15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. Dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki
REKLAMA
REKLAMA
15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r. – to jeden z postulatów ZNP
Tematy związane z wynagrodzeniem i warunkami pracy nauczycieli są stale obecne w przestrzeni publicznej. Z jednej strony, za sprawą działań Związku Nauczycielstwa Polskiego, z drugiej, za sprawą aktywności resortu edukacji, która w ostatnich miesiącach wyraźnie się zwiększyła, jednak pomija postulaty nauczycieli głośno artykułowane przez ich reprezentantów. Jednym z katalizatorów był w tym zakresie w ostatnim czasie program Podróże z klasą, który choć w swych założeniach godny pochwały, po raz kolejny pominął sygnalizowany od lat problem wynagrodzeń nauczycieli za udział w wycieczkach szkolnych. Co więcej, resort pytany wprost, po raz kolejny wyraźnie odpowiedział, że dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu się nie należy. Jak się wydaje, nie ma też planów, by to zmienić.
Tymczasem 10 lipca 2024 r. ZNP przedstawił MEN listę spraw wymagających pilnego uregulowania i swoje konkretne propozycje w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Związku, domaga się on m.in.:
REKLAMA
- podjęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela” (powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce)
- podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. co najmniej o 15 proc.
- wzrostu wynagrodzenia od września 2024 r. nauczycieli mianowanych
- uregulowania warunków pracy nauczycieli – dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy powinien być przyznawany nauczycielom pracującym w określonych warunkach, bez względu na rodzaj placówki
- uregulowania rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia
- uregulowania realizacji godzin ponadwymiarowych.
Problem wycieczek szkolnych
Jak wskazano, list ZNP do MEN to odpowiedź na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca 2024 r. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Na liście nie zabrało intensywnie dyskutowanego w ostatnim czasie problemu wycieczek szkolnych. Jak wynika z dalszej części listy, kolejne sprawy to:
- uregulowanie wyjazdów na szkolne wycieczki (zapłata za zaplanowane godziny ponadwymiarowe)
- uregulowanie w ustawie Karta Nauczyciela – delegowanie nauczyciela do pracy poza siedzibę szkoły
- wprowadzenie dodatku funkcyjnego dla nauczyciela kierownika wycieczki szkolnej
- podwyższenie dodatku za wychowawstwo do kwoty 500 zł
- wprowadzenie nagrody jubileuszowej nauczycieli za 45 lat pracy w wysokości 350% wynagrodzenia miesięcznego
- uregulowanie w przedszkolach i szkołach problemu przydzielania tzw. doraźnych zastępstw, jako zajęć opiekuńczo – wychowawczych realizowanych bezpłatnie, w ramach swojego czasu pracy przez nauczycieli specjalistów psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, terapeutów, logopedów, doradców zawodowych, bibliotekarzy szkolnych oraz wychowawców świetlicy
- określenie maksymalnej liczebności oddziałów przedszkolnych i szkolnych na 20 osób,
- ujednolicenie zasad dotyczących odprawy emerytalnej nauczycieli i pracowników samorządowych.
W liście wskazano, że nauczycielowi, który w ramach wykonywania swoich obowiązków pracowniczych ma wyjechać z uczniami na wycieczkę szkolną poza miejscowość będącą siedzibą szkoły, winno być wydane przez dyrektora szkoły polecenie wyjazdu służbowego (tzw. delegacja). Koszt wyjazdu służbowego nauczyciela, w tym m.in. koszt udziału w wycieczce szkolnej, powinien być pokryty przez pracodawcę (szkołę), a czas pracy w trakcie takiego wyjazdu powinien zostać rozliczony i odpowiednio wynagrodzony. Ponadto, w czasie trwania wycieczki nauczyciel powinien mieć zagwarantowane odpowiednie okresy odpoczynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat