REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? Sprawdź, co dzieje się w tej sprawie.

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
parking chodnik samochód pieszy kierowca ruch drogowy
Nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? Sprawdź, co dzieje się w tej sprawie.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Parkowanie a zapewnienie możliwości swobodnego poruszania się pieszych

Parkowanie na chodnikach to temat, który budzi wiele emocji zarówno wśród kierowców, jak i pieszych. Nie da się ukryć, że rosnąca liczba samochodów sprawia, że parkowanie, czy to w centrach miast, czy na osiedlach, staje się wyzwaniem. Naturalną konsekwencją braku dostępnych miejsc parkingowych jest to, że kierowcy coraz częściej korzystają z przestrzeni przeznaczonej dla pieszych. I choć przepisy dopuszczają taką możliwość, to jednak stawiają warunki, które muszą być spełnione, aby takie działanie można było uznać za zgodne z prawem. Podstawowym kryterium jest oczywiście, mówiąc w uproszczeniu, zapewnienie możliwości swobodnego poruszania się pieszych. Niestety kierowcy nie dbają o przestrzeganie zasad, co często istotnie utrudnia pieszym funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej i rodzi niemałą frustrację.

REKLAMA

Zobacz więcej: Test na kartę rowerową. Dasz radę bezbłędnie rozwiązać QUIZ? 

Postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych

Jak się okazuje, problemem zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o możliwość wprowadzenia zakazu parkowania aut na chodnikach w miastach.
W sprawie aktywnie działa ruch społeczny Miejska Agenda Parkingowa, którego jednym z postulatów jest wprowadzenie zmian w art. 47 ust. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych;
3) pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Ustęp drugi tego przepisu przewiduje, że dopuszcza się, przy zachowaniu powyżej wskazanych warunków zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Aktywiści proponują, aby zmienić przepisy w ten sposób, że będą zezwalały na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych do postoju za pomocą stosownych znaków drogowych lub odpowiedniej infrastruktury drogowej. Takie rozwiązanie praktycznie uniemożliwiłoby parkowanie całych samochodów na drogach dla pieszych. 

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zwrócił się do Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego MI Renaty Rychter o ustosunkowanie się do postulatu Miejskiej Agendy Parkingowej. Poprosił także o poinformowanie, czy w ocenie resortu zaproponowana nowelizacja spowoduje zmniejszenie utrudnień  w poruszaniu się pieszych po chodnikach, związanych z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów, co pozwoli przechodniom na swobodne przemieszczanie się tą częścią drogi dla pieszych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści i procedura zgłoszeń wewnętrznych – wszystko co musisz wiedzieć

Sygnaliści mają trzy możliwości dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości. Jedną z nich są zgłoszenia wewnętrzne. Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada obowiązek wprowadzenia procedury umożliwiającej anonimowe zgłoszenia. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat znajduje się w poniższym artykule.

Pieniądze z OFE i subkonta ZUS dla wdowy po emerycie. ZUS interpretuje przepisy o wypłacie gwarantowanej na niekorzyść uprawnionych. Sąd Najwyższy ma inne zdanie

Celem regulacji o wypłacie gwarantowanej, wprowadzonej 1 lutego 2014 r. było umożliwienie odzyskania środków z OFE i subkonta w ZUS w sytuacji, gdy - na skutek śmierci emeryta - pobieranie przez niego emerytury trwało stosunkowo krótko, tj. do 3 lat. Spory osób uprawnionych z ZUSem na tle interpretacji tych przepisów znalazły swój finał aż na wokandzie Sądu Najwyższego.

Nowa dyrektywa UE o pracy platformowej. Domniemanie umowy o pracę. Stabilność dla kurierów i wyższe ceny dla klientów? Co się zmieni?

Czy konieczność zatrudniania pracowników aplikacyjnych w ramach umowy o pracę zachęci, czy zniechęci kurierów i kierowców do podjęcia współpracy z popularnymi platformami? Jak wpłynie to na cenę świadczonych usług? Trwają intensywne prace nad ostateczną treścią nowej dyrektywy UE o pracy platformowej, zgodnie z którą zaistnieje domniemanie etatu dla kurierów, kierowców i innych pracowników branż zatrudnianych za pośrednictwem aplikacji i platform. Czy to oznacza koniec ery dostaw i swobody w świadczeniu usług?

Główny Inspektor Pracy: Nie można postrzegać sygnalisty jako wroga [WYWIAD]

„Warto przygotować procedurę zgłoszeń wewnętrznych i wdrożyć ją w zakładzie pracy, aby zapewnić pracownikom i także samemu pracodawcy poczucie bezpieczeństwa i zaufania” – przekonuje Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.

REKLAMA

Czy komornik zabierze wczasy pod gruszą? Dłużnik straci, a wierzyciel zyska. Pytanie tylko, czy wszystko, czy tylko część?

Czy komornik zabierze wczasy pod gruszą? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia, ale na pewno dłużnik straci, a wierzyciel zyska. Nie jest jednak pewne, ile.

Sygnaliści – wejście w życie

Sygnaliści - wejście w życie już po wakacjach. Od kiedy zaczyna obowiązywać ustawa o ochronie sygnalistów?

Kto najbardziej zyskuje na EURO 2024?

Chociaż Polska odpadła z turnieju, Euro 2024 w Niemczech trwa nadal. EURO 2012 było dla Polski impulsem do modernizacji i promocji na arenie europejskiej. A kto zyskuje na tegorocznych mistrzostwach? 

Sąd: zasiedzenie nieruchomości państwowych i gminy. Jak gmina może zablokować zasiedzenie swojej działki? Terminy

Może nabyć własność rzeczy przez zasiedzenie, choćby obywatel przez cały czas posiadania był świadomy tego, że wykonywane prawo mu nie przysługuje. Dotyczy to także działek należących do Skarba Państwa albo gminę.

REKLAMA

W 2024 r. ważna decyzja w sprawie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego

Do 15 sierpnia zostanie podjęta decyzja dotycząca kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, która zaczęłaby obowiązywać od 1 listopada 2024 r. Ile wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Działania odwetowe pracodawcy – czym są?

Działania odwetowe pracodawcy - co to jest i czy sygnalista może czuć się bezpiecznie? Ile wynosi odszkodowanie za działania odwetowe?

REKLAMA