Podatek zdrowotny zamiast składki. Zapłacą także podatnicy CIT. Założenia projektu już gotowe do przekazania ministrowi finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Min. Leszczyna: odwrócona piramida świadczeń medycznych
- Pomysł Lewicy: podatek zdrowotny
- Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich. Nie tylko ubezpieczonych
- Ważna opinia ministra finansów
- Problemy z pieniędzmi w budżecie na ochronę zdrowia
Min. Leszczyna: odwrócona piramida świadczeń medycznych
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia, że jej resort pracuje nad projektem ustawy, który specjaliści i eksperci nazywają "odwróconą piramidą świadczeń". "Na całym świecie już tak jest, że zdecydowaną większość świadczeń medycznych można wykonywać poza szpitalem, np. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w poradniach specjalistycznych czy w POZ" - podkreśliła.
REKLAMA
Pomysł Lewicy: podatek zdrowotny
W zeszłym tygodniu wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział w Sejmie, że Lewica ma pomysł na zapewnienie "dobrego finansowania ochrony zdrowia". "Mam nadzieję, że ten pomysł uzyska poparcie reszty koalicji" - podkreślił.
We wtorek 2 lipca 2024 r. w rozmowie z PAP Konieczny potwierdził, że klub pracuje nad projektem ustawy o tzw. podatku zdrowotnym, który "ma zakończyć pewną fikcję oraz pomóc w pozyskaniu pieniędzy do systemu ze źródeł, które nie są obciążające dla budżetu". "Uważamy, że pomysły redukcji składki zdrowotnej i dokładania większej liczby pieniędzy z budżetu donikąd nie doprowadzą" - powiedział wiceszef MZ.
"Nasze rozwiązanie wychodzi dość daleko do przodu, ale tylko takie ma sens, jeżeli chcemy naprawdę finansować opiekę zdrowotną, a nie przerzucić się na prywatną opiekę z pieniędzy pacjentów" - ocenił. Wyjaśnił, że projekt Lewicy zakłada zamianę składki zdrowotnej na podatek, który obejmowałyby również płatników CIT.
Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich. Nie tylko ubezpieczonych
Ponadto klub Lewicy chce wprowadzenia powszechnego dostępu do świadczeń zdrowotnych. "Każdy Polak ma dostęp do policji albo do straży pożarnej bez względu na to, czy płaci podatki, czy nie. Nasz pomysł likwiduje pojęcia takie jak osoba ubezpieczona, więc jest to przemiana systemowa, która obejmuje bardzo wiele ustaw, rozporządzeń i zasad funkcjonowania" - powiedział Konieczny.
Ważna opinia ministra finansów
Poinformował, że założenia projektu ustawy są gotowe do przekazania ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu. "To zmiana systemowa w zakresie finansowania zdrowia, więc Ministerstwo Finansów musi ocenić, czy możemy dalej pracować nad projektem oraz czy znajdzie poparcie wśród innych członków koalicji - czekamy na zielone światło" - podkreślił.
Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik powiedział PAP, że jeszcze we wtorek projekt ma zostać skierowany do resortu finansów.
Problemy z pieniędzmi w budżecie na ochronę zdrowia
Pod koniec czerwca "Rzeczpospolita" informowała, że na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 mld zł. Dla porównania podała, że budżet na obronność wynosi w 2024 r. ok. 159 mld zł.
Gazeta dotarła do przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH, Instytut Finansów Publicznych i Federację Przedsiębiorców Polskich raportu „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce – perspektywa 2025–2027”. "Autorzy raportu zwracają uwagę, że w 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystał prawie wszystkie rezerwy, które kumulowały się w trakcie pandemii w latach 2020–2022. Doprowadziła do tego m.in. zmiana w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z listopada 2022 r. Przeniosła ona ciężar finansowania wielu zadań z budżetu do NFZ. Dochodzą do tego koszty znowelizowanej w 2022 r. ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W efekcie od 2024 r. wydatki NFZ przekraczają znacznie poziom przychodów ze składek i muszą być finansowane dodatkowo dotacją podmiotową z budżetu. Jej kwota w kolejnych latach ma znacząco rosnąć" - pisała "Rzeczpospolita". (PAP)
Autorka: Agata Andrzejczak
andr/ godl/ wus/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat