscy inspektorzy PIP.

REKLAMA

Podporządkowanie to umowa o pracę - tak zdecyduje inspektor

Zgodnie z zapewnieniami, te zmiany nie będą miały nic wspólnego z zamachem na swobodę zawierania umów i mają na celu jedynie przeciwdziałanie nadużyciom. PiP chce przyglądać się uważniej szczególnie tym przypadkom, gdy strony były związane umową o pracę, a następnie dochodzi do nawiązania współpracy na zasadach B2B, a jedyne przychody z tejże działalności pochodzą od byłego pracodawcy. Inspektorzy mieliby w takich przypadkach możliwość zmiany umowy w drodze wydanej decyzji, od której będzie możliwe odwołanie się.
Na jakim kryterium planuje opierać się PIP podczas kontroli? Okazuje się, że podstawowym będzie podporządkowanie i możliwość wydawania poleceń. Czy to okaże się wystarczające by walczyć z fikcyjnym zatrudnieniem? Należy pamiętać o tym, że choć problem nadużyć niewątpliwie w tym zakresie istnieje, to jednocześnie istnieje spora grupa osób wykonujących tzw. wolne zawody, które nie chcą wiązać się umową o pracę i współpraca na zasadzie B2B jest ich świadomym wyborem, przekształcenie ich umów w umowy o pracę byłoby klasyczną niedźwiedzią przysługą. Jak na razie nie wiadomo jednak, jakie podejście miałaby do takich przypadków Państwowa Inspekcja Pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Od kiedy?

Sejm zdecydował: Wigilia będzie wolna. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od pracy od przyszłego roku. Dodatkowo nowelizacja przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Zmiany prawa 2025: Dostępność – szansa na lepsze usługi i produkty. Kogo dotyczą nowe przepisy i jak się do nich przygotować [Wywiad]

Ponad siedem i pół miliona Polaków może doświadczać trudności w korzystaniu z produktów i usług niedostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających m.in. z niepełnosprawności. Nowe przepisy, bazujące na Konwencji ONZ oraz Europejskim Akcie o Dostępności mają na celu rozwiązanie tego problemu. Jednocześnie to okazja dla wszystkich przedsiębiorców na dotarcie do nowych klientów, a także na zwiększenie zadowolenia tych, którzy już korzystają z ich produktów i usług. Z Zuzanną Raszkowską z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia Witold Siekierzyński.

Zamieszanie z wolną Wigilią. Ministra rodziny skrytykowała poprawki: to nie są przepisy oddające wolną Wigilię

Sejm pracuje nad nowelą ustawy, która zakłada ustanowienie Wigilii 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk skrytykowała dwie poprawki do projektu. Podkreśliła, że to nie są przepisy oddające wolną Wigilię.

Kiedy zaczyna się adwent 2024?

Kiedy zaczyna się adwent w 2024 roku? Czy zaqwsze trwa 4 tygodnie? Co oznacza słowo "adwent"? Ile niedziel jest w tym czasie? Jakie postanowienia można przyjąć na czas adwentu?

REKLAMA

ZUS: 30 listopada mija termin na złożenie dwóch ważnych wniosków. Kto nie zdąży - straci finansowo

ZUS przypomina, że tylko do końca listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o tegoroczne wakacje składkowe. Następna taka możliwość dopiero w 2025 roku. 30 listopada br. upływa także termin dla rodziców dzieci w wielu szkolnym na złożenie wniosków o tzw. 300 plus – czyli 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolnąw ramach programu Dobry Start.

ZUS: Złożono 3 mln 361 tys. wniosków o wyprawkę szkolną. Dodatkowe pieniądze dla uczniów do 24 roku życia. Termin mija z końcem listopada

Z najnowszych danych ZUS wynika, że złożono 3 mln 361 tys. wniosków o wyprawkę szkolną. Dodatkowe pieniądze dla uczniów do 24 roku życia. Termin mija z końcem listopada. Można otrzymać jednorazowo 300 zł.

Problem z obowiązkowymi szczepieniami, jest coraz mniej chętnych. Planowane są zmiany

Problem z obowiązkowymi szczepieniami, jest coraz mniej chętnych. Od stycznia do sierpnia br. nałożono więcej grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień ochronnych niż w całym 2023 roku. Społeczne obawy w kwestii szczepień narastają. Szykują się zmiany?

Praca w Wigilię 2024 r. do 12.00? Politycy dementują tą plotką [projekt nowelizacji]

Według plotki w Sejmie miał być zawarty kompromis. Nie byłoby wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. Byłaby praca dla wszystkich do godziny 12. Politycy dementują plotkę - Wigilia 2024 r. ma być dniem wolnym od pracy w całości, a jeżeli się to nie uda, zasada ta zostanie wprowadzona w 2025 r.

REKLAMA

Dodatek do energii elektrycznej dla osób niepełnosprawnych w 2025 r. PFRON ogłasza terminy składania wniosków

Dodatek do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. PFRON informuje, że wnioski o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora w roku 2025 będzie można składać od dnia 1 stycznia.

Sektor opieki w Niemczech: wyzwania, niewypłacalność i sposoby na znalezienie trwałych rozwiązań

Jak donoszą media niemieckie w październiku tego roku sytuacja ekonomiczna w niemieckim sektorze opieki nadal się pogarsza. Zgodnie z najnowszymi rocznymi sprawozdaniami finansowymi za rok obrotowy 2023 z bazy danych Curacon (firmy zajmującej się audytem księgowym i doradztwem dla branży opieki w Niemczech) szczególnie placówki opieki zmagają się z rosnącymi trudnościami finansowymi a marża ze sprzedaży spadła prawie do zera procent.

REKLAMA