Co będzie zawierała Karta Praw Podatnika? Wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa
REKLAMA
REKLAMA
- Karta Praw Podatnika wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa
- Organy skarbowe nie zamierzają rezygnować z samej miękkiej egzekucji w kontaktach z podatnikiem
- Karta Praw Podatnika to nie jest nowy pomysł, był już projekt w tej sprawie
W resorcie finansów trwają prace nad ustawą Karta Praw Podatnika. Taką informację przekazał Szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Marcin Łoboda. Karta ma zawierać najistotniejsze kwestie prawne związane z uprawnieniami podatników, tak w zakresie procedur, jak i prawa materialnego. Kara Praw Podatnika nie wywoła potrzeby zmian w Ordynacji podatkowej.
REKLAMA
Karta Praw Podatnika wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa
REKLAMA
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśniając, co będzie zawierała Karta Praw Podatnika, powiedział: "Jesteśmy na etapie prekonsultacji, rozmawiamy z doradcami podatkowymi i światem akademickim. Potrzebna jest ustawa, która będzie zawierać najważniejsze rzeczy, związane z uprawnieniami podatników, zarówno w zakresie procedur, jak i prawa materialnego. Chodzi nie tylko o elementy, wynikające np. z Ordynacji podatkowej, ale organy skarbowe stosują również np. kodeks postępowania administracyjnego i potrzebna jest ustawa, która wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa – że mogą odwołać się do sądu, że mają prawo do zapłaty podatku wynikającego z przepisów prawa a nie do ustalonego w formie domiaru przez urzędników".
Czy w związku z wprowadzeniem Karty Praw Podatnika niezbędne będą zmiany w Ordynacji podatkowej? Wiceminister finansów Marcin Łoboda stwierdził, że praca przy Karcie Praw Podatnika nie powoduje zmian w Ordynacji podatkowej. Stwierdził także, że organy skarbowe nie wrócą do wysyłania tzw. listów behawioralnych do podatnika.
Organy skarbowe nie zamierzają rezygnować z samej miękkiej egzekucji w kontaktach z podatnikiem
Ale – jak powiedział wiceminister Łoboda – organy KAS nie zamierzają rezygnować z samej miękkiej egzekucji. "Chodzi o to, żeby urzędnik, zanim wystawi mandat, zadzwonił lub napisał do podatnika i przypomniał o konieczności wykonania przelewu. Większość ludzi nie wie, że ma coś do zapłacenia. Listy behawioralne były źle skonstruowane, bo stosowały jeden model komunikacji do wszystkich procedur. Nie wrócimy do listów, ale chcemy robić to samo, tylko w innej formie" – powiedział Marcin Łoboda.
W sprawie listów behawioralnych interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który wskazywał m.in. na brak podstawy prawnej do ich wysyłania oraz na negatywne emocje, jakie wywoływały. W efekcie w lutym szef KAS Marcin Łoboda wysłał pismo, w którym wstrzymał wysyłkę takich listów do podatników.
Karta Praw Podatnika to nie jest nowy pomysł, był już projekt w tej sprawie
REKLAMA
Temat Karty Praw Podatnika pojawi się już jakiś czas temu. Warto przypomnieć chociażby poselski projekt ustawy, który dotyczył wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego nowej instytucji - Karty Praw Podatnika. Projekt ten wpłynął do Sejmu (druk nr 137) w dniu 12 grudnia 2019 roku. Ostatni zapis z procesu legislacyjnego pochodzi z 21 lipca 2022 roku, stwierdzający, że wpłynęło stanowisko rządu.
Cele tej ustawy zostały wyrażone w Preambule, w której napisano tak: "Mając na względzie rolę podatków w demokratycznym państwie prawnym i uznając, że państwo i samorząd terytorialny są zobowiązane do dbałości o prawa podmiotów, które umożliwiają ich działanie, ponosząc ciężary i świadczenia publiczne, w tym w szczególności podatki, stanowi się Kartę Praw Podatnika. Celem Karty jest zapewnienie należytej ochrony praw podatników, w tym poprzez odpowiednie wyważenie interesu publicznego i prywatnego w prawie podatkowym oraz podniesienie świadomości społecznej praw podatnika".
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA