Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd
REKLAMA
REKLAMA
- Wizy humanitarne
- Specjalne wizy PBH dla informatyków ze Wschodu zawieszone
- Wzrost opłat za wizy krajowe
Od 1 stycznia do 14 czerwca Polska wystawiła 98 tys. wiz do pracy. Najwięcej z nich otrzymali Białorusini (ponad 32 tys.), Ukraińcy (ponad 47 tys.) i Gruzini (3659). To znaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to wystawiono ponad 284 tys. takich wiz.
REKLAMA
Wizy humanitarne
Wydawanie wiz humanitarnych również uległo ograniczeniu. W latach 2020-23 wydano około 55 tys. takich pozwoleń, ale w 2023 r. liczba ta spadła do 4539. Wizy humanitarne przyznawane są obywatelom Afganistanu, Azerbejdżanu, Iranu, Jemenu, Palestyny, Rosji, Syrii i Tadżykistanu.
Specjalne wizy PBH dla informatyków ze Wschodu zawieszone
Nowe kierownictwo MSZ zawiesiło wydawanie specjalnych wiz PBH (Programu Poland Business Harbour), które wprowadzono dla informatyków ze Wschodu. Wydano ich łącznie 100 tys., w tym dla Rosjan i ich rodzin.
Wzrost opłat za wizy krajowe
Od 1 czerwca wzrosły opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy krajowej. Teraz wynoszą one 135 euro. Ceny wiz w innych państwach Strefy Schengen również podniosły się z 80-90 euro. MSZ tłumaczy, że wzrost opłat ma na celu wyeliminowanie z kolejki wizowej wnioskodawców, których cel przybycia do Polski jest inny niż deklarowany. Różnice w cenie wynikają także z różnych przywilejów związanych z posiadaniem wizy krajowej.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA