Od 20 lipca nowe zasady realizacji recept. Wchodzą ważne zmiany dla wszystkich pacjentów

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Od 20 lipca nowe zasady realizacji recept. Wchodzą ważne zmiany dla pacjentów / Shutterstock

Już od 20 lipca 2024 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące realizacji recept przez apteki. Zmiany zwiększają uprawnienia osób wydających leki. Jednak z nowych przepisów mają skorzystać przede wszystkim pacjenci.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 2 lipca 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 20 lipca 2024 roku. Rozporządzenie to wprowadza kilka korzystnych dla pacjentów zmian, o których warto wiedzieć. Oto szczegóły zawarte w nowelizacji rozporządzenia.

Realizacja recepty na podstawie posiadanej wiedzy aptekarza, gdy nie wpisano jednostki lub sposobu dawkowania, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z prawem farmaceutycznym

Pierwsza ze zmian zakłada, że w przypadku, gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca będzie mogła określić tę postać na podstawie posiadanej wiedzy. Zmiana została dokonywana przez nadanie nowego brzmienia § 8 ust. 1 pkt 4 zmienianego rozporządzenia.

Dodatkowo, w przypadku, gdy na recepcie nie wpisano sposobu dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposobu stosowania), wpisano go w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, osoba wydająca będzie mogła wydać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie – w przypadku produktu, środka lub wyrobu podlegającego refundacji, albo w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy czym, te powyższe zasady nie będą nadal miały zastosowania do recept, na których przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową. W stosunku do tych recept sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) i aktami
wykonawczymi wydanymi na jej podstawie.

Farmaceuta wyda największą ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przepisaną przez osobę wystawiającą receptę

To nie koniec zmian wprowadzanych nowelą. Otóż, jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, obecny przepis § 8 ust. 3 zmienianego rozporządzenia zakłada, że w przypadku, gdy z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje najmniejszą, z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą. Takie rozwiązanie powoduje wątpliwości w zakresie ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która ma być wydana, są interpretowane na niekorzyść pacjenta.

Aktualnie, na podstawie art. 96a ust. 7ab ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, wyliczenia w zakresie ilości leku do wydania dokonuje Platforma P1, która wykorzystując algorytm oparty na okresie kuracji, sposobie dawkowania i ilości opakowań, generuje problem dotyczący rozbieżności między ilością leku zaordynowaną a wyliczoną w oparciu o kryteria algorytmiczne. Takie działanie platformy P1 po 1 marca 2024 r. jest częste, co zmusza osoby wydające lek do zmniejszania ilości leku do wydania. Przyczyną takich działań jest aktualne brzmienie § 8 ust. 3 zmienianego rozporządzenia. W konsekwencji pacjent otrzymuje zaordynowany produkt leczniczy w ilości niewystarczającej na przeprowadzenie zaleconej terapii.

Zmiana racjonalizatorska w powyższym zakresie dokonywana jest za pośrednictwem § 1 pkt 2 odnoszącego się do § 8 ust. 3 zmienianego rozporządzenia, gdzie wyraz „najmniejszą” zastępuje się wyrazem „największą”. Wobec czego, od 20 lipca przepis ten otrzymuje brzmienie: "Jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca wydaje największą z nich jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę".

Prawo
Nawet 100 tys. zł grzywny dla pracodawcy, za powierzenie pracownikowi wykonywania pracy w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia
16 gru 2024

W ostatnim czasie, dużo mówi się o projekcie nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, która zakłada dodanie do katalogu dni wolnych wigilii Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Warto jednak mieć świadomość, że już w obecnym stanie prawnym – praca w wigilię – w odniesieniu do określonej grupy pracowników, podlega ustawowym ograniczeniom, których naruszenie, może skutkować dla pracodawcy wymierzeniem dotkliwej grzywny. 

Od 185 złotych do 330 złotych na ucznia każdej z klas szkoły podstawowej. Jest projekt rozporządzenia na rok szkolny 2025/2026
16 gru 2024

Wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej wykonywanym przez jednostki samorządu terytorialnego prowadzące te szkoły. Na realizację tego zadania otrzymują one dotację. Wiemy już jakie kwoty są planowane na rok szkolny 2025/2026.

Sejm na żywo: 16 grudnia 2024 r. Komisja śledcza ds. Pegasusa [Transmisja online]
16 gru 2024

Komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchać byłego wiceszefa CBA Grzegorza Ocieczka oraz byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego. Mają oni zeznawać zarówno na posiedzeniu otwartym, jak i zamkniętym.

Unia daje zerowy VAT na żywność. Rząd Donalda Tuska zwleka
16 gru 2024

Unijne przepisy dają możliwość wprowadzenie na stałe zerowej stawki VAT na żywność. Ekspert podatkowy, Tomasza Michalika, wskazuje, że polski rząd ma swobodę w wyborze kategorii towarów, które mogą zostać objęte taką stawką, a tym samym mógłby zdecydować o stałym obniżeniu VAT na żywność, a nie jedynie czasowym, jak to miało miejsce w ramach tarcz antyinflacyjnych.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) – europejski trzeci filar dostępny w Polsce. Na czym polega? Czym różni się od IKE?
16 gru 2024

OIPE (ang. PEPP – Pan-European Personal Pension Product) to wciąż nowość na polskim rynku produktów emerytalnych, która pojawiła się w naszym kraju pod koniec 2023 roku. Stanowi odpowiedź na potrzeby osób szukających bardziej zróżnicowanych możliwości długoterminowego oszczędzania, zwłaszcza tych, którzy chcieliby zabezpieczyć swoją emeryturę na poziomie międzynarodowym.

Do kiedy trzeba wystawić oceny za pierwszy semestr roku szkolnego 2024/2025? Niektórzy poznają proponowane przed świętami, a inni nie
16 gru 2024

Kiedy rodzice i uczniowie poznają oceny za pierwszy semestr nauki? Niektórzy myślą o tym już przed świętami, bo w dziennikach elektronicznych pojawiają się pierwszy oceny proponowane. Jednak nie każdy dowie się tak szybko, jak poszło dziecku. Czy termin ferii zimowych ma z tym coś wspólnego?

Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta RP. Lewica zdecydowała
15 gru 2024

Magdalena Biejat, Wicemarszałkini Senatu, została ogłoszona kandydatką na prezydenta RP. Taką decyzję podjęła dzisiaj Rada Krajowa Nowej Lewicy. Kim jest Magdalena Biejat i wygląda jej dotychczasowa droga polityczna?

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy i minimalna dopuszczalna temperatura w pracy. Szykują się zmiany!
15 gru 2024

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy i minimalna dopuszczalna temperatura w pracy. Szykują się zmiany! Jaka jest minimalna dopuszczalna temperatura w pracy? Nad jakimi zmianami pracuje resort rodziny i pracy?

Rekomendacja MRPiPS: wyższa waloryzację emerytur i rent. Wskaźnik inflacji +50 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy? Od kiedy?
15 gru 2024

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zarekomendowała wyższą waloryzację emerytur i rent. Zgodnie z tą rekomendacją wskaźnik waloryzacji miałby wynieść więcej niż obecnie ustalony (wskaźnik inflacji w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym). Symulacja przygotowana przez MRPiPS pokazuje, że przy uwzględnieniu 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zamiast 20 proc., wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniósłby 8,55 proc. zamiast 5,82 proc.

Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach
15 gru 2024

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

pokaż więcej
Proszę czekać...